1. YAZARLAR

  2. Fazlı KÖKSAL

  3. 19 Mayıs, Atatürk ve Vahdettin...
Fazlı KÖKSAL

Fazlı KÖKSAL

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

19 Mayıs, Atatürk ve Vahdettin...

A+A-

Resmi tarihin yalanlarını yerle bir etme iddiasındaki Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı "Derin Tarihçiler" her 19 Mayıs’ta olduğu gibi, bu 19 Mayıs’da da "Mustafa Kemal'i Anadolu'da direniş başlatması için Vahdettin gönderdi" iddiası ile yine gündem oluşturma peşindeler... Hatta daha da ileri gidip “Kurtuluş Savaşı’nın gerçek mimarı Sultan Vahideddin’dir” diyenler bile var. İddialarının temel dayanağını da; Mustafa Kemal’i 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendiren bakanlar kurulu kararında Mustafa Kemal’e çok büyük yetkiler tanınması oluşturuyor. Oysa karışıklık olan bölgelere, her türlü devlet yetkisi ile donatılmış “Müfettiş”, “Umumi Müfettiş” gönderilmesi Osmanlılarda bir devlet geleneğidir. Bu görevin Mustafa Kemale verilmesinde, ona güvenen Harbiye Nezaretinin üst düzey bürokratlarının Özellikle Ali Fuat (Cebesoy) Paşa’nın, Genel Kurmay 2. Başkanı Kazım (İnanç) Paşa’nın Genel Kurmay Başkanları Fevzi (Çakmak) ve Cevat(Çobanlı) Paşa’ların büyük rolleri olmuştur. Görev emrini hazırlayan Kazım İnanç Paşa’ya Harbiye Nazırı Şakir Paşa “Oğlum siz 9. Ordu Müfettişliği değil bütün Anadolu’da sahib- nüfus bir müfettişlik ihdas etmişsiniz bu nasıl bir şey?” demiş, ama Mustafa Kemal hakkında olumlu bir kanaati olduğu için talimatnameye mühür basmakta tereddüt etmemiştir. Bu talimatname daha sonra Bakanlar Kurulunda da kabul edilmiştir.

Vahdettin bile hatıralarında yazılarında Mustafa Kemal'i Kurtuluş Savaşı'nı başlatma amacıyla Samsun’a gönderdiğini iddia etmezken, bizim “derin tarih”çiler Vahdettin’e rağmen Vahdettinci oldukları için, Vahdettin'in yazdıklarını da görmezden gelerek, Vahdettin’den kahraman yaratmaya çalışıyorlar.

Oysa Vahdettin Mekke'deyken yazdığı beyannamede olayı şöyle anlatıyor; "Muhtelif ve farklı görüşlerin içtihatlarına uydum. Mustafa Kemal’i Anadolu’ya gönderen ve bilahare tâbi olduğu devleti tanımadığı için ibret olacak şekilde ders vermek amacıyla askeri kuvvete sevkine lüzum gösteren kabinelere uyarak, mesul hükumet ile hükümdarlık makamının karşılıklı münasebetlerine ait sistemin gereklerinden ayrılmamak arzusu ile bazı siyasi zaruriyetlere amil oldum." Yani diyor ki; Mustafa Kemal'i Anadolu'ya gönderirken de onu cezalandırmak için üzerine kuvvet gönderirken de (Kuvveyi İnzibatiye'yi kastediyor) hükumetlerin kararlarına uydum... Kendi kişisel görüşlerimle hareket etmedim. Mustafa Kemal'i ben göndermedim daha açık nasıl denir?

Atatürk de Samsuna çıktıktan elli gün sonra 9 Temmuz 1919 günü “Mübarek vatan ve milleti parçalanmak tehlikesinden kurtarmak ve Yunan ve Ermeni amaline kurban etmemek için açılan mücahede-i millîye uğrunda milletle beraber serbest surette çalışmaya sıfat-ı resmiye ve askeriyem artık mani olmaya başladı.” Diyerek askerlikten istifa eder… Ve söz konusu emrin de artık bir anlam ve önemi kalmamıştır…

Bir an için “Atatürk'ü Samsun'a kurtuluş savaşını başlatmak üzere Vahdettin gönderdi.” İddiasının doğru olduğunu varsayalım. Bu iddianın sahipleri şu olayları nasıl açıklayacaklar;

Erzurum Kongresi sürerken, 30 Temmuz 1919 günü Damat Ferit Hükümeti’nin Harbiye Nazırı Nazım Paşa, 15. Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir Paşa’ya şifreli bir telgraf çekerek Mustafa Kemal Paşa ile Refet Bele’nin derhal tevkif edilerek İstanbul’a gönderilmesini neden istedi?

Bir şehzadenin başkanlığında din adamı ve siyasetçilerden oluşan “nasihat heyetleri” kurularak, bu nasihat heyetler aracılığı ile halkın işgalcilere direnmemesi konusunda halka neden nasihatler verildi?

Şeyhülislam Durrizade Abdullah’ın Kuvayı Milliyeciler için verdiği 11 Nisan 1920 tarihli "katli vaciptir" fetvasını neden onayladı ve dağıttırdı?

Kürt Teali Cemiyeti üyesi Nemrut Mustafa Paşa başkanlığındaki 1. Divân-ı Harbi Örfi’nin 11 Mayıs 1920 tarihinde Atatürk ve 5 arkadaşı, 24 Mayıs'da Fevzi Çakmak hakkındaki, 6 Haziran 1920’de de 17 Bakanlar Kurulu ve Ordu ileri gelenleri hakkında verdiği idam kararlarını Vahdettin neden onayladı?

İstanbul Hükümeti neden İngilizler'le birlikte, Atatürk'e karşı Ali Galip olayını tertip etti?

Erzurum kongresi sonrasından başlayarak Peyam-ı Sabah ve Alemdar başta olmak üzere saray yandaşı İstanbul gazeteleri, neden hep milli mücadeleye saldırdı?

TBMM hükümetine karşı iç isyanlar neden desteklendi, isyanları başlatanlara neden maddi manevi yardım yapıldı, unvanlar dağıtıldı,

Kuvvayı Milliye ile mücadele etmek üzere “Kuvvayı İnzibatiye” isimli orduyu(?) niye kurdurdu? İşgal ettiği Türk yurtlarında katliamlar yapmasına neden göz yumdu? Yunan ile çarpışan Milli Kuvvetlerin başına bir de bu gaileyi neden sardı? Bu ordunun başına getirdiği Anzavur isimli eşkıyaya neden Paşa unvanı verdi?

Bu gelişmeler, Vahdettin’in Milli Mücadeleyi bırakın desteklemeyi, milli mücadeleye ne kadar karşı olduğunu göstermektedir.

Özetle; "Mustafa Kemal'i Anadolu'da direniş başlatması için Vahdettin gönderdi" iddiası büyük bir yalandır...

Vahdettin’in hain olduğu söylenemez ama ondan bir kahraman da çıkmaz. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, ne kadar tahrifat yaparsanız yapın, ne kadar yalan yazarsanız yazın Vahdettin’den bir Fatih, bir IV. Murat, Bir Genç Osman hatta bir II. Abdülhamit çıkaramazsınız… Osmanlı'nın duraklama veya gerileme zamanında tahta olsaydı, muhtemelen I.Mustafa’dan, Sultan İbrahim’den, 2. Selim’den daha iyi padişahlık yapabilirdi…

Çöküş döneminde padişah olması da onun şanssızlığıydı...

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA; GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.