1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 173 projeye 171 milyon

173 projeye 171 milyon

TÜBİTAK, farklı sektörlerde 173 sanayi projesine 171.5 milyon liralık Ar-Ge desteği verecek. Desteklenecek projeler arasında elektrikli araç da var.

A+A-

 

TÜBİTAK, sanayi kuruluşlarının Türkiye’nin AR-GE ve yenilik kapasitesinin güçlü olduğu alanlara yönelik hazırladığı 173 projeye destek verecek. Bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, gıda, otomotiv ve makine imalat alanlarında desteklenecek 173 projenin toplam bütçesi 171.5 milyon lira olarak belirlendi. Desteklenecek projeler arasında elektrikli araç da var.

ÖNCELİKLİ ALANLAR

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 22. toplantısında alınan kararla bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, gıda, otomotiv, uzay, su, savunma ve makine imalat teknolojileri Türkiye’nin AR-GE’de desteklenmesi gereken öncelikli alanları olarak belirlendi. Bu alanlarda belirlenen hedef ve ihtiyaçlar doğrultusunda sanayi kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek AR-GE projelerini desteklemek için TÜBİTAK geçen yıl ilk defa “1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı” başlatıldı.

171.5 MİLYON TL

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nca (TEYDEB) yürütülen “1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı” kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, gıda, otomotiv ve makine imalat öncelikli alanlarının alt teknolojik alanlarında toplam 682 proje başvurusu yapıldı. İlk aşamayı geçen 337 proje arasında yapılan değerlendirmede 173’ünün desteklenmesine karar verildi. 173 projenin toplam bütçesi ise 171.5 milyon lira olarak belirlendi.

Hangi projeler destek alacak

BİLGİ ve İletişim Teknolojileri alanında “Gömülü sistemler ve entegre devreler” teknolojilerinde bütçesi 44 milyon 192 bin lira olan 41 proje, Gıda alanında “Tohum ve hayvan ıslahı” ile “Gıda hijyeni ve sanitasyon” teknolojilerinde bütçesi 23 milyon 377 bin lira olan 22 proje, enerji alanında “Kömür ve Kömür Teknolojileri”, “Güneş enerjisi” ve “Enerji depolanması” teknolojilerinde bütçesi 42 milyon 389 bin lira olan 49 proje, Otomotiv alanında “Hibrit ve elektrikli araç teknolojileri”, “Yenilikçi Araç/Ürün Teknolojileri” alt teknoloji alanlarında bütçesi 29 milyon 623 bin lira olan 32 proje ve Makine alanında “Mekatronik”, “Takım Tezgâhları ve Aksamları İmalatı”nda bütçesi 31 milyon 834 bin lira 29 proje için destek kararı verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.