1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. '100 çalışandan 40'ı sigortasız'

'100 çalışandan 40'ı sigortasız'

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kitaplaştırdığı kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmaları verilerine göre, Türkiye'de her 100 çalışandan 40'ı sigortasız

A+A-

Kayıt dışı mücadele çalışmalarına ait veriler, SGK tarafından hazırlanan bir kitapçıkla yayımlandı. Kayıt dışı istihdamın ekonomik ve sosyal açıdan birçok olumsuz sonucu bulunduğu belirtilen kitapçıkta, işçi, işveren ve devlet açısından bunun sonuçları değerlendiriliyor.

Kitapçıkta, kayıt dışı çalışan işçilerde, kısa vadede yeterli sağlık yardımı alamamalarından dolayı hastalık vakalarının arttığı, uzun vadede ise kişilerin emekli olamaması, ölüm halinde de eş ve çocuklarına aylık bağlanamaması riskleri aktarılıyor. Sosyal güvenlik sisteminin vatandaşların insan onuruna yakışır bir hayat sürmesini amaçladığı belirtilen kitapçıkta "Ancak ne yazık ki ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı yüzde 40 civarlarında, yani 100 kişiden 40’ı sigortasız çalışmaktadır. Bu nedenle kayıt dışı istihdam, ülkemiz için ele alınması gereken önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır" deniliyor.

Verilere göre, Türkiye’de kayıt dışılığın en çok görüldüğü sektörlerin başında ise tarım, inşaat, turizm, toplumsal ve kişisel hizmetler, imalat sanayi ve nakliyat sektörleri geliyor. Ayrıca, çocuk işçiliği ve yabancı işçilerin çalıştırılmasında da kayıt dışılık ön plana çıkıyor.

DENETMEN SAYISI 2 BİNE ÇIKARILACAK

Çalışmalar kapsamında, 2008 yılında 450 olan Sosyal Güvenlik denetmenlerinin sayısı geçen yıl sonunda bin 500’e çıkarıldı. Denetmenlere, defter ve kayıt inceleme yetkisi verilmesi ile taşra birimlerindeki işlemlerin daha kısa sürede sonuçlandırılması sağlanırken, 2013 yılı sonuna kadar denetmen sayısının ise 2 bine çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi.

Veri paylaşımı ve denetim çalışmaları kapsamında 2012 yılı sonu itibarıyla 1 milyon 471 bin 468 kişinin kayıt dışı çalıştığı ve 88 bin 199 işyerinin ise SGK’ya kayıtlı olmadığı tespit edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.