1. YAZARLAR

  2. Kerim YILMAZ

  3. ZİHNİYET DEVRİMİ
Kerim YILMAZ

Kerim YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

ZİHNİYET DEVRİMİ

A+A-

Bugünlerde zembereği boşalmış halde kahve ağzıyla atıp tutan İçişleri bakanı S.Soylu; Türkiye-İran sınır duvarının yüzde 50'si tamamlandı demiş. Bildiğim kadarıyla Suriye sınırına da hızla duvar örülüyor. Çok değil 3-5 yıl önce Davutoğlu döneminde sıfır sorun stratejisi izlediğimiz komşularımızla aramıza yüksek duvarlar örüyoruz artık. Lafa gelince gönül coğrafyamız, tarihsel arka bahçemiz idi, inanç birliğimiz vardı ama artık yüksek duvarların ardında kaldı.

İnsan en kolay kendini kandırırmış, ama devlet aklında kanma yahut kandırılma olmaz, olamaz. Sıfır sorunla kendini kandıran derin stratejist  O Hoca şimdi nerede? Ne düşünür bu duvarlar konusunda? Devleti zihni kodları nedeniyle düşman olarak algılayan bir güruhun idaresinde devletleşen partilerine rağmen, millet bilincinden yoksun tüccar mantıklı iktidar ekonomik varlıklarımızı sata sata, devleti de içten içe oya oya bitirdi. Aksi olsaydı bun kadar kolay kanarlar mıydı?

Bunları kandıran kandırana be kardeşim. Önüne gelen kandırıyor. ‘Hoca efendi’ dediler terörist başı çıktı. R. Sarraf´a ‘hayırsever’ dediler, o da itirafçı oldu casus çıktı. ‘Hizmet eri’ dediler terörist çıktı, ‘barış elçisi’ dediler bombacı çıktı. Enflasyon, bütçe açığı, döviz fiyatları gibi temel konularda tüm tahminleri fos çıktı! Ülkeyi 15 yıldır aralıksız yöneten iktidar adeta bir acemiler mangası. Bakanların konuşma izah tarz ve üsluplarına bir baksanıza. Orta mektep düzeyini aşamamış bir zihin dünyası var karşımızda.

Öyle olmasa mesela; Ensar vakfı yurdunda cinsel istismara uğrayan yaşları çok küçük fakir çocuklara bir kereden bir şey olmaz diyebilir miydi? Hem de Aile bakanı olan o hanımefendi? Yahut ceza yasamıza göre 15 yaşından küçüklerin bu eylemlere karşı rızası olamayacağını bilmesi gereken bir hukukçu Adalet Bakanı küçüğün rızası varmış diyebilir miydi? Konusu suç teşkil eden emir yazılı da olsa dinlenmez dinleyen de ceza sorumluluğundan kurtulamaz diyen yasanın açık hükmüne rağmen bir İçişleri bakanı polise kol bacak kırma emri verebilir miydi? Asla olmaz olamazdı değil mi. Ama oluyor hem de alenen herkesin gözü önünde.

Dün Malatya’da konuşan AKP li vekil Öznur Çalık; AK Parti bir zihniyet devrimi gerçekleştirdi demiş.
Ergenlik çağını aşmayan bir zekâ yaşı olmalı. Aksi halde bunu diyemezdi. Çünkü olumlu yönde bir değişimden söz etmek imkânsız. Ama şuuraltı itibariyle belki de haklı. Dinden ahlakı, eğitimden bilimi, devletten adaleti, partililerinden vicdanı yok ettiler! Böyle bir zihniyet değişimi oldu.  Ülke bu yönetim kadrosu ve anlayışından süratle kurtulamadığı sürece felaketine koşacaktır.

Sahi herkesin aldattığına sen niye aldanıyorsun güzel kardeşim?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.