1. YAZARLAR

  2. Cevat NAS

  3. Zamlar ve uzaklaşan demokrasi!
Cevat NAS

Cevat NAS

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamlar ve uzaklaşan demokrasi!

A+A-

Un  yüzde 95, süt yüzde 80, soğan yüzde 300, domates yüzde 85, benzin yüzde 35, motorin yüzde 42, elektrik yüzde 45, doğalgaz yüzde 55, tereyağı yüzde 120, kırtasiye yüzde 169, tuvalet kağıdı yüzde 135... Zamlandılar! Memura verilen zam yüzde 10,70, emekliye verilen zam yüzde 10,20 oldu. Ürünlere yapılan zamlarla, memura ve emekliye yapılan zamları bir karşılaştırdığımızda, bunlardan başka ev kirası vb daha hesaba koyacağımız bir çok kalem var. Bu ülkede maddi durumu normalin altında olan insanlar nasıl yaşayacak?

Ama yetkili ağızları dinlediğimizde ,her şey o kadar güzel gösteriliyor ki; şaşmamak elde değil ! RAKAMLAR..! YÜZDE 7 ENFLASYON ÖNGÖRÜYOR, GERÇEKLEŞEN İSE YÜZDE 21... HEDEFİN ÜÇ KATI... Bu rakamları, enflasyonu, yapılan zamları, çarşı-pazardaki yangını, iç ve dışta gidişattaki çıkmazları bu ülkede yaşayan insanların hemen hemende çoğunluğuna nasıl anlatacaksın!

Kışa doğru bir çok evin önüne dökülen kömürler, belli evlere götürülen kumanyalar, belli ailelere verilen makarna ve çiçek yağları, beyaz eşyalar... Yandaş derneklere bir şekilde özel sektörde kullanılarak aktarılan paralar, yardım kuruluşları kullanılarak birilerine aktarılan (para ve diğer maddeler) yardımlar... Belediyelerce seçilerek öğrencilere verilen burs paraları, diğer ihtiyaçlı insanlara seçilerek yapılan yardımlar... Tüm bunlar sezdirilerek oya tahvil vurgusu yapılıyor. Ancak her nedense bu yardımları bazı insanlar ise ihtiyaçları olduğu halde alamıyor! Bu durum ise başka bir handikap! Yıllarca yapılan ve gerçekte her iktidarın yapması gereken bu yardımlar, sezdirilerek iktidar kim ise onun adına yapıldığı vurgulanıyor. İnsanlarda zaten böyle anlıyor.

Seçimler gelincede bu yardım furyası geceleri de artarak devam ediyor. Bizim mahallede de rast gelmiştim bir tanıdığa, seçime bir gün kala, gece yardım dağıtıyordu, hayrola ahretlik dedim; gülerek hocam demokrasiyi yardıma dönüştürüyoruz demişti ! Güya demokrasi ile yönetiliyor muşuz! Nasıl demokrasi ise... Haksızlıklar diz boyu ve ''altta kalanın canı çıksın'' işlevi...

Riya, hile, adamcılık, kayırma, adaletsizlikler artarak devam ediyor! Gerçek demokrasilerde bu hileler yoktur ,olamaz da zaten. Gerçek demokrasiye çok ihtiyacımız var, açıkça görülüyor. Ama ülkemizde her nedense demokrasi gitgide bizden uzaklaşıyor! Allah sahipsiz ve dayısı olmayan insanlara yardım etsin inş...

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.