1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Yunanistan, Ege'de savaş hazırlık gösterisi yapıyor!...
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan, Ege'de savaş hazırlık gösterisi yapıyor!...

A+A-

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de suni gündem yaratıp Türkiye’yi ve dünyayı oyalarken Ege Denizi’nde savaş hazırlık gösterisi yapıyor. Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Georgios Kambas, 2 Temmuz 2019’da gayri askeri statüde olan Limni ve Bozbaba adalarını ziyaret etti. Korgeneral Kambas’a, Tuğgeneral Georgios Vaklatzis de refakat etti. Ziyaret ve denetleme ile ilgili haber ve resimler Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

Korgeneral Kambas, Limni Adası'na gelişte askeri tören ile karşılandı. Kambas, gayri askeri statüdeki Limni Adası'nda konuştu. Askeri birliklerin göreve hazır olma sürelerini ve harekat seviyelerini denetledi.

Korgeneral Kambas, Limni Adası'nda konuşlu Tank Taburu'nun garajı önünde poz vererek taburda görevli Yunan askerlerini denetledi. Tank Taburu'ndaki askerlerin savaş hazırlık durumundaki kıyafetleri dikkat çekti.

Korgeneral Kambas, Tank mürettebatı askerlerini de yerinde denetledi. Tank önünde poz veren Kambas, Lozan Antlaşması'na ve Türkiye'ye meydan okudu. 

Limni Adası'ndan Bozbaba Adası'na geçen Korgeneral Kambas, Bozbaba Adası'nda konuşlu askeri birliklerin göreve hazır olma sürelerini ve harekat seviyelerini denetledi. Kambas, denetleme sonrasında adada görevli Yunan askerleri ile birlikte fotoğraf çektirdi.

13 Şubat 1914 tarihinde Yunan Kraliyet Hükümeti'ne, 14 Şubat 1914 tarihinde Osmanlı Devleti'ne tebliğ edilen Altı Büyük Devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya) kararı ile Yunanistan'a Kuzey Ege Adaları'nın sadece kullanım hakkı verildi. Silahsız olmak kaydıyla kullanma hakkı verilen Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara ve Bozbaba adaları Türk egemenliğinde kaldı. Bu durum Lozan Antlaşması'nın 12 ve 13'üncü maddeleri ile teyit edildi.

Korgeneral Kambas'ın ziyaret ettiği Limni Adası'nda bir Mekanize Tugay, Bozbaba Adası'nda da bir Alay kuvvetinde askeri birlik görev yapıyor. Diğer adaları da silahlandıran, Altı Büyük Devlet Kararı ile Lozan Antlaşması'nı ihlal eden Yunanistan toplam 9 adadan oluşan Kuzey Ege Adaları'nı kullanma hakkını kaybetmiştir. Yunanistan anılan adaları en kısa zamanda boşaltarak Türkiye'ye teslim etmelidir.

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Kambas, gayri askeri statüdeki Limni ve Bozbaba adalarında savaş hazırlık gösterisi yaparak Türkiye'ye meydan okurken, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan'a müzik notası bile verilmedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.