1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Yunan Savunma Bakanı, Türkiye'ye meydan okuyor!
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunan Savunma Bakanı, Türkiye'ye meydan okuyor!

A+A-

Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Yunan MEGA TV Kanalı ile 21 Nisan 2020’de yaptığı söyleşide Türkiye’ye meydan okudu. Panagiotopoulos’un yaptığı söyleşi, MEGA TV ve Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanarak bütün dünyaya ilan edildi.

umit-01.jpg

Panagiotopoulos, korona virüs sorunlarına rağmen, Türkiye’nin, hava sahası ihlalleri yaparak ve adaların üzerinden uçarak kışkırtıcı davranışlarına devam ettiğini, Yunan hava sahasına giren her Türk uçağına önleme yapıldığını ve uçakların geri çevrildiğini belirtti. Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin  her olasılığa hazır olduğunu belirten Panagiotopoulos, “kaygılıyız ancak korkmuyoruz” diyerek Türkiye’ye meydan okudu.

umit-02.jpg

Türkiye’yi hava sahası ihlali yapmakla ve adaların üzerinden uçmakla suçlayan Panagiotopoulos’un iddiaları gerçeklerle bağdaşmıyor. Çünkü, savaş uçaklarımız Türk adalarının üzerinde ve Türk hava sahasında uçuyor. Ancak adalarımız işgal altında olduğu için adaları ve üzerindeki hava sahasını Yunan egemenliğinde kabul eden Yunanistan, uçaklarımıza önleme yapıyor.

15 Nisan 2020’de, Aydın İl sınırları içinde bulunan Nergizçik, Bulamaç ve Eşek adalarının üzerinden uçan iki adet Türk F-16 savaş uçağına, Yunan savaş uçakları tarafından önleme/it dalaşı yapıldı. Yunan Genelkurmay Başkanlığı tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklama Kalymnos news.gr. adlı internet haber sitesinde yayımlandı.

umit-03.jpg

Haberde, 12:56-12:59 saatleri arasında Nergizçik ve Bulamaç adalarının 27 bin feet üzerinden, 13:08-13:09 saatleri arasında Eşek Adası’nın 6 bin ve 18 bin feet üzerinden uçan Türk uçaklarına, Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapıldığı belirtildi.

umit-04.jpg

23 Nisan 2020’de, Aydın İl sınırları içinde bulunan Bulamaç ve Eşek adalarının üzerinden uçan iki adet Türk F-16 savaş uçağına, Yunan savaş uçakları tarafından önleme/it dalaşı yapıldı. Yunan Genelkurmay Başkanlığı tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklama Kalymnos news.gr. adlı internet haber sitesinde yayımlandı.

umit-05.jpg

Haberde, iki adet Türk F-16 savaş uçağının, uçuş planını bildirmeden Atina FIR sahası içine girdiği, 10:58’de Bulamaç Adası’nın 19.500 feet üzerinden, 7 dakika sonra da Eşek Adası’nın 5.500 feet üzerinden uçan Türk uçaklarına Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapıldığı belirtildi.

umit-06.jpg

Türk uçaklarının yaptığı sözde hava sahası ihlalleri, Yunan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayımlanıyor. Yunanistan, Türkiye’yi ICA0 (International Civil Aviation Organization- Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), NATO ve Avrupa Birliği’ne şikayet ediyor.

umit-07.jpg

Erdoğan ve AKP Hükümetleri tarafından 18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunan askerine alenen teslim edildiği için Türk savaş uçakları, Türk adaları üzerinde ve Türk hava sahasında serbestçe uçamaz hale geldi. Uçaklarımıza sürekli olarak önleme yapılıyor. Yunan Savunma Bakanı Türkiye’ye meydan okurken AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olanı biteni turist gibi seyrediyor. Yunanistan’a müzik notası bile verilmiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.