1. YAZARLAR

  2. İhsan YAVUZ

  3. YİNE KANDIRILDIK- BU DEFA’DA RUSYA KANDIRDI
İhsan YAVUZ

İhsan YAVUZ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

YİNE KANDIRILDIK- BU DEFA’DA RUSYA KANDIRDI

A+A-

YİNE KANDIRILDIK

BU DEFA’DA RUSYA KANDIRDI

Gündem yoğun, sıkıntılar had safhada ama biz yinede güne  gülümsemeyle başlayalım derim.

Efendim vakti zamanında diyar ellerden Bağdata kervanlar gelir gidermiş, tabiki en büyük tehlikede kervanı haramilerin basması korkusu imiş.Bu işlerden sıkılan kervancı başı Bağdata tellal salmış  kervan koruyacak yiğitler aranıyor diye.Bir sürü insan gelmiş kervancının niyeti 15 - 20 kişilik bir koruma ekibi oluşturmakmış.Lakin bir yiğit gelmişki insan azmanı... Demiş Eyyy kervancı başı biraz uykum ağırdır ama 15 -20 kişiye gerek yok ben tek başıma kırk haraminin hakkından gelirim, istersen Bağdatlılara sor.

Kervancı Bağdatlılara sormuş herkes aynı şeyi söylüyor.Uykusu ağırdır ama tek başına bir orduya bedeldir.Kervancı eşkiya basınca nasıl olsa uyandırırım deyip hayli yüklü bir paraya bu yiğitle anlaşmış.Mallarını develere yükleyip  Yola revan olmuşlar.Dördüncü gün gece herkes uyurken kervana Kırk haramiler baskın vermiş, Kervancı hemen uyuyan korumacı yiğidin yanına gitmiş, bağırmış, çağırmış, sarsmış,tekmelemiş lakin yiğidin uyanacağı yok.Bir  horluyorki horultusu ovayı sarıyor. Haramiler kervanı soyup soğana çevirmiş .Kervancı başı perişan halde  Kırk haramilerin reisine seslenmiş,demişki Eyyy eşikiya başı... ahanda şurda yatan adam kervanı koruyacağım diye benden yüz altın aldı lakin horul horul uyuyor çaldığın mal sana helal olsun lakin gitmeden şu korucuya bir sopa çekte yüreğimin yağları erisin bari.

Eşkiya başı dalmış korucuya vermiş sopayı, vermiş sopayı lakin korucunun uyanacağı yok horul horul uyuyor adam yorulmuş, haramilerine seslenmiş,haramiler sırayla dövmeye başlamışlar  fakat hiç faydası yok korucu horull horull uyuyor.Eşkiya başı dellenmiş haramilere seslenmiş “Girin ulan sıraya sırayla öpün bunu.”Haramiler başlamış sırayla öpmeye bir .iki üç yirmi, otuz lakin korucunun uyanacağı yok. 38-39 Kırkıncıya gelince korucu uyanmış öyle bir nağra patlatmışki dağlar taşlar inlemiş. Kılıcını kaptığı gibi eşkiyaya bir girişmişki pırasa gibi doğruyor mübarek ,Kısa zamanda Kırk haramiyi öldürmüş,tüm malları ve develeri kurtarmış. Kervan varacağı yere varmış, kervancı  mallarını satmış, Bağdata geri dönmüşler. Kervancı başı korucuya al şu 100 altını hakkını helal et seninle çalışmak istemiyorum demiş. Korucu şaşkın -Kervancı başı seni kırk haramilerden kurtardım kervanı korudum neden beni kovarsın demiş. Kervancı başı kafasını sallamış- Haklısın kervanı kurtardın kırk haramiyi öldürdün lakın uykun çok ağır “BEN HER BASKINDA SENİ ÖPECEK KIR HARAMİYİ NERDEN BULACAĞIM” demiş

Efendim bunu niye yazdık malesef yine kandırıldık bu sefer Putin kandırdı Rusya savunma sanayin de kullanılan  ve yeni bir sistem olan üstelik sırları henüz çözülemeyen S_500 lerin yerine, eski sistem sayılan tüm sırları Nato ülkeleri ve ABD tarafından çözülen ve buma göre  karşı savunma sistemleri geliştirilen S-400 leri Putin bize  bize 2.5 milyar dolara çaktı.

Yeni nesil S-500 füzeleri S-400 den farklı olarak uzaktaki ve yüksekteki hedefleri vurabilme özelliğine sahip. Kıtalar arası balistik füzeleri de yakalayabiliyor. S-500'ler aynı zamanda uçak, helikopter, seyir füzeleri ve diğer hava araçlarını vurma özelliğine de sahip.Üstelik menzili S- 400 ler gibi 400 km değil  600 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabilen S-500'ler saniyede 7 kilometre hızla ilerleyen süpersonik 10 balistik hedefi aynı anda vurabiliyor. 27 kilometre yükseğe çıkabilene S-500'ler hipersonik roketleri de vurma kabiliyetine sahip.

Daha fazla Teknik detaya girip s- 500 lerin üstünlüğünü saymak istemiyorum ama henüz karşı savunma sistemi geliştirilmemiş olan füze sistemi ve müthiş bir donanıma sahip.Rusya sırları çözülen S-400 lerin yerine  S- 500 füze sistemini geliştirdi ve savunma sanayiinde kullanmaya başladı.Elinde kalan ve eski sistem olan S-400 leride Türkiyeye sattı. S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen hiç bir ülke  s-400 sisitemini almadı, sadece Çın bu sistemi dahada geliştirmek ve incelemek için bir baratya aldı.

Tek adamlığın, bilgisizliğin, herşeyi ben bilirimin sonucu budur. 2.5 milyar dolar büyük para , bu fakir ülkenin sırtına bir kambur daha yüklendi .Tüm sırları çözülmüş karşı savunma sistemleri geliştirilmiş olan,kullansanız bile pek işe yaramayacak bir sistemi Kandırıkçı Putin bize gagaladı, Oysa alınması gereken S-500 dü zira müthiş bir füze sistemi dir ve karşı savunma sistemi henüz kurulmamıştır.

Bir kaç yıl sonra birisi çıkıp EYYY  vatandaşım ....Putin bizi kandırdı diyecek, lakin kırıncı yiğide sıra gelip bizimki uyanana kadar biz daha çoook zor günler geçireceğiz.

İhsan yavuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum