1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Yeni Türkiye İslam Cumhuriyeti?
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Türkiye İslam Cumhuriyeti?

A+A-

‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ adı Yeni Türkiye oldu. Zaten uzun  zamandır TC harflerini resmi kurumlardan, yazışmalardan çıkarmışlardı. Türkiye sözcüğünü sulandırmak ve algısını yok etmek için başına ‘’Yeni’’ sözcüğü eklendi. Şimdilik susuluyor, Türkiye’den sonra ne sözcüğü planlandığı. Yakındır onu da deşifre ederler. Bizce en uygunu İslam Cumhuriyeti ama Cumhuriyet sözcüğü çok sırıtıyor. Cumhuriyet demek demokrasi demek, laiklik demek, insan hakları ve canlı hakları demek. Dürüstlük, çağdaşlık, bilimsel olma demek vs. Durum böyle olunca Cumhuriyet sözcüğünü kullanmazlar herhalde. Özlerine çok ters.

Peki ne olabilir dersiniz? Yeni Türkiye Sultanlığı, Yeni Türkiye Padişahlığı, Yeni Türkiye Halifeliği desek nasıl olur. Çok da yakışır değil mi? Yeni Türkiye İslam Başkanlığına ne dersiniz. Bence en uygunu gibi. Başkana bir de Halifelik unvanı ihdas edilirse. ‘’Yeni Türkiye İslam Halifeliği’’ Sanırım bu biraz daha olabilir gibi. Hem fellahlara hem de dincilere hitap eder.

Bir zaman ‘’ATATÜRK’’ varmış. Adı dağlara, taşlara yazılmış. Savaşarak ülkeyi kurtarmış. Ne yazık ki hemen damgalanmış. Adam ayyaşmış. İki ayyaş baş başa vermiş Laik Türkiye Cumhuriyetini kurmuş. Ve onların sayesindedir ki onlara her türlü hakareti edenler, onların mirası üzerine din, iman, Müslüman edebiyatı ile kendi yönetimlerini kurmuşlar ve adına da devrim demişler. Çok doğru adı demokratik yolla gerçekleşen devrimdir. Kan dökmeden, savaşmadan vatanın bütün kaleleri alınmış ve daha hazini de bölünme, parçalanma, halkın bir birine düşmanlığı sağlanmıştır. Dünyada gerçekleşen hangi devrim bölünmek, parçalanmak için yapılmıştır ki, bizim devrimimiz tam tersi.

Atatürk korkusu bedenleri öyle sarmış ki demeyin gitsin. Rahmetli 1938 de ölmüş ama ruhu ebediyen yaşıyor. Onun oturduğu yerde ruhu gezindiği için oturulmuyor. Onun adı ile anılan coğrafi parçalar ‘’AK’’ ekine ulamalar yapılarak anılıyor. Örneğin Ak Saray gibi. Böylece adı zamanla unutulsun ve AK DEVRİM , Türk Ulusunun terle, kanla, yoklukla, canını hiçe sayarak  kazandığı İSTİKLAL SAVAŞI’NIN yerini alsın.

YENİ TÜRKİYE AK CUMHURİYETİ nereye kadar saltanat sürecek dersiniz. Türkiye’nin kurucusu ATATÜRK sonsuza kadar yaşarken. Yeni Türkiye Ak Cumhuriyeti bir ihtimal belki bir dönem daha cumhuriyetçilerin, demokratların, laiklerin, vatanseverlerin anasını ağlatacaktır. Ya ondan sonra ne olacak dersiniz? Biraz kafalarımızı kumdan çıkarıp etrafa bakınalım. 2002 de ki Dünyayı şekillendirme operasyonları 2014 de yön değiştirdi. Çok ufak bir örnek 2002 sonrası Ortadoğu’da ‘’Eş Başkanlık’’ verilen Türkiye. 2014 de Orta Doğunun şekillenmesi ile ilgili toplantılara bile gözlemci olarak da çağırılmıyor. Bu ne anlama gelir bir düşünelim ne dersiniz.

Adı konmuş ama yarım konmuş bir Türkiye var. Yeni Türkiye’de neler olacak derseniz hükümetin PKK ile gizli, saman altından yürüttüğü müzakerelere kafa yoralım. Hangi iller kime veriliyor, bölüşüm nasıl yapılıyor hiç bilginiz var mı? Yüzde iki fazlasıyla çoğunluk bende diyenlerin Türk Milletinin, Türkiye’nin geleceği ile oynama hakkı olmamalı, babasının çiftliği gibi yönetip, halkını maraba yerine koymamalıdır. Bırakın içi boş lafları ciddi olarak yarını düşünün. Bütün ekonomik değerleri yabancılara peşkeş çekilmiş, içleri boşaltılmış tüm değerler el değiştirmiş olup şunu anlamalıyız: Top tüfek bağımsızlık için şart ama ekonomik değerleri yabancılara devredilen bir ülkenin hiçbir savaşı kazanamayacağı da bir gerçektir. Din, imam ninnileri gerçek olsa idi Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan,Gazze ve diğer Müslüman toplumlar gözyaşı ve kan içinde olmazdı. Safsata ile  değil gerçekle yüzleşelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.