1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. Yav deme yav!
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Yav deme yav!

A+A-

Geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleşen Yıldırım Belediye Meclisi, Eylül ayı olağan toplantısında gündeme getirilen konular, sorulan sorular, sorulan sorulara verilen cevaplar ve sergilenen tavır uzun süre hafızalardan çıkmayacak gibi.

Kibarlığı ve naif kişiliği tanıdığımız Oktay Yılmaz da maalesef bu seviyesiz tartışmalara taraf oldu. Ferit Gürsoy’un Suriyeli sığınmacılarla ilgili, “İşin ilginç tarafı, bunlar çok çabuk ürüyorlar ya” dediğinde çıkan tartışmaya müdahalesinde, “Nereden beslendiğiniz belli oldu!” diyerek daha ağır bir karşılık verdi. Bu sözler kabul edilemez. Bir yanlış başka bir yanlışla düzeltilmez! Kelime anlamı itibarıyla, üreme; neslin devamı için bir canlının kendine benzer bir canlıyı meydana getirmesidir. Ancak konuşma akışı dikkate alındığında insan için kullanılmaz.

Basına yansıdığı şekliyle tartışmanın sadece “üreme” kelimesiyle sınırlı olduğunu söylemek eksiklik olur. CHP Gurup sözcüsü Nimet Yıldız’ın Karapınar, Dokuzgözler mevkiinde işgal edilen ve bakanlıkça eski haline getirilmesi istenen yerle ilgili, “hala ekiyorlar Başkanım” sözlerine, Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın, “eksinler, ne var bunda, ekmesinler mi?”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mahkeme kararları doğrultusunda, “eski haline getirin” derken, Başkan, “eksinler ne var bundan” diyor.

“Biz onları asimile edeceğiz derken, onların bizi asimile etmeye çalışıyorlar.” Bu sözleri sarf eden arkadaş, “Asimile etme” sözcüğünün bir insanlık suçu olduğundan habersiz. Temsil ettiği partinin kuruluş amaç ve ilkeleriyle taban tabana zıt bir terimi düşünmeden kullanabiliyor.

 

Her toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da bazı Ak Parti Meclis Üyeleri muhalefete, özellikle CHP Meclis Üyelerinin konuşmalarına tahammül göstermedi.  Konuşmaları sırasında sataşmalara muhatap oldular. Bir atışma görmeye değer mizah örneğiydi.

Çobanbey Caddesi başındaki pazarcı ile ilgili olarak Yaşar Elmas, gariban bir adam araba çekmiş oraya, satış yapıyor. Araba bile yürümüyor, ama biz ne yaptık. Gittik oraya adamı kaldırmak zorunda kaldık” diyor. Oysa araba yerinde duruyor.

CHP Meclis Üyesi İsmail Tekin, “Nedir yani bir şey yapmadık, nedir yani bu? Ya bırak! Nedir bu yav?”

Sataşmalar üzerine sesini biraz daha yükselterek “Ya bırak çatıyı, ben çatıyla ilgili bir şey söylemiyorum yav.” 

Ak Parti Gurup Sözcüsü Ahmet Yıldız, “başkanım bir şey söyleyebilir miyim?” Başkanın vereceği cevabı beklemeden ayağa kalkıp arkaya dönerek,

“Ne demek yavlu, yuvlu konuşmak yav? Meclis burası yav!

Yav, yuv lütfen biraz üslubumuza dikkat edelim yav!

Karşınızda başkan var, canlı yayın var, bu kadar misafir var yav!

Lütfen biraz dikkat edelim yav!”

***

Belediye Meclisleri sınırları içerisindeki insanların hayatını kolaylaştırmak, hayat kalitelerini yükseltmek amacıyla önemli işlerle ilgili proje üretmek, Yıldırım’ın kangren olmuş yaralarına çözüm aramak yerine, kendi yetki alanlarının dışındaki konularla ilgili tartışmalarla meşgul olup, gereksiz yere enerji harcamaları anlaşılır gibi değil.

Kim nereye direk dikmiş, kim nereye kaç masa koymuş, Belediyenin kontrol edemediği, kontrolde acze düştüğü seyyar satıcılar, kaçak inşaatlar, çöp toplanmayan, çöp konteyneri konmamış sokaklar… Yıldırım’ın başta deprem riski göz önüne alınarak çarpık kentleşmeyi ortadan kaldırmak için kentsel dönüşüm, trafik, çevre, ticaret, istihdam konuları konuşulacak, bunlara çözüm aranması gerekirken, öften, püften konuları seviyesizce tartışmak mıdır meclisin görevi?

Yapılan itirazlar, sorulan sorular, verilen önergeler dikkatle incelenip bilgi sahibi olmadan, kentin sorunlarına parmak basmak yerine ağız dalaşına girmek midir meclisin görevi?

Birkaç ay önceki meclis toplantısında, Belediyenin hissedar olduğu, ya da mülkiyetinde olan planlı alanlardaki arsaların satışı gündeme gelmiş, o gün İYİ Parti adına gurup sözcüsü Muhammet Budaklı bu satışa karşı çıkmıştı. “Bu arsaların kat karşılığı ya da hasılat paylaşımı yöntemiyle değerlendirilmesi belediyemize daha fazla gelir getirir” demişti. Kat karşılığı verilmesini savunmuş, satışa şiddetle karşı çıkmıştı. Mecliste oy çokluğuyla söz konusu arsaların satışı karara bağlanmıştı. 2 Eylüldeki meclis toplantısında yine Ak Parti gurubunun önergesiyle o arsaların satıştan vazgeçilerek kat karşılığı ve hasılat paylaşımı yöntemiyle değerlendirilmesi kararı oy birliğiyle çıkarıldı.

 Eylül ayı olağan Meclis Toplantısının Yıldırım için en ciddi ve faydalı kararı bu oldu sanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.