1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Vergi zaten tabanda
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Vergi zaten tabanda

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Albayrak, sanki ABD’yi keşfediyormuşçasına; “En kısa zamanda vergiyi tabana yayarak adaletli bir vergi sistemini oluşturacağız.” dedi.

Bende “Eyvahhh! Yine mi garip-guraba, fakir-fukara” diye çığlığı bastım.

Sn. Albayrak vergi zaten yıllardır tabanda. Asla tavana çıkamadı. Takside maaşlı  şoförlük yapan birisi, taksi sahibinden fazla vergi ödüyor bu ülkede.

Haddim olmayarak bazı bilgiler vermek istiyorum:

2018 yılında toplanan vergilerin: 83.4 milyar lirası ücretlilerden yani maaşla çalışanlardan toplanmış,78.3 milyar lirası da; ticaret erbabından: esnaf, fabrikatör, mûteahhit, özel okul, marketler zinciri ve hastane sahiplerinden toplanmış.

Bilmem anlatabildim mi?

Anayasamız bu konuda; eşit kazançtan eşit vergi demesine rağmen. Bankada trilyonları, sahilde villaları, özel uçakları olan fakirden de (!), soğan, patates, biber varlık kuyruklarında sıra bekleyen zenginlerden de (!) aynı oranda ÖTV ve KDV almaktasınız.

Bu mudur vergide adalet ve tabana yaymak?

Verginin bir başka boyutu da:2018 yılında toplanan vergilerin yüzde 65’ini ÖTV, KDV gibi dolaylı vergiler oluştururken, ancak ve ancak yüzde 35’ini de reel sektör vergileri oluşturmuştur!

Ücretli ve çalışanlara tek bir vergi AFFI sağlamaz iken; reel sektör için defalarca vergi affı çıkardınız unuttunuz mu? Adalet bunu neresinde de daha vergiyi tabana yaymak istemektesiniz?

Daha anlatayım mı?

Fakir-fukara, garip-guraba sömürüsü yaparak oyunu aldığınız bu asil halkın kullandığı temel ihtiyaç maddelerinde ÖTV’niz: Pırlanta da: Sıfır ÖTV, elmasta: Sıfır ÖTV, yatlarda: Sıfır ÖTV, kürklerde: Sıfır ÖTV

Gerçekten fakir halkın kullandığı; Lüks Tüketim Ürünlerinde: Kullandığı su da beş- 5- çeşit vergi, kullanmaya korktuğu elektrikte: yedi -7- çeşit vergi, İnternette: yedi -7- çeşit, yakmaya çekindiği doğalgazda da kaç vergi olduğunu sen ara bul.

Eğer vergide adaleti, tabana yayarak sağlamak istiyorsanız bırakın böyle kalsın. Payas’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmak istemiyoruz.

AKP ve siz hiçbir iktidara nasip olmayacak bir çoğunlukla ve süre ile (Tam 17 yıldır) iktidarsınız. Milletin adamı, ümmetin umudu dediğiniz kişi de BAŞKAN.

Sonuç bu işte!

Halk işsiz, gençler işsiz, üniversite mezunları işsiz ve umutları da yok. ASELSAN’dan ayrılan 634 mühendisin yüzde 80’i de Hollandalı bir firma ile anlaşmış. Yerli sermayede üretimi azaltmış, yatırımı durdurmuş ve ülkeden çıkabilmenin hesabında. İşçi, memur, emekli geçinemiyoruz feryadında Ama vergi de adaleti; Tabana yayarak sağlamak istiyorsunuz. Bunun adı; Ankara çok para harcıyor, Ankara’ya çok para gerek. Nisandan itibaren ya yeni vergiler gelecek ya da vergi oranları tabanın aleyhine artırılacak. Kusura bakmayın da; gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.

Yatlara 1.95 TL’den mazot-benzin ver, ama üretmeye gayret eden çiftçiye 6.30 TL’den mazot sat ve vergiyi tabana yayarak, adaleti sağlayacağız hesabı yap. Taban zaten verginin ağırlığında ezim ezim ezilmekte.

İstemez kalsın. Yağmurdan kaçıp, doluya yakalanmaya niyetimiz hiç yok.

Esen kalınız... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.