1. YAZARLAR

  2. Murat OSKAY

  3. Uşak'ta; İYİ bir adam
Murat OSKAY

Murat OSKAY

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Uşak'ta; İYİ bir adam

A+A-

İYİ Parti son yapılan anketlerde doğru adayları koyduğu takdirde birçok şehirde başarı göstereceği anlaşılmaktadır.

Bunda en büyük etken Meral hanımın nevi şahsında İYİ Parti'nin konumlandığı; Milliyetçi, Atatürkçü, inançlara ve değerlere saygılı mukaddesatçı ve  demokrat iddiası ile ortaya çıkması ve bu söylemin arkasında durması önemli bir etkendir. Tekrar anlatmaya ve yazı kalabalığı etmeye gerek yok bir önceki seçim kamplaşmadan doğan kavga dili seçmende Muharrem İnce ve Recep Tayyip  Erdoğan veya AKP - CHP arasına seçmeni sıkıştırmıştır.

Fakat yerel seçimlerde seçmenin oy verme sebepleri değiştiği gibi, adaylar, projeler, şehirlerin sosyo-kültürel yapısı yerel seçim dengelerini değiştirmektedir. Yerel seçimlerde  yaşanabilir kentler, kent sosyolojisi, sosyal belediyecilik, proje kültürü, şehirlerin kimlikleri, tarihi ve kültürel yapısı ile alakalı beklentiler, adayların kentin geleceği adına bilinirliği, tanınırlığı, güvenilirlik, halka bütünleşmesi vb etkenler  seçimin dengelerini değiştirebilmektedir. Daha önceki yazılarımızda 1987 seçimlerinden günümüze yerel seçimlerin analizini ortaya koymaya çalıştık. 1987 den bu güne incelediğimizde  yerel seçimlerin zaman zaman çok farklılık gösterdiği söylenebilir.

İYİ Parti; yeni, kucaklayıcı yapısı ve oturduğu dört temel değer :Milliyetçilik, Cumhuriyetçilik (kurucu değerler), mukaddesatçılık  ve demokrat değerler çerçevesinde tüm partilerin seçmenlerinden en kolay oy geçişinin olduğu parti olarak görülmektedir.

Özellikle de yerel seçimlerin yerel adaylar üzerinden değişkenlik gösterdiğini de hesaba kattığınızda İYİ Parti'nin yeni  olması dolayısıyla doğru adayları bulup aday etmekte şanslı olduğu görülmektedir.

Bunun   en güzel örneğini Uşak'ta gözlemliyoruz. İYİ Parti Uşak adayı Muhammed Gür..

Kendisini yaklaşık 20 yıldır tanırım ve Uşak halkı da tanır. Uşak’ın Eşme ilçesinin Yörük kökenli bir köyünde doğan Gür, aynı şekilde hemşehrilerinin çokça yasadığı Dikilitaş mahallesinde doğmuş büyümüş ve yetişmiştir.Mühendisler Odası Başkanı ve Uşakspor başkanlığı da yapan Muhammet Gür, bir dönemde Uşak Belediye Başkan yardımcısı görevinde bulunmasına rağmen, döneminde ismi hiç bir şaibe ile anılmadığı gibi kapısını her daim açık bulunduran, şeffaflığı esas alan bir görev dönemi olmuştur. Tüm görevlerine rağmen o mahallesinden hiçbir zaman kopmamıştır. O hala yetiştiği, büyüdüğü mahallesinin kahvesinde oturur, orada sohbet eder, okey oynar, hafta sonları hala mahalle kahvesinde ve mahallesinde zaman geçirir.

Başarılı bir Mühendisler Odası Başkanlığı, Uşakspor başkanlığı da yapan Muhammed bey, Uşakspor'u basketbolda iyi bir noktaya taşınmasında katkısı olanlardan birisidir. Bir dönem Uşak Belediye Başkan yardımcılığı yapan Muhammed Gür, şehrin kendi ruhuna uygun bir dile ve samimi toplumsal ilişkilere sahip bir aday olarak Uşaklı seçmenin gönlünde yer ettiği görünüyor. Doğrudan takipçisi olduğum üç ankette tutarlı bir şekilde açık ara önde olduğu görülmektedir.

Muhammed bey, Ülkücü teşkilatların içinden gelen ,MHP kökenli bir siyasetçi, İYİ Parti’den aday olmasına rağmen , İYİ Partili, MHP’li, BBP’li her ülkücünün dokunabildiği, çok rahat ve aracısız ulaşabildiği, ülkücü camiadan yetişmiş, sevilen ve saygı duyulan bir aday olduğu bilinmektedir.

İnşaat mühendisi ve başarılı bir iş adamı olan Muhammed Gür Uşak iş çevrelerinde sevilen birisi olması dolayısıyla şehirde farklı kesimlerden CHP’li, Atatürkçü, Doğruyol ve Merkez kökenli kanaat önderleri ile de iyi ilişkileri olan, iş çevrelerinin de sorunlarını bilen sevilen bir iş adamı. Aynı zamanda Mühendis olması ve mesleği olması dolayısıyla şehrin dilinden , kentleşme kültüründen anlayan Muhammed Gür projeleri ile de göz doldurmaktadır. Şehrin gelecek 50 yılına damgasını vuracak olan şehir master planı Uşak'ın çehresini değiştirecek, gelecek elli yılını rahatlatacak bir proje olarak ifade edilmektedir.

Hepimizin çevresinde yakından tanıdığımız İYİ insanlar muhakkak vardır. Hani deriz ya, iyi adam, iyi insan, aha işte tam da öyle bir adam, hani hatasında bile iyi niyet aradığımız insanlar vardır, art niyetsizdir, işte Muhammed bey tam da öyle bir insandır.

Şehirde hani kulaktan kulağa İYİ Parti'nin adayı iyiymiş, iyi adammış, düzgün, temiz, dürüst adammış deniliyor ya? İşte en büyük kamuoyu budur. Halkın nabzı, her daim doğruyu söyler, çünkü toplumsal kanaat, genel bir kanaattir ve yılların birikimi ve tecrübesi ile bu kanaat hasıl olur... İşte o toplumsal kanaat diyor ki; Muhammed Gür İYİ bir adam ve İYİ bir adaymış.

Uşak halkının iyiliğine kefil olduğu Muhammed bey seçildiği takdirde inşallah İYİ adam olma, İYİ davranma ve İyiliği tavsiye etme yolunda inşallah değişmez, kendisine seçimde başarılar diliyorum. Hayatın her safhasında olduğu gibi seçimlerinde İYİ insanların, iyilik düşünenlerin, iyiliği tavsiye edenlerin ve iyilikten yana taraf olanların kazanmasını temenni ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.