1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye ve Dünya gündeminden en çarpıcı başlıklar (14 Temmuz 2021)

Türkiye ve Dünya gündeminden en çarpıcı başlıklar (14 Temmuz 2021)

Sizler adına Türkiye ve Dünya gündeminden en çarpıcı başlıkları 'tek haber' altında topladık. İşte 14 Temmuz 2021'in ilk başlıkları...

A+A-

GÜNCEL KORONA VERİLERİ: 46 CAN KAYBI, 5.162 YENİ VAKA

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin günlük COVID-19 tablosunu açıkladı. 13 Temmuz Salı gününün verilerine göre, 234 bin 439 test yapıldı.

Son 24 saatte, 6 bin 285 yeni vaka tespit edilirken, 46 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan, bugün, 5 bin 162 kişi sağlığına kavuştu.

Sağlık Bakanlığı’ndan özel klip: ‘Bu son olsun’

Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsüyle mücadele kapsamında ‘Kolları sıvıyoruz’ sloganıyla başlatılan aşılama kampanyasına özel bir klip hazırlandı. Klipte, Cem Karaca’nın seslendirdiği “Bu son olsun” şarkısı, yeni sözlerle yorumlanarak Sertab Erener tarafından seslendirildi.

İl il vaka sayıları açıklandı! İstanbul’da yükseliş var,
Bakan Koca’dan vatandaşlara çağrı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerdeki 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren haritanın güncel halini paylaştı. Koca, paylaşımında "Aşı ile umudumuz artıyor. Henüz olmadıysanız aşınızı bir an evvel olun" mesajına yer verdi.

Ünzile Yüksel: Dünya insanlığı aşılanmazsa salgın yıllarca devam edecek

Gelişmiş Batı ülkelerinde ve Türkiye’de aşı karşıtı ya da tereddüdü olanların oranının yüzde 20-25’lere ulaştığına dikkat çeken İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ünzile Yüksel, “Mutant virüslerin özellikle aşılanmamış ve bağışıklığı düşük insanlarda geliştiği ve hızla yayıldığı tespit edilmiştir. Covid-19 pandemisi ülkesel değil küresel bir problem olup bütün dünya insanlığının aşılanması elzemdir. Aksi takdirde bu öldürücü hastalık yıllarca devam edecektir” dedi.

Güngören kentsel dönüşüm projesinde yeni gelişme:
Danıştay ‘riskli alan’ kararını iptal etti, bakanlık ‘yeni konut alanı’ kararı aldı

İstanbul’da kentsel dönüşüm krizi yaşanan Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde Danıştay tarafından “riskli alan” kararı iptal edilince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, alanda yapımı tamamlanarak teslim aşamasına gelen ve yıkımı tamamlanarak ihaleye çıkmak üzere olan diğer etaplardaki kentsel dönüşüm çalışmalarının önünü açmak için 3.03 hektarlık alanı 'rezerv (yeni) yapı alanı' ilan etti.

Kayıp silahlarla ilgili çarpıcı açıklama:
Hükümet kendisine özel silahlı kuvvetler mi oluşturuyor?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kaybolduğu iddia edilen silahlarla ilgili açıklamada bulunan CHP'li Atila Sertel ve İYİ Parti'li Aytun Çıray, sorumluğun İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarında olduğunu dile getirdi. Çıray, "Hükümet kendisine özel silahlı kuvvetler mi oluşturuyor?” diye sorarken, Sertel, “Soylu ve Akar, kayıp 107 bin silahın kimlere gittiğini biliyor ve söylemiyorlar ise bu sorumluluğa ortaktır” dedi

İçişleri Bakanlığı’ndan kayıp silah açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı 7, Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 16 ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 silahın kaybolduğunu açıkladı. Çataklı, "Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde başkaca herhangi bir silah kaybı mevcut değildir" dedi.

İYİ Parti’li Türkkan: Ülkemiz silahsız bir istilayla karşı karşıya

Türkiye'ye günde 500 ile 1000 Afgan göçmenin yasa dışı yollarla giriş yaptığını belirten İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, "Büyük Suriyeli göçü yetmezmiş gibi şimdi bir de Afgan göçüyle karşı karşıyayız. Ülkemiz silahsız bir istilayla karşı karşıya şu anda" dedi.

CHP’li Çeviköz’den iktidara Afganistan çağrısı:
Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atın

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Taliban sözcüsünün Kabil'deki havalimanının güvenliğini üstlenen Türkiye'yi hedef alan açıklamalarını şiddetle reddettiklerini belirterek, "Uluslararası hukuk gereğince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan gerekçeler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafından ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış politikanın yeni bir tezahürüdür" dedi. Çeviköz, "İktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu.

Ali Babacan’dan 15 Temmuz açıklaması:
Binlerce insanın direnişi ucube bir sistem için kullanıldı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 15 Temmuz darbe girişimine yönelik açıklamada bulundu. Babacan, “15 Temmuz Demokrasi Direnişi; güçlü, demokratik bir hukuk devleti için gerçek bir fırsat olabilirdi. Sayın Erdoğan bunu tam tersi yönde kullandı. 84 milyonu tek imzaya mahkûm ettiği bir dönem başlattı. Her türlü krizin vazgeçilmezi olan, krizlerin ortağı Devlet Bahçeli de bu yolda onu yalnız bırakmadı. 251 şehidimizin, binlerce insanımızın direnişi; bu ülke ve millet için değil, ucube bir sistem için kullanıldı” dedi.

CHP’li belediyenin borçlanma talebi,
Cumhur İttifakı’nın oylarıyla 3. kez reddedildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 265 milyon liralık borçlanma talebi, Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyelerinin oylarıyla 3’üncü kez reddedildi. Başkan Seçer, bu duruma üzüldüğünü belirterek, “Belediyeme mal ve hizmet satan esnafın da üzülmesi lazım” dedi. CHP’li Seçer meclis üyelerine ise “Be gözünü sevdiğim. Bu ay verme, geçen ay verme, ağustosta verme. Sen bana vereceksin eylül, ekimde ise siyaseten bunu yapma. Ne beni kandırın, ne halkı kandırın” sözleriyle seslendi.

Mağdur edilen esnaf: Malımızı zorla elimizden almaya çalışıyorlar

İYİ Parti, dere ıslah projesi nedeniyle dükkanları yıkılacak olan Bitlisli esnafla bir araya geldi. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, “Ortada ciddi bir mağduriyet var. Hiçbirimizin yatırıma karşı olması diye bir şey söz konusu olamaz. Ama yatırım adı altında eğer bir mağduriyet oluşturuluyorsa bunun karşısında durmamız gerekiyor. Biz bu mücadelede sizin yanınızdayız" diye konuştu. Mağdur esnaflar ise, "Malımızı zorla elimizden almaya çalışıyorlar. Tamamıyla rant meselesi için baskıyla bizim dükkanlarımızın mülkiyetlerini elimizden almaya çalışıyorlar" dedi.

Koparılması yasak olan kum zambaklarını belediye ekipleri biçti

Samsun'un Alaçam ilçe sahilinde koruma altındaki Kum Zambakları belediye ekipleri tarafından kum temizleme aracıyla yok edildiği iddia edildi. Olay büyük tepkiyle karşılandı.

Tunceli Belediyesi’nde en düşük ücret 5 bin TL oldu

Tunceli Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Yapılan anlaşmaya göre belediyede en düşük asgari ücret 3 bin 522 TL'den 5 bin TL'ye çıktı.

Torba kanun teklifi komisyonda kabul edildi

Ekonomik düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklif ile terörle mücadele kapsamında gözaltı süreleri yeniden düzenleniyor. Gözaltı süreleri 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl uzatılabilecek.

AKP’li isim görevinden istifa ettiğini duyurdu

Çanakkale Ayvacık AKP İlçe Başkanı Nazmi Tok, görevinden istifa etti. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Tok, "Teşkilatımızla birlikte hizmet etmekten büyük keyif aldığım ve onur duyduğum İlçe Başkanlığı görevinden, işlerimin yoğunluğu sebebiyle affımı isteme zarureti doğmuştur" ifadelerini kullandı.

Marmaris’te HDP binasına saldıran kişi gözaltına alındı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde sabah saatlerinde HDP ilçe binasına silahla saldırıda bulunan A.T.D. (28) gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahsın HDP ilçe binasına ticari taksiyle geldiği, 2018 yılında de aynı şekilde HDP İlçe Binasının camını kırdığı ve “mala zarar verme” suçundan işlem yapıldığı tespit edildi.

TRT’de dikkat çeken atamalar! Hilal Kaplan yönetime girdi!

TRT'ye yönelik atamalar ve yönetim yapısına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Görev süresi sona eren TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in yerine Mehmet Zahid Sobacı atandı. Yeni Yönetim Kurulu Başkanı ise Ahmet Albayrak oldu. Yeni Yönetim Kurulu'na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in oğlu Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin ile Sabah yazarı Hilal Kaplan da girdi.

Soylu’ya halk desteği ve seçmen güveni azaldı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in hakkında birçok iddiayı gündeme getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya halk desteği ve seçmen güveni azaldı.

AKP’linin eşine komşu ilde sınavsız müdür kıyağı

AKP’li Sivas Belediye Meclis Üyesi Ahmet Kuzu’nun eşi, komşu il Tokat’ta, “Valilik Kalem Müdürü” olarak sınavsız işe alındı. Bir süre sonra da eş durumundan tayinini isteyip Sivas’a geri döndü...

Bekçilere saldırı: 1 şehit, 1 yaralı

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde silahlı kavgaya müdahale için giden bekçilere silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda bekçilerden biri şehit olurken diğeri ise yaralandı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Emekliye bayram ikramiyesi teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP'li milletvekillerinin sunduğu emeklilerin bayram ikramiyesinin 2 bin TL'ye çıkarılması teklifi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

1500 yıllık tarihi köprü sular altında kalacak

Adıyaman'da restorasyonu tamamlanan bin 500 yıllık Altınlı Köprüsü, 2022 yılının sonunda Çetintepe Barajı'nın suları altında kalacak.

Türkiye’den Yunanistan’a ‘Galatasaray’ tepkisi!
Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Galatasaraylı futbolcuların PCR testlerinin Atina'da kabul edilmemesi, Türkiye ve Yunanistan arasında diplomatik krize neden oldu. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis'in Türkiye Dışişleri Bakanlığına davet edilerek Galatasaray futbol takımı kafilesine Atina'da sergilenen tutumun "şiddetle" protesto edildiği bildirildi.

Dehşet görüntüleri gerçek çıktı, kanıt yok deyip kabul etmedi

IŞİD terör örgütünün Suriye ve Irak’ta hakim olduğu bölgelerde 2014-2017 yılları arasında tüm eğitim kurumlarından sorumlu sözde “eğitim bakan yardımcısı” olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen ve Sakarya’da yakalanarak tutuklanan Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D.’nin yargılanmasına devam edildi. Esir aldığı kişileri vahşice katlettiği görüntülerin kriminal rapora göre montaj olmadığı belirlenirken tutuklu sanık ise, ”Videoda ben bulunsam da benim kestiğime dair bir kanıt yoktur. Kesme sahnesinde benim kafam gözükmüyor. Hazırlanan raporu kabul etmiyorum” diyerek kendini savundu.

Fahrettin Altun, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin yıl dönümü için İletişim Başkanlığı'nın hazırladığı videoyu Twitter hesabından paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun mesajında, ''İstiklali, istikbali, vatanı, bayrağı söz konusu olduğunda hiçbir bedel ödemekten kaçınmayan, her türlü tehdide karşı beraber olan Türk Milleti, 15 Temmuz'da ortaya koyduğu destansı mücadele ile tüm dünyaya bir kez daha haykırdı: Türkiye Geçilmez!'' ifadelerini kullandı.

Çifte standart: "Çapsız" kelimesi Mansur Yavaş'a 'eleştiri'
AKP'li Başkana 'hakaret' sayıldı!

ABB Başkanı Mansur Yavaş, kendisine "Çapsız" diyerek hakaret eden Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, Gökçek'in hakaretini "eleştiri" saydı. Yine aynı savcı, AKP'li Mamak Belediye Başkanı Murat Köşe'ye bir vatandaşın "Çapsız" demesini hakaret saydı.

Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldılar, bot hesap kullandıkları ortaya çıktı!

Twitter üzerinden bot hesaplar satın alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef almaya çalışan troll hesaplar kendini ele verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı çalışmaları hedef göstermek için bot hesaplar satın alındığı ortaya çıktı. Trollerin, “İmamoğluLütfen CevapVer” mesajını sosyal medyada gündem yapmak için bot hesaplar kullandığı görüldü.

İstanbul metrosunda kadın istihdamı yüzde 50’ye çıkacak

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, şirkette ilk kez kadın istihdam edildiğinin altını çizerek, "Hızlı büyüyen bir şirketiz. Bu yolda her alanda kadın çalışanlarla ilerlemeyi hedefliyoruz" dedi.

AKP’den öncekiler bedava sonra yapılanlar paralı

Bayram tatili süresince iki Boğaz köprüsü ve Karayolları’nın işlettiği otoyollar ücretsiz olacak. Geçiş garantili köprü ve otoyollar ise yine paralı olacak.

Zarardaki ÇAYKUR’a 10 milyonluk reklam

Dünyanın en çok çay tüketilen ülkesinde ÇAYKUR’un zarar edip üstüne yüksek reklam ve tanıtım harcamaları yapıyor olması tartışma konusu olmuştu

Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor

Merkez Bankası, faiz kararını saat 14:00'te açıklayacak. Haziran ayı ortasından bu yana ilk defa dün 8,60 seviyesi altına gerileyen dolar/TL, yeni güne 8,60'ın üzerinde başlıyor.

Gözler bugün Merkez’de: Bloomberg ve Reuters’tan faiz analizi

Merkez Bankası'nın bugün faizi sabit bırakmasını bekleyen piyasa, verilecek mesajlara bakacak. Bloomberg, yükselen enflasyonun Erdoğan istediği faiz indirimine imkan vermediğini vurgularken, Reuters devam eden endişelere dikkat çekti.

Erdoğan imzasıyla KKTC’ye 500 milyon dolar kredi

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Kuzey Kıbrıs'a 500 milyon dolara kadar kredi sağlayacağı açıklandı.

Alacaklıya arama ve mesaj sınırı

Varlık yönetim şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ve alacaklarına ilişkin esasları belirleyen BDDK yönetmeliği yenilendi. Buna göre, borçlunun finansal tüketici olduğu hallerde, borçluya ulaşılamadığı durumlarda, arama sayısının günde en fazla üç, mesaj sayısının ise bir ile sınırlı tutulması zorunlu olacak.

Paletçi de mermerci de ‘kereste’den şikayetçi

Uluslararası piyasalarda yaşanan arz-talep dengesizliği kereste fiyatlarını artırdı. Artan fiyatlar zincirleme olarak ahşap kasa fiyatlarını ve mermer firmalarının ambalaj maliyetlerini de olumsuz etkiledi. Sektör temsilcileri kereste ihracatının durdurulması ve fiyatın makul seviyeye çekilmesini istiyor.

Döviz bürolarında devirde oluşan rant kamuya aktarılacak

2019 Yılından bu yana yeni açılmasına izin verilmeyen döviz bürolarına torba teklifle düzenleme getiriliyor. Teklifler döviz bürolarında devir sırasında oluşan rantın kamuya aktarılması sağlanacak. Döviz bürolarında hava parası ise 400 bin dolara ulaştı.

Canlı alacaklar 'varlık yönetim'e satılabilecek

Varlık yönetim şirketleri için yeni bir sistematik oluşturularak geniş kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Yeni düzenlemeyle canlı alacaklarının da varlık yönetim şirketlerine satabilmesinin önü açıldı.

Geleneksel balıkçı teknelerine 1000 TL şartlı destek

Geleneksel kıyı balıkçıları kayıt altına alınıyor. 12 metrenin altındaki teknelere verilerin toplanması karşılığında 1000 TL ile bin 450 TL arasında para verilecek. Marmara'dakilere iki kat ödenecek.

Çiftçi hem mutsuz hem de umutsuz

Çiftçinin durumunu ortaya koyan raporda desteklere rağmen ürün fiyatının maliyeti karşılamadığı, kuraklıkla boğuşan çiftçinin borç altında ezildiği belirtildi

Fosil yakıta yol açıldı jeotermal durduruldu

Yenilenebilir enerji kaynakları içinde yer alan jeotermalde, alınan kararla çok sayıda santral üretimi durdurdu. Ancak ithal fosil yakıtlı santrallerde üretim devam ediyor.

Kripto madenciliğinde Çin'den kaçış başladı

Pekin hükümetinin kripto para piyasalarına yönelik artan baskıları, kripto para madenciliğinde kartların yeniden dağıtılmasına yol açıyor. Çinli madencilerin operasyonlarını başka ülkelere taşıması, madencilik pazarında dengelerin değişeceği sinyalini veriyor.

Petrol fiyatları Çin’in alımları azaltmasıyla geriledi

Çin'in petrol ithalatının azalması petrol fiyatlarını geriletti.

İletişim Başkanlığı'ndan 'Türkiye Geçilmez' videosu

ABD Başkanı Biden’dan Türkiye adımı

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi eski senatör Jeff Flake'i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdi.

Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail’de elçilik açtı

Yıllardır husumetli olan İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki yumuşama süreci devam ediyor.

Suudi Arabistan’da bir ilk! İlk kez kadın asker…

Her yıl hac sezonundan önce güvenlik liderleri tarafından yapılan basın toplantısı Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadın bir asker tarafından düzenlendi.

Cannes Film Festivali’ni mücevher hırsızları sardı:
Kırmızı halıda gözlerine kestirip otel odasında soyuyorlar

Cannes Film Festivali uluslararası suç şebekelerinin odak noktası haline geldi. Kırmızı halıdaki yıldızları gözlerine kestiren Rusya, Romanya ve Bosna Hersek'ten gelen hırsızlar, Cannes'da oyuncuların kaldığı otellerin çalışanlarına rüşvet vererek mücevherlerini çalıyor.

Libya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Menguş'un
istifa edeceğine dair iddiaları yalanladı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Necla Menguş'un istifa edeceğine yönelik sosyal medyada çıkan iddiaları yalanladı.

Pakistan'da patlama: Çinli mühendisler hayatını kaybetti

Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletinde bir otobüsün yakınında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 2'si asker, 4'ü yabancı uyruklu 10 kişi hayatını kaybetti, ilk belirlemelere göre 39 kişi yaralandı.

Fransa'da terörle mücadele yasa tasarısı onaylandı

Fransa'da parlamentonun alt kanadı Ulusal Meclis, 30 Haziran’da Senato’da değişikliklerle onaylanan yeni terörle mücadele ve istihbarat yasa tasarısını değişiklikleri geri alarak kabul etti.

Suudi Arabistan'da yaklaşık 2 bin 600 yıllık 'yazıt' keşfedildi

Suudi Arabistan Miras Kurumu, tarihi milattan önce altıncı yüzyılın ortalarına kadar uzanan ülke tarihindeki en uzun yazıtın keşfedildiğini duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.