1. YAZARLAR

  2. Turgut ALBAŞ

  3. Türkiye Nüfusu, Milletvekilliği Seçimleri ve İstanbul
Turgut ALBAŞ

Turgut ALBAŞ

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Nüfusu, Milletvekilliği Seçimleri ve İstanbul

A+A-

TUİK tarafından yapılan son açıklamada "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi" (ADNKS) verilerine göre 31.12.2012 tarihi itibariyle Türkiye'nin nüfusu 75.627.384 kişi olarak açıklandı.Önümüzdeki yıl Mahalli seçimler ve daha sonra da M.Vekilliği Genel Seçimlerinin Türkiye'nin iki önemli gündemi olduğu göz önüne alındığında bu açıklama büyük önem arz etmektedir.Zira illerin çıkaracakları M.Vekili sayılarının tespitinde bu veriler esas alınacaktır.Bizler "İstanbul Seçmeni" olarak bu nüfus tespitinde aslan payını alacağımıza göre durum İstanbul için daha da önem arz etmektedir.

TUİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye nüfusunun %18,3’ünün ikamet ettiği İstanbul, 13 854 740 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il oldu. Bunu sırasıyla takip eden iller ; %6,6 ile (4 965 542 kişi) Ankara, %5,3 ile (4 005 459 kişi) İzmir, %3,6 ile  (2 688 171 kişi) Bursa ve %2,8 ile (2 125 635 kişi) Adana'dır.

Türkiye'de illere göre M.Vekilliği sayısının tespitinde esas alınan ana kriter il nüfusudur.Buna göre İstanbul 13.854.740 kişi ile Türkiye'de en çok M.Vekili çıkartacak ildir.

Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 4'ncü maddesine göre;"...İllerin çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde toplam milletvekili sayısından (...) her il'e önce bir milletvekili verilir.

Son genel nüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, birinci fıkradaki illere verilen milletvekili sayısı çıkarıldıktan sonra kalan milletvekili sayısına bölünmek suretiyle bir sayı elde edilir. İl nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit olunur..."

Buna göre kaba bir hesaplama ile İstanbul İli'nin çıkracağı M.Vekili sayısı 86-87 olmaktadır.2011 seçmlerinde 85 olan M.Vekili sayısı bir ya da iki Milletvekili artarak yine 1. sırayı korumuştur.

AKP İktidarı'nın M.Vekilliği sisteminde "Dar Bölge Sistemi" ve " D D'Hondt sistemi" uygulaması ile ilgili hazırlıkları yürtümekte olduğu dikkate alındığında İstanbul İli her bir bölgede 5 M.Vekili olmak üzere 18 dar bölgeye ayrılacaktır.

Yakın geçmiş siyasi tarihimizi dikkate aldığımızda İstanbul'u önce 3 seçim bölgesine ayıran ve sonra da bu seçim bölgelerinde hiçbir coğrafi bütünlüğü esas almadan bölgede yer alacak ilçeleri belirleyen iki siyasetçinin Turgut ÖZAL ve Adnan KAHVECİ olduğu hatırlanacaktır.

Bu tip bir siyasi manevranın "Dar Bölge Sistemi" 'ne göre 18 dar bölgenin İstanbul ilin'de belirlenmesinde başta Başbakan olmak üzere AKP tarafından çok hassas şekilde "İnce Ayar" yapılması süpriz değildir!

Son söz bir "İstanbul Seçmeni" olarak yukarıda özet olarak belirtmeye çalıştığım 2012 sonu itibariyle  75.627.384 kişi olarak açıklanan Türkiye Nüfusu ve Türkiye nüfusunun %18,3’ünün ikamet ettiği İstanbul'un , 13 854 740 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il olduğu dikkate alınarak özellikle TBMM'de yer alan ve/veya almayan,Türkiye'nin Ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğünü savunan,T.C. Anayasası'nın değişemez ilk 3 maddesine inanan partilerin , liderlerin,partililerin,seçmenlerin velhasıl Türk Milleti'nin gereğini şimdiden yapması talebimizdir.

Aksi taktirde "Bad el ,harab ül Türkiye"

Önceki ve Sonraki Yazılar