1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Türk karasularında, Yunan ağır silah atışı...
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk karasularında, Yunan ağır silah atışı...

A+A-

18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan, adalara yerleştirdiği işgalci Yunan askerlerine gerçek mermilerle atış eğitimi de yaptırıyor. 28-29 Nisan 2020 tarihlerinde, Aydın Bulamaç Adası’nın batısında ve Muğla Keçi Adası’nın güneyinde su üstü hedeflere yapılacak Yunan ağır silah atışı ile ilgili haber, resim ve belgeler Kalymnos news.gr. adlı internet haber sitesinde yayımlanarak tüm dünyaya duyuruldu.

whatsapp-image-2020-04-27-at-15.56.28.jpeg

Haberde, Yunanistan’ın Kalimnos (Kelemez-Kilimli) Adası Liman Başkanlığı tarafından yayınlanan Seyir Duyurusu’na da yer verildi. Anılan duyuruda atış yapılacak bölgenin coğrafi koordinatları yayımlanarak Kalimnos Balıkçı Dernekleri ve amatör balıkçılar uyarıldı.

Yunanistan, 28 Nisan 2020 Salı günü, 09:00 - 13:00 saatleri arasında, Aydın Bulamaç Adası Türk Karasularında, su üstü hedeflere ağır silah atışı yapacak.       

1.jpeg

Yunanistan, 29 Nisan 2020 Çarşamba günü de, 09:30 - 10:30 saatleri arasında, Muğla Keçi Adası Türk Karasularında su üstü hedeflere ağır silah atışı yapacak.    

2.jpeg

SEYİR HİDROGRAFİ VE OŞİNOGRAFİ DAİRESİ NEDEN TEPKİ VERMİYOR ?

Yunanistan’ın Kalimnos Adası Liman Başkanlığı tarafından yayınlanan Seyir Duyurusu’na, Türk Deniz Kuvvetleri, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi (SHOD) tarafından hiçbir tepki verilmedi. Yunanistan’ın, 28-29 Nisan 2020 tarihlerinde ağır silah atışı yapacağı bölge SHOD’un İzmir NAVTEX (Navigational Telex-Seyir Duyurusu) Sorumluluk Alanı’nda bulunuyor. Yunanistan’ın atış yapacağı bölge Türk karasuları içinde olup üzerinden su üstü hedeflere atış yapılacak Bulamaç ve Keçi adaları da 2004’den beri Yunan işgali altındadır.

3.jpeg

SHOD’un NAVTEX - Seyir Duyurusu yaparak, Yunan Kalimnos Liman Başkanlığı’nın yayımladığı seyir duyurusunun yasal olmadığı ve itibar edilmemesi gerektiğini yayımlaması gerekirdi.

Yunanistan daha önce de Türk karasularında ağır silah atışı yapmıştı. İstanköy’de konuşlu Yunan Jandarma Taburu askerleri, 28 Nisan 2017’de, hiçbir engelle karşılaşmadan Aydın Bulamaç Adası’na gelerek Türk karasularındaki su üstü hedeflere, gerçek mermilerle atış eğitimi yapmışlardı.

4.jpeg

TÜRK KARASULARINDAKİ YUNAN AĞIR SİLAH ATIŞLARI ENGELLENMELİDİR!  

Yunanistan’ın, Türk karasularında yapacağı ağır silah atışları, Adalar (Ege) Denizi’ndeki seyir güvenliği ile birlikte can güvenliğini de tehlikeye atacaktır. Yunan ağır silah atışları engellenmeli, Yunanistan NATO, IMO (International Maritime Organization - Uluslararası Denizcilik Örgütü) ve IHO (International Hydrographic Organization-Uluslararası Hidrografi Örgütü)’ya şikayet edilmelidir.

Türk adaları ve Türk karasularındaki Yunan ağır silah atışlarının engellenmesi için;

- Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi, Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarılacak mı?

- Yunanistan’a nota verilecek mi?

- Yunanistan’ın Ankara Askeri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı’na çağrılarak uyarılacak mı?

SHOD, Yunan Kalimnos Liman Başkanlığı’nın yayınladığı seyir duyurusunun yasal olmadığını ve itibar edilmemesi gerektiğini bildiren  NAVTEX - Seyir Duyurusu yapacak mı?

- Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, anılan bölgede can güvenliği ve seyir serbestisinin sağlanması için tedbir alacak mı?

- Dışişleri, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıkları ile Aydın ve Muğla Valilikleri gereken tedbirleri alacak mı?

- Yunanistan NATO, IMO ve IHO’ya şikayet edilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Eğer, yukarıda sıralanan tedbirler alınmaz ve Yunanistan, Türk adaları ve Türk karasularında ağır silah atışlarını yaparsa, Türkiye’nin batısındaki ikili devlet düzeni ve devlet içinde devlet düzeni bir kez daha tescil edilmiş olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.