1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Traktör pazarı ve köylü
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Traktör pazarı ve köylü

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Köylüye traktör yetiştiremiyoruz” diyerek Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderme yapıyordu.

Acaba gerçek öyle mi? Köylü traktör bulmakta ve traktör almakta zorlanıyor mu? Üretilen traktör, köylünün alımına yetmiyor mu?

Bir çiftçi ve aynı zamanda da traktör bayisi olan ve işi bilen birinden şöyle bir açıklama geldi:

“Hayırlı sabahlar hocam! Traktörün yetişmediği doğru değil. O pazarı pompalamak için yapılan pazarlama taktiği. KDV, ÖTV kazanmak için. Gerçek şu ki, fabrikaların ve bayilerin bahçesi stok dolu. Türkiye’de pazara sunulan 40’ın üzerinde traktör markası var. Bunlardan üçü yerli görünüyor. Ama onun da biri yabancılara satıldı bugünlerde. Biri de 1998 yılında yabancılarla ortaklık oluşturmuştu.

Şimdi kaldı bir yerli marka o da Konya’da. Mesele şu, üretici ve ithalatçı yabancı krediyi veren bankanın biri hariç geri kalanı yabancı; sadece tüketici Türk.  

Hal böyle olunca Türkiye’de çiftçinin ihtiyacı olmayan traktör satılmaya çalışılıyor ve satılıyor. Dünya standartlarına göre Türkiye’de bulunan traktör parkı baz alınırsa yılda 26 bin bilemedin 30 bin satılması gerekirken; 10 yıldır çeşitli taktiklerle 60-70 binlere zorlanıyor sebebi belli; yukarıda bahsettiğim gibi üreten ve parayı saran kazanıyor ÇİFTÇİ yok oluyor. Benim konum olduğu için sizinle paylaşmak istedim hocam hayırlı günler.” (İsmi bende saklı)

Eğer çiftçiye traktör yetiştiremiyor olsaydık; patates, soğan tanzim satış çadırları kurar mıydık?

Bilen ne diyor, “Pazarı pompalamak için yapılan satış oyunu. Türk çiftçisinin ihtiyacı olmayan traktör pazarlanıyor ve satanla üreten kazanıyor, çiftçi kaybediyor.”

Bayilerin ve üreticilerin bahçesi traktör stoku dolu iken; “Köylüye traktör yetiştiremiyoruz” demek neyin nesi?

Hz. Muhammed, “Aldatan bizden değildir, yalan bütün kötülüklerin anasıdır” demiyor mu?

Ülkeyi yöneten birilerinin gerçekleri ört bas ederek doğru olmayan şeyleri söylemesi ve gerçekleri çarpıtması yakışık alıyor mu, bu söylem şık ve etik mi?

“Ekonomi uçuyor, tarımda Avrupa birincisi, dünya yedincisiyiz” yalanını söyleye söyleye, bir tarım ülkesi olan Türkiye 126 ülkeden 136 çeşit gıda ürünü ithal eder oldu.

Bizim ne zaman ayaklarımız yere doğru basacak?

Ne zaman gerçeklerle yüzleşip, 17 yıldır iktidarda olduğumuzun farkına varacağız?

Esen kalınız.                                               

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.