1. YAZARLAR

  2. Tolga AĞAOĞLU

  3. Top çevirmece
Tolga AĞAOĞLU

Tolga AĞAOĞLU

ortakses.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Top çevirmece

A+A-

Yazımın başında belirteyim; Suçu, suçluyu övmüyorum. Sadece her Türk vatandaşı gibi anlamaya çalışıyorum.

Bazıları bu olayı Susurluk’a benzetiyor. Kısmen doğru, fakat o olayda bir sürü bakan ve devlet görevlisi görevden alınmıştı. Sistem kendi kendini temizlemeye çalışmıştı. Fakat sistem anladığımız kadarıyla çalışmıyor, bozulmuş. Hükümet tarafı ölü taklidi yapıyor, en fazla bakanımızın arkasındayız diyor. En ufak olayda çıkıp yorum yapan Cumhurbaşkanı’ndan ses seda yok. Cumhuriyet savcıları görmedim, duymadım, bilmiyorum. Hükümete yakın medya keza öyle. Peki, sayın savcılara bir gün sorulmayacak mı “siz bu isnatlar için, niye kılınızı kıpırdatmadınız” diye?  Ne cevap verecekler çok merak ediyorum. Susurluk nasıl unutulmadıysa, bu konu da unutulmayacak inanın.

Bir tripod ve bir kamera… Hükümette ve AKP’de nasıl bir depreme sebep oldu, zayiat ne kadar büyük, bunu kısa zamanda öğreniriz. Ağar, Soylu ve Pelikancılar bence buzdağının görünen kısmı. Bakalım tarafların arasında ilk kim “U” dönüşü yapacak, o dönüşün sonucunda kim nasıl etkilenecek? Peker’in eli güçlü anladık fakat Soylu’nun elinin de güçlü olduğunu biliyoruz. Bakalım reis kimi seçecek? Peker’in AKP seçmeni üzerinde etkisinin büyük olduğunu düşünenlerdenim fakat Soylu da teşkilatlarda güçlü. Peker, istediğini alana kadar duracakmış gibi gözükmüyor. Hatta gün geçtikçe reise daha da yaklaşıyor. Sağ kolu olan Binali Yıldırım’ın oğlu ile ilgili söyledikleri, bence ‘’sana doğru geliyorum’’ diyor. Bu arada akıllıca bir hareket yapıp kardeşini tutuklattı. Bütün bu söylediklerini büyük ihtimalle kardeşi de tekrarlayacak ve bunlar resmi belgelere dökülmüş olacak. Ondan sonra savcılar ne yapacak?

Büyük derbiyi takip etmeye devam edeceğiz…

Bu arada, Sağlık bakanı çıkmış daha önce söylediklerinden muzdarip bir şekilde Biontech firmasının sahibine “bu süreler içerisinde şu kadar aşı gelecek doğru değil mi?” diye sorup kendini teyit ettiriyor. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı, benim sözlerime değil firma sahibinin sözlerine inanın diyor. Sayın bakan, eğer sizin sözünüzün, halkın üzerinde bir kıymeti kalmamış ise lütfen o koltuğu daha fazla işgal etmeyin. Rakamlar ile oynaya oynaya sağlık gibi en önemli konuda insanları kandırıp, hasta olmalarına ve belki ölümlerine sebep oldunuz. Daha fazla vebal altında kalmayın.

Bir bakan kendi şirketinden bakanlığına mal satar, diğeri ne tarımdan ne hayvandan anlar, sadece “turizm” den anlayan bir bakan, önüne yazılıp koyulanları okuyan ve okuduğuna inanmayan bir sağlık bakanı, içişleri malum, dışişleri sahsına münhasır ve benzerleri. Unuttuklarım var ise kusuruma bakmasınlar.

Yukarıda filler tepişirken, olan yine esnafa, emekliye, işçiye, sanayiciye, çiftçiye oluyor. Halk gerçekten bir kuru soğana muhtaç hale gelmek üzere. Türkiye nüfusunun yüzde onu hariç, herkes ekmeğinin peşinde yaşam savaşı veriyor. Hükümet cephesinde, buna dair merhem olabilecek hiçbir gelişme yok. Misal çeklerin ödemesini durduralım dediler, sonra isteyen ödesin dediler. Arkadaş bu çeklerin karşılığını alamayan esnaf, kredisini, faturalarını, işçiliğini ve vergilerini nasıl ödesin? Daha çok piyasaları bozuyorsunuz. Yaptığınız tam kapanma gibi, seksen dört milyon nüfusun yirmi milyonu izin belgeli, inanın bir yirmi milyonu da sokakta, yani yarım kapanma. Ya tam yap ya hiç yapma, dürüstçe çık biz yüz yirmi sekiz milyar doları hiç ettik, kasa tam takır kuru bakır, bizden bir şey beklemeyin de.

Senelerdir hep aynı terane. Yapacağız, uçacağız, getireceğiz. Top çeviriyorsunuz. Ya bir günde çıkıp, halkımızın iyiliği için şunu yaptık, bunu yaptık deyin. Bir de muhalefete çamur atmaya kalkıyorlar. Önümüzde durmayın daha yapılacak çok işimiz var diye. Yirmi senedir aklınız neredeydi? Ne yaptınız ve daha ne yapacaksınız? Bildiğimiz kadarıyla satacak bir şey de kalmadı. Zaten üç sene öncesine kadar düzgün bir muhalefet yoktu. O yüzden bu günlere gelebildiniz. Artık eski gücünüz kalmamış ki her yerden AKP’lilerin zenginlikleri, bohem hayatları, uyuşturucu ile münasebetleri ve niceleri dökülmeye başladı. AKP ve reis eski gücünde olsa Peker çıkıp bunları anlatabilir miydi?

Türkiye, gerçekten çok güçlü bir ülke fakat yönetmeye çalışanlar bu kafada olduğu sürece işimiz zor. Gelin en kısa sürede helalleşelim hatta sonrasında da yüce divanda. Kendinize güveniyorsanız bu dünyada aklanın, tertemiz insan içine çıkın. Sonra vatandaş zaten verecekse helalliğini verir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.