1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Tohumsuz ülke olur mu?
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Tohumsuz ülke olur mu?

A+A-

Eğer bir üçüncü dünya savaşı olacaksa bilin ki bunun gerçek nedeni: gıda olacak. Yaşlı dünyamız,  gıda üretmede artık oldukça nazlanmaktadır.

Gıda ve su hayatın iki vazgeçilmezidir.

Gıda kaynakları, hele hele sağlıklı gıda kaynakları git gide azalmaktadır. Gıdanın temeli tohumdur. Çok gelişmiş emperyalist ülkeler, kendi geleceklerini ve ceplerini düşünerek dünyada bir tohum tröstü oluşturmaktalar.

Böylece az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hem endemik tohumlarına hem de tohum pazarlarına egemen olmak istemekteler.

Bizim vatansever ziraat mühendislerimiz, Türkiye ileride önlenemez bir kuraklıkla baş başa kalırsa, Anadolu insanını aç bırakmamak üzere, Türkiye’nin en kurak bölgesi olan Tuzgölü ve civarındaki kuraklığa dayanıklı, bütün bitkilerin tohumlarını koruma altına almışlar. Bu ülkemiz geleceği için sevindirici bir haberdir. İleride genetik transferi ile kuraklığa dayanıklı gıdalar elde edilecektir.

Türkiye 08.01.2004 yılında çıkardığı 5042 sayılı “Islahçı Haklarının Korunmasına ilişkin yasa” ile az kalsın bütün bu tohumları birilerine teslim etmek zorunda kalacaktı.

Ayrıca 31.10.2006'da çıkarılan “Tohumculuk Yasası” ile de Türk çiftçisine ürettiği ürünün fazlasını pazarda satma yasağı ve cezası getirmişti. Her iki yasanının da Türk çiftçi ve tohumculuğuyla ilgili sakat maddeleri Anayasa Mahkemesince iptal edilerek bu tehlike geçici de olsa durdurulmuştur.

Dünya tohumculuğunu elinde tutan belli başlı 10 şirket ve ülkeleri şöyledir.

1- BAYER –Almanya, 2- BASF-Almanya, 3- MONSANTO- ABD, 4- DUPONT-ABD, 5- DOW- ABD, 6- KOOR-İsrail, 7- SYGENTO-İsviçre, 8- NUFARM-Avusturalya, 9- SUMITOMA-Japonya, 10- ARYSTA-Japonya.

Bu uluslararası tohumculuk şirketleri, kimi gelişmekte olan ülkelerde, kendi milli tohum ıslah şirketleri imiş gibi kurdurdukları şirketler aracılığıyla ülkelerin, tohumlarını ele geçirerek bütün yasal haklarını almaktalar.

Böylece bu tohumculuk şirketlerinin onay vermediği tohumların ekimi yapılamayacaktır. Böylece ülkeler, bu şirketlerin oyuncağı ve pazarı olmak durumunda kalacaklardır.

Soru şu: Madem bir üçüncü dünya savaşı gıda yüzünden çıkacaksa; gıdanın anası olan tohum ve tohum ıslahı haklarımızı neden yabancı şirketlerin tekeline verelim?

Verelim mi?

Hem yerli, hem milli olanların bunu yapması beklenir mi?

Öyleyse tohumumuza ve tohum ıslah işimize yabancıların burunlarını sokmasına izin vermeyelim. Merak edenler; Tohumculuk ve tohum ıslahı ile ilgili 5042 ve 5553 Sayılı yasaları okusunlar.

Lütfen söyler misiniz, tohumsuz ülke olur mu?

Esen kalınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.