1. YAZARLAR

  2. Duygu SUCUKA

  3. Terör destekçisi doktor milletvekili ve askeri hastaneler
Duygu SUCUKA

Duygu SUCUKA

Yazarın Tüm Yazıları >

Terör destekçisi doktor milletvekili ve askeri hastaneler

A+A-

15 Temmuz darbe girişiminin hemen akabinde hem askeri okullar hem de askeri hastaneler kapatıldı. Bu köklü ve ülke için stratejik önemi olan kurumlar kapatılırken çok iyi düşünülmeliydi. FETÖ'nün bu kurumlarda yapılandığı, bu yapılanmanın kısa yoldan önüne geçilmesinin kapatmaktan geçeceğini düşünen iktidar bu düşüncesini tekrar analiz ederse iyi bir adım atılmış olur.

Bilhassa askeri hastaneler, terörle mücadele etmekte olan ülkemiz için çok önemlidir ve tekrar açılması gözden geçirilirse daha doğru yeni kararlar alınabilir. 

Bu konuya şu açıdan bakalım. Geçtiğimiz günlerde HDPmilletvekili Semra Güzel’in, milletvekili olmadan önce, dağdaki sevgilisi ile çekilmiş fotoğrafı düştü ortalığa. Sevgilisinin elinde kalaşnikof silah, üstünde PKK giysisi ile. Bu görüntüyle Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir çelişki bulunuyor şu an. Devlet tartışmalara meydan vermeden, hiç acziyet göstermeden, hukuki yollardan ne yapması gerekiyorsa yapar. 

Bu tartışmanın arkasından Semra Güzel’in kim olduğu bilgisi çıktı ortaya. 

Arama motorlarında yer alan bilgilere göre; "Semra Güzel 1984 yılında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Viranşehir'de tamamladı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) kurasıyla Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne atandı (Mayıs 2009). Kasım 2010'da Nusaybin 1 No'lu ASM'de Aile Hekimliği görevine geçti. Eylül 2012'de TUS ile Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümünü kazandı. Anestezi uzmanı olarak görev yapıyorken milletvekili oldu.”

Urfa’da tıp okudu, Diyarbakır’da ihtisas yaptı, Mardin’de görev yaptı. Bölgede görev yaparken eline düşen yaralı askerimiz olmamıştır inşallah. 

"Askeri hastaneleri kapatmayın" derken, "yaralı askerlerimizi sivillere bırakmayın" gibi bir gerekçe de söylendi o zamanlarda.

Devletin yanlış politikaları yine devlet tarafından düzeltilir, düzeltilmelidir. Askeri hastaneler kapatılmamalıydı, kapatıldı. FETÖ'yle mücadelede ilk etapta acele kararlar verilmiş olabilir, askeri hastanelerin kapatılması da o kararlardan birisi ise bu yanlıştır, düzeltilmeli ve yeniden açılmalıdır. 2016 yılının ilk yarısında, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi hendek operasyonları yaşanmıştı. PKK ile yaşanan o operasyonlarda yaralanan askerlerimizi GATA’nın doktorları bizzat giderek oralarda tedavi ettiler ya da tedavi ortamlarını takip ettiler. Bu doğru bir karardı.  

Semra Güzel örneğinden hareketle, yaralı askerlerimizin askeri hastanelerde tedavi edilmesinin en doğru seçenek olacağı ve bu konunun çok önem arz ettiği görülmüştür. Burada kesinlikle doktorları hedef göstermek değildir konu. Hipokrat yeminine sadık, fedakâr doktorlarımızı ayrı tutarak, tenzih ederek, devletin bu konuya eğilmesi doğru bir adım olacaktır. 

Semra Güzel, fotoğraftaki teröristle 2017’de nişanlı olduğunu söylüyor. Aynı yıllarda ve öncesi o bölgede tıp doktoru olarak görev yapıyor. Bunun eline yaralı asker düşerse tarafsız  davranacağını düşünebilir miyiz? Zaten askeri hastaneler kapatılırken uzman askeri doktorlar yapmayın etmeyin dediler ve gerekçelerini saydılar. Bir gerekçe de bu idi. "Siviller arasında düşman sempatizanı bir görevli olursa, bu kişi hastabakıcı, odacı dahi olsa yaralı asker personele zarar verme ihtimali yüksek, yapmayın kapatmayın" demişlerdi. İşte şimdi canlı örneği. 

Bir başka değerlendirmeye göre ise, askeri hastaneler II. Abdülhamit zamanı kuruldu. İktidar mensupları çok sevdikleri bu hükümdarın eserlerini niye yok ediyorlar?

Bir başka bakış açısı da şu şekilde; Yaralı askerlerimizi harp cerrahisini bilen doktorlar tedavi etmelidir. Harp cerrahisini bilmeyen doktorların, askeri hastanelerin kapatılması sonrasında, çatışma bölgelerinde görevlendirilmesi ve yaralı askerlerin onlara teslim edilmesi stratejik olarak doğru değildir.

Sonuç olarak; Terörle çok yoğun mücadele içinde olan ülkemiz için askeri hastanelerin kapatılması, analiz edilmeden, acele verilmiş bir karardı. Bu kararın tekrar incelenmesi ve askeri hastanelerin tekrar açılması doğru bir karar olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.