1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Tarikat ve cemaatler neden vergi ödemez?
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarikat ve cemaatler neden vergi ödemez?

A+A-

Bu yazının esin kaynağı, 36 yıl DPT ve Hazine Müsteşarlığı’nda Yatırımları teşvik uzmanı olarak görev yapan Sn. Mehmet Özcan Bey’dir.                                                                                                                  

Mehmet Bey anlatıyor: 36 yıl DPT ve Hazine Müsteşarlığında Yatırımları Teşvik Uzmanı olarak görev yaptım. Daha öncede yazdığım gibi, Cemaat ve tarikatlar 1970’li yılların ortalarında şirketleşip sanayici oldular. Her devirde sağ hükümetlerin devlet desteklerinden yararlanarak devasa holdingler haline geldiler.. Türkiye'nin tek İş Adamları kuruluşu olan TÜSİAD'a üye olmayıp farklı İş Adamları Dernekleri adı altında örgütlendiler.

- Fetö’ye bağlı TUSKON isimli İş adamları kuruluşu, 55 bin iş adamı ile 140 bin şirketi temsil ediyordu.

- MÜSİAD: 7 bini aşan üyesi ve 35 bin işletmesi vardı.

- TÜMSİAD: Menzil grubu ağırlıklı ve Üye sayısı 15 bin,

- ASKON: 3 bin üye, 15 bin şirketi vardı.

Birbiriyle dayanışma halinde olan bu şirketlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki payını siz hesap edin. 2003 yılında AKP muhtelif cemaatlere ait işte böylesi büyük bir sanayi alt yapısı üzerine kurulup iktidar oldu..

- 2003 yılından beri son 20 yılda o cenaha daha ne kadar kaynak aktarıldı onu da varın siz hesap edin.

- Peki, Türkiye'nin her tarafına yayılmış her sektörle faaliyet gösteren bu devasa şirketler devlete acaba ne kadar vergi ödüyorlar hiç merak ettiniz mi? Bunlar ya da hükümete yakın Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG gibi holdingler arasında hiç vergi rekortmeni çıkmış mıdır? Duyan bilen var mıdır acep? Ben duymadım.  Yeminli Mali müşavir arkadaşlara sorunca bir gerçeği daha öğrendim. Onlar, TC'nin Gelir İdaresine vergi de ödemiyorlarmış meğer. Yani vergi kaçırmıyorlar, kanun önünde suçlu duruma düşmüyorlar ama, "Vergide Bağış Sistemi " adı altında vergiden muaf oluyorlarmış

İnternette bu konuda çok detaylı bilgiler var ama biz, Gazi Üniversitesi hocalarından Prof. Deniz Büyükkılınç'ın bir raporundan aktaralım.

Şöyle ki; - AKP Hükümeti, 02.01.2004 tarihinde Vergi Usül kanununda 40/10 madde eklemişler: Bu maddeye göre Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefleri vergilerini isterlerse devlete ödemez, bünyesinde "Gıda Bankacılığı" bulunan dernek ve vakıflara verirlermiş.

- İçişleri Bakanlığınca bünyelerinde "Gıda Bankacılığı" yapmasına müsaade edilen 22 adet Cemaat ve tarikatlarla bağlantılı dernek var. İnternette bunların isimleri ve "Gıda Bankacılığı" yaptıklarına dair ilanları da var. Bir kısmı aşağıdadır:

- Deniz Feneri Derneği,

Kimse Yok mu Derneği,

- Dost Eli Derneği.

Cansuyu Yard. ve Day. Derneği,

- Beşir Sos. Yard. ve Day. Derneği

- İHH İnsani Yardım Vakfı,

- Hayrat İnsani Yard.Derneği..vs gibi

Bu dernekler örneğin 100 milyar vergi borcu olan şirkete diyor ki, "Arkadaş bizim derneğe 50 milyar liralık bağış yap. Bizde sana 100 milyar liralık kömür, erzak, giyim ve temizlik malzemesi gibi fatura verelim. Bu faturayı götür Maliyeye ver. Vergi borcunu kapatmış olursun. Yanına kalan 50 milyar senin kârın olacak. Bizim derneğe verdiğin 50 milyar lira ile de malzeme alıp valiliğe, kaymakamlığa vereceğiz. Onlar da ihtiyaç sahibi fakir fukaraya verecekler. Bu da senin zekatın olacak!.. Böylece bu kâfir devlete vergi vermeyeceksin!

Ama bir vergi mükellefi örneğin okul yada hastane yaptırsa ya da Mehmetçik Vakfı'na, Çocuk Esirgeme Kurumu'na, Kızılay'a yaptığı yardımın sadece 5 milyon lirasını vergiden düşebiliyormuş.

İşte bu ülkenin rejimi ödenmeyen vergi paraları ile böyle değiştirilmeye çalışılıyor!..

Şimdide hazine tamtakır, acımasız vergi ve zamlarla hazineye kaynak bulmaya çalışıyorlar. Kuzuların derisini yüzmekteler, koçları kırkmak akıllarından bile geçmiyor.

Esen kalınız...

KAYNAK:

- Metin EREN: Fakirlere Yardım Etmek Amacıyla Kurulan Gıda Bankacılığının Vergisel Boyutu.(Mali Çözüm Dergisi, Ağustos 2012)

- AKIN E. Gıda Bankacılığı Faaliyetinde Bulunan Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlar.(E-Yaklıaşım.2012)

Not: Kaynaklara olabildiğince sadık kalmaya çalıştım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.