1. YAZARLAR

  2. Zeynel KOZANOĞLU

  3. T. C. den Kim Niçin Rahatsız Olur
Zeynel KOZANOĞLU

Zeynel KOZANOĞLU

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

T. C. den Kim Niçin Rahatsız Olur

A+A-

Eğri oturup doğru konuşalım… T.C. kısaltmasının ne ideolojiyle ilgisi var. Ne Mustafa Kemal Atatürk’le ilgisi var. Ne de din imanla çatışması, çekişmesi söz konusu. Bu kısaltma devletin resmi adının baş harflerinden oluşuyor… ABD gibi, UK gibi, DK ve D gibi bir oluşum…

Amerika’da USA kısaltmasından rahatsız olan biri çıksa onu özel bir tımarhaneye kapatırlar, delileri daha fazla delirtmesin diye… Danimarka’da hiç kimse DK dan rahatsız olmak şöyle dursun, onunla övünmez de… Devletin adını kısaca söylemenin övünülecek yanı yok.

Türkiye’de de 1980’li yılların ortalarına kadar hiç kimsede böyle bir huzursuzluk yoktu. Hani geçenlerde Türk askerine “Buralar TC nin değil, gidin topraklarımızdan” diyen bayanın  o kahredici virüsten etkilenmesinden yıllar yıllar önce Türkiye’nin öte başında  TC harfleri bankaların adında, okulların, sağlık ocaklarının adında parıldıyordu.

Türkiye’nin öbür ucunda bir kıvılcımla başlatılan yangın büyüdükçe Türkiye Cumhuriyeti devletinden soğuyanların, sonra sonra da sevmemeye yönelenlerin, pek pek sonra da nefret edenlerin sayısı çoğaldıkça aralarında ortaklaşa kullanabilecekleri bir sembol ortaya çıkarıldı. Gül gibi devletimizin adının kısaltılmış biçimi olan T.C. üzerinde karar kılındı.

Türkiye devletine düşman unsur yeterince palazlandıktan sonra onlara T. C. Harfleri daha da itici gelmeye başladı. Ve öyle ki, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün roliyefi var diye Cumhuriyet altınından uzak duran kesimin yanı sıra bir de T.C. den tedirginliğini açığa vuran kesim ortaya çıktı. Gün gelip de Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden taviz üstüne taviz koparmaya başladıklarında ilk hamle benim başımın tacı (!) hükümetimden geldi.

T. C. ibaresini gördükleri yerden kaldırmaya yöneldiler.  Ne yazıktır ki, ilk hamle T.C. ye düşman unsurdan gelmedi. Biz o kesime şirin görünmek üzere bu adımı attık.

Ülke çapında gerçek bu iken şimdi işitiyoruz ki, bir ilimizin Belediye Meclisi T. C. ibaresinin belediyenin adının  başına konulması önerisini AKP lilerin oyu ile reddetmiş. Bu ilimizin ayrılıkçı gruplarla uzaktan yakından ilgisi yok. Tarih boyunca düşman işgali görmemiş.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması yolunda verilen savaşta da büyük payı var.  

Şimdi okurlarıma soruyorum. “Bu ilimiz eğer benim ‘Oralıyım’ dediğim il ise, Allah için söyleyin, kendimi bu ilden hissetmeye devam edeyim mi? O ilin adını bilerek yazmıyorum.  Benim için önemli olan benim sorumun yanıtı. Teşekkür ederim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.