1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Suriye'de başarılı olmanın yolu
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye'de başarılı olmanın yolu

A+A-

AKP ve Erdoğan, Suriye politikasında ne kadar başarılılar sorusuna verilecek cevap: “Durum ortada değil mi?” olur herhalde.

Suriye kanayan bir yara ve kanama da artarak devam etmekte. Erdoğan’ın elinde de “Fırat’ın doğusu ve BEKA sorunu” kalmış gibi.

Türkiye, hem Irak hem de Suriye politikasında ne yazık ve üzülerek belirtmek gerekiyor ki; Rusya ile ABD’nin gölgesinde kalmıştır.

Kendi göbeğimizi kendimizin kesmesine ne kadar izin verilecek?

Temel soru şu: Irak’ta Saddam kalsaydı, Suriye’de de Esad güçlü olsaydı güney sınırlarımız böylesine güvensiz olur muydu?

Türkiye uluslararası haklardan yararlanarak zaman zaman Irak’a ve Suriye’ye askeri harekâtta bulunmaktadır. Bu, Türkiye’nin bekası için gerekli, zaruri ve meşru bir eylemdir.

Türkiye’nin atladığı ya da özellikle görmek istemediği bir gerçek; Suriye’de Beşar Esad’ın, yönetimin başı ve meşru olduğudur.

İşe tersinden baksak, Suriye’de Esad’la iş birliği yapsak durum nasıl olur?

Esad asla ve asla PYD ve YPG’ye topraklarında üs de yerleşim yeri de vermez; gel gör ki içinde bulunduğu şartlar Esad’ı böyle bir zorunlulukla karşı karşıya getirmektedir.

Biz Esad’a yanaşsak, onunla iş tutsak, ortak paydalar oluştursak, Suriye’ye yapacağımız askeri operasyonlar daha meşru ve daha tartışmasız, PYD ile YPG’nin elindeki kozu alsak daha sağlıklı olmaz mı?

Daha düne kadar kanka olduğumuz Esad’a bu kadar takıntılı olmanın gereği nedir? Aynı şekilde Irak, Mısır ile de işbirliği yapmanın bize zararı ne ola ki?

On binlerce kilometre ötelerden gelip Suriye’de Esad’la Irak hükümetiyle iş tutanların acaba hiç mi siyasal öngörüleri yok?

Öyle görünüyor ki, bu açmazı gören Putin’in, “ADANA MUTAKABATINI” hatırlatması da; Esad ile görüşmenin Türkiye açısından zaruret olduğunadır.

Hem Esad’ı tanımayacaksınız hem de Suriye’de rahat iş yapacaksınız, bu, işin doğasına da ters değil mi? “Suriye’nin toprağında gözümüz yok” siyaseti düzgün, tutarlı bir siyaset ve doğru bir öngörüdür. İyi de yarın Suriye’den çekilirken bu güvenli bölgeleri kime bırakacağız? Kim para verirse onun düdüğünü çalan paralı ve devşirme, rejim karşıtı ÖSO ile nereye kadar?

Öyle görülüyor ki, bizi rahatsız eden PYD ve YPG ile PKK’nın eylemlerini durdurmanın ve güney sınırlarımızı güvenli yapmanın en akıllıca yolu; Esad ve meşru Suriye devletiyle işbirliğinden geçmektedir.

Neden Türkiye hep yanlış ata oynuyor ki?

Söz konusu vatan olunca her şeyimizle devletimizin ve hükümetimizin yanındayız. Biz ne cumhurbaşkanına ne devletimize başkalarının kötü söz söylemesine izin vermeyiz.  Biz eleştirilerimizi kendi içimizde kendimiz yaparız o kadar.

Ama Sn. Erdoğan ve AKP hükümetinin Suriye politikalarını, aklıselim ile yeniden gözden geçirmelerinde de hem kendileri hem de Türkiye’miz acısından yarar vardır diye düşünüyorum.

Esen kalınız...                                                           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.