1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. Sosyal adaleti ariyorum...
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal adaleti ariyorum...

A+A-

Dünyada adalet ile ilgili önemli görüşler var. Adalet anlayışı tarihin bir devirlerinde devletler yıkmıştır, milletleri yok etmiştir.

"Adalet mülkün temelidir" sözü zannediyorum bu olumsuz gelişmelerden sonra,devletleri yaşatmak için kullanılmıştır. Adalet kavramı özellikle demokratik toplumlarda çok önemli yer tutar.

Yıllarca söylenen şu sözleri de anlayabilmiş değilim..

"Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir." Doğru da gelişmesini niçin bu güne tamamlayamamıştır?

Net cevap şu olmalı: Türkiye senelerden beri karşılaşmakta olduğu mesele sosyal adaletsizliktir. Bir başka ifadeyle sosyal teşkilatsızlık durumudur..

Türk milletinin çok eskiye dayanan büyük bir medeniyete sahip olduğunu azıcık tarih ve medeniyet bilgisi olan herkes bilir.. Bu büyük medeniyetin dayandığı temel ilkeler yardımlaşma, sosyal dayanışma ,adil ve hakkaniyet ölçüleri için varlıkları paylaşma ve bölüşme zihniyeti idi..

Fayda var, sanırım…Vakıflar, imaretler, loncalar ve özellikle Anadolu Ahi teşkilatları, Türk milletinin ihtiyaçları olan bazı sorunları karşılayıp halleden kurumlardı.. Ne yazık ki bu kurumlar yok olmuştur. Türk milletinin sosyal hayatından silinen önemli dayanışma ve yardımlaşma kurumlarının yerine yenileri getirilmemiştir. Millet ;bireysel çıkarları peşinde koşmaya başlamıştır..

Ayrıca yönetim sistemleri de farklı yorumlanarak hak ve adalet anlayışı yok olmuştur..

Türk milletinin yükselmesini, çağdaş ülkeler düzeyi ulaşmasını istiyorsak her şeyin üstünde, her şeyden önce hak ve adalet duygusunu her yerde yerleştirmeye ve her yere hakim kılmaya mecburuz..

Hak ve adalet duygularını geliştirmeden Türk Milletinin yükselmesini düşünmek hayalden öte geçemez..

Hak ve adaleti sağlamak; fert olarak, aile olarak gruplar olarak ve özellikle de siyasi partiler olarak hepimizin ortak görevi olmalıdır..

Siyasi partilerimizin özellikle yönetim kademelerinden hak ve adalet konusunda umutlu değilim. Her gün bir haksızlık, her gün adaletsizlikle karşı karşıya kalıyoruz..

Türkiye bu gün çekmekte olduğu sıkıntıların başında toplum olarak yaşadığımız haksızlıklar ve adaletsizliklerdir. Bazı siyasi kişilerin seçim dönemlerinde söyledikleri sözler haksızlık ve adaletsizlik anlayışının derinleşmesine neden olmaktadır..

Haksızlık ve adaletsizliğin olmadığı hiçbir alan yoktur..

Eğitimde adaletsizlik ve haksızlık var..

Sağlık alanında haksızlık ve adaletsizlik var..

Ekonomik alanda haksızlık ve adaletsizlik var..

İş hayatımızda haksızlık ve adaletsizlik var..

Yönetim sistemimizin içinde haksızlık ve adaletsizlik var..

Aile hayatımızda haksızlık ve adaletsizlik var..

Devlete kurumlar arasında haksızlık ve adaletsizlik var..

Görev alanlarında haksızlık ve adaletsizlik var..

Medeni hayatımızda haksızlık ve adaletsizlik var..

Siyasi yaşamımızda haksızlık ve adaletsizliğin daniskası var..

Adil paylaşım ve ya bölüşmede haksızlık ve adaletsizlik var..

Siyasi kurumların içinde haksızlık ve adaletsizlik var..

Fırsat ve imkan eşitliği alanında haksızlık ve adaletsizlik var..

Okullarımızda haksızlık ve adaletsizlik var..

Üniversitelerimizde haksızlık ve adaletsizlik var..

Daha bir çok alanda haksızlık ve adaletsizliği izliyoruz..

Bu kadar haksızlık ve adaletsizliğin yaşandığı bir ülkede huzur ve güven olur mu?

Böyle bir toplumda barış ve kardeşlik olur mu? Böyle bir ülkede kalkınma olur mu? Sonsuza kadar ülkemizin varlığını devam ettirmesi mümkün olur mu?

Sonuç olarak diyorum ,zararın neresinden dönersek kardır. Geliniz hep birlikte ,Türk Milleti olarak hayatımıza çeki düzen verelim…Kurallara uyalım. Yanlış olanları düzeltelim. Kin ve nefret uyandıran söz ve eylemlerden uzak duralım…Yeni bir sistem kuralım. Bu sistemin temelinde hak ve adalet en önde yer alsın. Hiç kimseye haksızlık yapmayalım. Haksızlık ve adaletsizlik yapanları söz ve eylemlerimizle ikaz edelim.. Haksızlık karşısında susarak "dilsiz şeytan" olmayalım..

Kimliğine, kişiliğine, siyasi düşüncesine, inanç değerlerine, cinsiyetine bakmadan her kim haksızlığa ve adaletsizliğe uğratılmışsa onun yanında yer alalım..

Haksızlık ve adaletsizlik karşısında kararlı olalım..

Her şeyin temelinde insan var.. İnsanca yaşamak için hak ve adalet uğrunda mücadele edelim…Güce teslim olamayalım. Hakk’a ve adalete teslim olalım. Göreceksiniz her şey güzel olacak. Ülkemizde huzur, güven ve barış içinde kardeşçe yaşayacağız. Yeter ki kararlı ve samimi olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.