1. YAZARLAR

  2. Faruk YÜCER

  3. Soru - Yorum
Faruk YÜCER

Faruk YÜCER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Soru - Yorum

A+A-

Bir dostum ziyaretime geldi.

'Hocam birkaç sorum var, yorumunu almak istiyorum, zira kafam çok karışık. Neye kime inanacağımı bilemiyorum. Bir gün bir şey deniyor, alkışlıyoruz, diğer gün tam tersi söyleniyor yine alkışlıyoruz.' dedi. Buyur dedim.

Soru: - Hocam, bizi yakından ilgilendiren bir konu 'ekonomik kriz var mı, yok mu? Varsa nereden çıktı, yoksa bu zamlar neyin nesi?

Yorum - (Öncelikle yorumlardaki ironik ifadeler, tariz, tezat, mecaz, istifam vb, sanatlı sözlerden dolayı affınıza sığınıyorum)

Sevgili dostum, dış güçler bizi çekemiyor, kıskanıyorlar. Bize baş eğdirip diz çöktürmek istiyorlar. O nedenle Casus Papaz Brunson'un tutuklanmasını bahane ederek gavurun büyüğü katil Amerika doları patlattı. Biz de hemen tedbir aldık. 'Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var, hodri meydan' dedik. Mallarını boykot ettik. Bu arada ağabeylerine, hakaret,duayen dava insanlarına yumruk atmakta mahir bir milletvekili de törenle Amerikan malı bir bozuk cep telefonunu kırdı.

Bu durum karşısında Amerika tırstı. Yalvardı!.. 'Biz stratejik ortağız etmen eylemeyin dedi (!) Kefere bir yandan da eski dostumuz, yoluna kırmızı halı serdiğimiz Salih Müslim'in PYD'sine TIR'lar dolusu silah göndermeye devam etti.

Özrünü kabul ettik!.. Amerikalı iş adamlarını ülkemize davet edip yatırım yapmalarını istedik. Her türlü kolaylığı da sağlayacağımızı beyan ettik. Ayrıca ülkemizdeki ekonomik krizin psikolojik olduğunu, Amerika veya Papaz'la bir ilişkisinin olmadığını açıkladık.

Aklın karıştı değil mi? Karışmasın! Paranın dini, imanı, milliyeti dostu, düşmanı olmaz!..

Yine de siz elinizdeki 50-100 doları bozdurun. Devletimizin ihtiyacı var. Köprülerin, tünellerin geçişi dolar üzerinden malum. Bunlar için firmalara ayda 280 bin geçiş için taahhüt vermişiz. Ama iç düşmanlar harekete geçmiş ayda 80 bin araç geçiyormuş.

- Ama Hocam hem geçmiyoruz, hem para ödüyoruz hem de dolar olarak bu nasıl iş?

- Dua et kardeşim!.. Deli Dumrul'daki gibi bir de dayak yemiyorsun. (Bu hikayeyi sana ileride anlatırım)

Soru- Son zamanlarda IMF'ye muhtaç olduk diyorlar...

Yorum - IMF denen emperyalist ekonomik güce bir Osmanlı tokadı patlattık. Kapı dışarı ettik. Kefereye lazımsa kredi açalım dedik. Ama dış güçler yine rahat durmadı. 60 milyar dolar cari açık, 500 milyar dolar dış borç çıkarttılar bize!.. Olsun borç yiğidin kamçısıdır. Eh biraz paraya sıkıştık biz de... Düşündük taşındık bu gavurların dilinden anlayan Amerikalı IMF taşeronu, CIA güdümlü McKinsey danışmanlık şirketiyle anlaştık. Gerçi bu şirket dünyaca ünlü enerji devi ENRON'u batırmış ama bize ne!.. McKinsey, 16 bakanlığımızın temsilcilerine rehberlik edecek, akıl verecek, yaptıklarını denetleyecek, tabi karşılığını da dolar cinsinden cebe indirecek...

- Hocam yine aklım karıştı yerli ve milli denetleme kurumumuz yok mu? Üstelik hem IMF'ye karşıyız diyoruz, hem onun taşeronunu kullanıyoruz.

- Buna ilm-i siyaset denir. Bir gün bunu da anlatırım sana.

Soru - Hocam yerli ve milli refleksi en güçlü, devletin bekası için her türlü özveriyi gösteren BİLGE insanlardan bu konularla ilgili pek ses çıkmıyor. Varsa yoksa af ya bu nedir?

Yorum - Sorunun ikinci bölümünden başlayayım. Af çok önemli. Adeta devletin varlık ve yokluk sorunu!.. Başta ALAATTİN ve Lambası (!), aslanlar gibi, mücadele etti bu kutsal dava için, içeride çürüsün mü? Gerçi eşini öldürtmüş diyorlar ama günahı boynuna bizce meçhul. Sonra gariban (!) hırsızları, soysuzları, tosuncukları, uyuşturucu baronlarını (!) alayını arabaya doldurup yuvarlayalım mı? Onlar kader mahkumu!.. Gerçi bunların arasında 56 bin PKK’lı eroin torbacısı var diyorlar ama onlar da mutlaka islah-ı nefs etmişlerdir. Senin anlayacağın bu mesele mühim, diğerleri sonra düşünülür.

Soru-Hocam, Martta seçim var bazı partiler kazanamayacakları yerlerde aday göstermeyeceklermiş, buna ne dersin?

Yorum - Sevgili dostum, eğri oturup doğru konuşmak lazım. Bu gayet doğru yerinde bir karar!. Bir parti Çemişgezek'te aday göstermeyeceğini açıkladı. Ezeli değil ama ebedi dostuna bir jest yapmış. Ahde vefa töremizdir bilirsin. Bir de her yerde seçime gir sonra mazallah genel seçimlerden az oy al bunu nasıl açıklayacaksın gayri milli odaklara!..

Bunları düşünmek, her kişinin değil bilgili er kişinin harcıdır. Akılları varsa diğer partiler örnek alırlar!..

- Hocam daha sorum var ama sormayacağım. Kafam allak bullak oldu, psikolojim daha da bozuldu.

- Kardeşim sana bir dost tavsiyesi!.. Düşünme, sorgulama, yorum, eleştiri yapma!.. Biat et, bırak onlar senin yerine düşünürler, onlardan duanı esirgeme, yat kalk böyle büyüklere sahip olduğumuz için şükret, rahat edersin!..

Bilmem anlatabildim mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum