1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. SİYASETÇİ NASIL OLMALI?
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASETÇİ NASIL OLMALI?

A+A-

Demokratik hayatımızda siyasi partiler önemli yer tutar.. Herkes konuşur.. Siyasetçilerde konuşurlar.. Yüzlerine söylenmez ama dinleyiciler ""Bunların yani siyasetçilerin sözlerine inanmayınız..""diye düşünürler.. Haksız da değiller.. Sadece Demokratik ülkelerde Cumhuriyet yönetim sistemi varsa;o ülkelerde siyasi partiler de var demektir. O halde nasıl bir siyasetçi istiyoruz.?

Siyasetçi; demokrat olacak.. Hukuk kurallarına bağlı kalacak.. Yalan söylemeyecek.. Kimseyi aldatmayacak.. Özgürlükçü olacak.. Düşünce hürriyetine samimiyetle inanacak. Yöneticisi olduğu siyasi partiyi, mesai arkadaşlarıyla birlikte yönetecek.. İştişareye öncelik verecek.. Asla yalan söylemeyecek.. Hakkı olmayan hiç bir şeye sahip olmak için kafasının arkasında gizli planları olmayacak.. Kul hakkı ve haram yemeyecek.. Helal kazanç ile geçimini sağlayacak.. Emanetlere hiyanet etmeyecek.. Bilgiye ve liyakata öncelik verecek.. Ülkesini ve Dünyayı çok iyi tanıyacak.. Her ortamda konuşmayacak.. Ben"" demeyecek, biz diyerek çevresindeki insanların düşüncelerinden azamı derecede yararlanacak.. En iyi bildiği konuları dahi bir başka bilenlerle mutlaka müzakere edecek.. Rüşvet almayacak,vermeyecek ,alanı ve vereni de asla affetmeyecek.. Haksızlık ve adaletsizlik yapmayacak.. Kendisine ya da yakınlarına sahip olduğu imkanları kullanma fırsatı tanımayacak.. Eline ve diline sahip olacak.. Eliyle diliyle fıtne fesat çıkarmayacak.. Olumsuz ve incitici dil kullanmayacak.. Milletin tamamını kucaklayıcı söz ve eylemlerde bulunacak. Görevi sırasında ayrımcılığı, dışlayıcılığı, bölüçülüğü çağrıştıracak hiç bir hareket veya da faaliyet içinde olmayacak.. Asla inanç değerlerini kullanmayacak; farklı inançlara sahip herkesi kabul edecek, inançlara saygılı olacak.. Milletinin çıkarlarını her şeyin önünde tutacak. Siyasetçi ne söyleyeceğini değil; ne söylememesi gerektiğini düşünecek. Tatlı dilli olacak.. Cinsiyet ayrımı yapmayacak.. Bütün vatandaşlarına ""İNSAN ""muamelesi yapacak.. İnsan hak ve özgürlüklerine azami derecede saygılı olacak.. Bilime uygun hareket edecek.. Milleti meydana getiren tüm değerleri koruyacak, kollayacak ve bu değerlerin yaşatılması için gerekli çalışmaları yapacak.. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe asla fırsat vermeyecek.. Çevresinden başlamak üzere halkın yamamına güven verecek.. Söz ve davranışlarında inandırıcı olacak.. Toplumda ya da ülkede iyiliklerin hakim olması ve kötülüklerin yok edilmesi için işi ehil kişilerin emanetine verecek.. Ehliyetli ve Liyakatlı insan yetiştirilmesine önem verecek.. Günü değil ,geleceği planlayacak.. Her düşündüğünü ,değerlendirmeden, ölçmeden ulu orta söylemeyecek.. Maddi ve Manevi değerlerin yaşanması ve yaşatılması için gerekli yasal kurallara öncelik verecek.. Ülke ekonomisinin çağa uygun yürütülmesi için üretime ve üretim araçlarına ,bilimsel projelerle önderlik edecek..

Çocukların bilgili, yetenekli, kültürlü, ahlaklı, faziletli yetiştirilmesi için egitimi uzun süreli ve kalıcı proğramlarla planlayacak.. Eğitim ""YAP, BOZ""olmaktan uzaklaştıracak.. Toplumun sosyal ve siyasal yapısını kalıcı kılacak bilimsel çalışmalara öncelik verecek.. Üniversitelerin kendi içlerinde bağımsız,araştırma ve geliştirme yönlerini ön plana çıkaracak yapısal değişikliklerine gerçekleştirecek bilimsel kurumların oluşturulmasına imkan hazırlayacak.. Millet olma, birlikte yaşama, ortak değerleri paylaşma ilkelerini yaşatacak bilimsel kurumların kurulmasına öncülük edecek.. Toplumsal barışı ve sosyal uzlaşmayo zedeleyecek fikir ve hareketlere asla fırsat vermeyecek..

Devlet adı verilen yapıyı eş güdüm içinde bütün erklerle birlikte yönetecek alt yapıyı oluşturacak.. Devlet kurumları arasında bireyin hak ve hürriyetlerini yok edecek hiç bir yasa dışı gruba ya da topluluğa fırsat vermeyecek. Vatan topraklarını tüm canlılarla birlikte huzur ve güven içinde yaşanılacak bir mekan haline getirecek. Demokratik yönetim sistemlerinde en önemli kurum olan Millet meclisi adını verdiğimiz YASAMA organına ,yani TBMM ve Milletin oylarıyla seçilen Millet Vekillerine hak ettikleri değeri verecek.. YARGI adı verilen kanun uygulayıcısı olan adli mercilere ; vicdanlarıyla karar verebilecekleri hürriyeti sağlayacak..

Özetlersek; Siyasetçi; İyi bir insan olmalıdır.. Empati yapmalı,kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkalarıına yapılmasına izin vermez. İnsanları ayırmaksızın sever. Sorumluk sahibi, prensipli olan insan olmalıdır..

Bu özelliklere ve niteliklere sahip siyasetçi ülkemizde var mı ? biraz da siz düşünün...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.