1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. SİSTEMSİZ EĞİTİM..
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

SİSTEMSİZ EĞİTİM..

A+A-

     SİSTEMSİZ EĞİTİM...

Eğitim uzmanlarına  soruyorum.

Türk Milli  Eğitiminde  uygulanan sistemin adı nedir?

Öğrencilik  yıllarıma dönüp baktım..

O yıllardaki   eğitim sistemi mi  daha verimli idi;bu gün aradan yıllar geçmesine  rağmen uygulanan sistem mi  daha verimli,akılcı  ve bilimseldir?

Keşke bu soruya olumlu cevap verebilsem..

Milli Eğitim temel amaçları  dahil,ders kitaplarına varıncaya kadar  Türk Milli Eğitimi maalesef çökmüştür..

Eğitimde sistem değil,sistemsizlik ön plana çıkmıştır..

Eğitim kalite ve seviye değişen teknolojik koşullara rağmen çok gerilerde kalmıştır.. Eğitimde sistemsizlik ön plana çıkarılmıştır..

Yabancı dil Eğitimden başlayarak, tüm alanlarda uygulatılmak isetnilen yöntem ve tekniklerin  hiç birisi insan eğitimi ile ilgili  değildir..

Bir çok defa yazdım.. Tekrar yazıyorum.. Ülkemizde  uygulanan  eğitim sistemi (özür  dileyerek ifade ediyorum.) vahşi hayvanları biraz ehilleştirmek için kullanılan sistemin ta kendisidir.. Bu  düşüncemi  bir çok meslektaşıma da ifade ettim..

Liyakat; ehliyet, bilgi  ve deneyim İlk Öğretimden Üniversitelerimize  kadar mumla  aranır hal almıştır..

Bu sene bir kaç  ders ktabını inceleme fırsatım oldu.. Bu kitaplara ders kitabı demek çok zor. Konuların ne amaçları belli ne de davranış haline dönüştürmek istenilen sonuçları belli..

195o li yıllarda ilk okula başlayan çocuklara okuma yazma öğretmek için kullanılan “”UYU UYU YAT UYU..ALİ TOP OYNA..AYŞE ZIPLA..”” saçmalıklardan  hiç farkı olmayan günümüzün  ders kitaplarındaki konularla bezenmiş ifadeler..

Ders  kitaplarında  Milli Eğitimin ne vizyonu var ne de misyonu.. Vizyon ve misyon okullarımızdaki banoları  süslemek için kullanılan sözlerden ibarettir.. Bunu söylediğinizde birileri  huzursuz oluyor..Siyaset yaptığınızı söylüyor.. Halbuki şahsen eğitim alanına kesinlikle  siyasetin sokulmamasına  samimiyetle inanıyorum..

Okullara,Camilere  ve Türk Silahlı kuvvetlerimize asla  siyaset bulaştırılmamalıdır, diyorum.. Benimkisi sadece iyi niyetli  bir temennidir.. Ülkemizde  en çok siyasetin konuşulduğu yerler maalesef camilerimiz,okullarımız ve ordu  mekanlarımızdır..

Eleştiri yapmak kolay diyebilirsiniz..Aksaklıkların çözümü için önerileriniz  nelerdir; diye düşünebilirsiniz. Eğitimin  nasıl  çağımıza  uygun   olması gerektiğini  de sorabilirsiniz.. Bu soruları sormakta da haklısınız..

Eğitim ve Öğretim uzun vadeli planlanmalıdır.

Türk Milleti’nin ihtiyaçlarına uygun eğitilmiş  insan yetiştirilmelidir..

Gelişmiş  ülkelerde uygulan  Eğitim Sistemleri akademisyenlerden kurulan bir  ekip  tarafından ayrıntılı incelenmelidir.

İnceleme sonucunda elde edilen veriler Türk Milleti’nin bünyesine uygun hale getirilmelidir..

Eğitim alanında uygulanan yönetim  ve teknikler akılcı  ve bilimsel  olmalıdır.

Denetimsiz  eğitim olmaz.. Mutlaka  eğitimin her aşaması  denetlenmeli  ve meydana gelen aksaklıklar anında  ve yerinde  düzeltilmelidir..

Eğitimde  disiplinden uzaklaşılmıştır.. Disiplinsiz  eğitim olmaz.. Burada sözünü ettiğim disiplin kurallardır. Şiddet olarak algılanmamalıdır..

Eğitim kurumları uzmanlaşmış  Eğitimciler tarafından yönetilmelidir..Eğitimden bi haber olanlar, Eğitim yöneticisi yapılmamalıdır.. En alt kademeden, en üst  kadameye kadar liyakate  mutlak önem verilmelidir..

Hiç zaman geçirmeden Öğretmen akademileri kurulmalıdır.. Her şeyi örnek insanlar öğretmen yapılmalıdır. Eğitimin her alanında hizmet için eğitime öncelik verilmelidir..

Zorunlu  eğitimden sonra öğretmen  adayları bilimsel  yöntemlerle belirlenmelidir..

Arzu  edilen seviye de  öğretmen yetiştirmek için mutlaka ÖĞRETMEN LİSELERİ açılmalıdır.. Öncelikli olarak  Öğretmen liselerinden mezun olan, öğretmen olmaya uygun öğrenciler  EĞİTİM AKADEMİLERİNE yönlendirilmelidir.. Bu akademilerde  branşlaşma bilimsel yöntemlerle tespit edilmelidir.

En zeki gençler öğretmen yapılmalıdır.Öğretmenlik mesleği  tüm birimler tarafından desteklenmelidir..En iyi öğrenciler ilk okuldan, Üniversiteye kadar uzanan eğitim alanında ÖĞRETMEN yapılmalıdır..

Eğitim Fakülteleri kademeli olarak kapatılarak, Eğitim Akademilerinden öğretmen yetiştirme proğramı uygulamaya konulmalıdır..

Okullarda  serbest kıyafet uygulmasından  derhal  vaz geçilmelidir.. Dış  görünüşleriyle gelecek nesillere örnek olacak dış  görünüş şekline dönülmelidir..

Öğretmenlerimizin  insan gibi yaşayacakları ,başkalarına muhtaç olmayacakları,sınıflarda kendi  sorunlarıyla boğuşmayacakları ortam mutlaka sağlanmalıdır..

Ders ücretli Öğretmen;

Vekil Öğretmen,

Sözleşmeli  öğretmen gibi saçma uygulamalardan  derhal  uzaklaşılmalı ve yeteri  kadar kadrolu öğretmenler okullarda  görevlendirilmelidir..

Son yıllarda ne idüğü belirsiz kişiler tarafından okullarımızda uygulamaya konulan “”DEĞERLER  EĞİTİMİ..””saçmalığına  derhal  son verilmelidir..

Değerler EĞİTİMİ  alanında eksiklik varsa ki var; okullarımızdaki kadrolar öğretmenler görevlendirilmelidir..Her alanda değerler Eğitimini  öğrencilere aktaracak öğretmenlerimizin varlığına inanıyorum..

Cemaat, vakıf veya eğitimle yakından uzaktan alakası  olmayan kurumlar veya kişiler okullarımızdan uzaklaştırılmalıdır..

Eğitim proğramları bilimin ışığında yeniden  düzenlenmelidir..

SİSTEMSİZ EĞİTİMDEN KURTULMALIYIZ.. GELECEĞİMİZ EĞİTİME BAĞLIDIR.. EĞİTİMİ  NE OLDUKLARI BELLİ OLMAYAN KİŞİ YA DA SÖZDE KURUMLARA TESLİM  EDERSEK TÜRK MİLLETİ OARAK ÇOK BÜYÜK  ACILAR YAŞAMAK ZORUNDA KALIRIZ..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum