1. YAZARLAR

  2. Şevket GÖLÜK

  3. Şimdi demokrasi zamanı
Şevket GÖLÜK

Şevket GÖLÜK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Şimdi demokrasi zamanı

A+A-

Muhalefet partilerinden oluşan altılı masa genel başkanları 28 Kasım 2022 Pazartesi günü Ankara’da gerçekleşen muhteşem bir organizasyonla “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ”ni kamuoyu ile paylaştı.

Anayasa değişikliği önerisinin amacını da, Türkiye’de yönetimde keyfiliğe yol açan, anayasal hak ve hürriyetleri güvencesiz bırakan, hukuk devleti mekanizmalarının tamamını aşındıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini yürürlükten kaldırmak ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişi sağlamak olarak açıkladılar.

Ülkemizde şu an yürürlükte olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yürütme gücünün tamamını Cumhurbaşkanına sunmak yanında yasama organını zayıflatıldığının altını çizdiler. Ayrıca, yargının kontrolünü Cumhurbaşkanına sunduğunu böylece devletin birbirinden ayrı olması ve birbirini denetlemesi gereken üç temel fonksiyonunu tek bir kişinin iradesine bağlı hale getiren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, hukuk devletinin aşınmasına, anayasal hak ve hürriyetlerin tamamının güvencesiz kalmasına yol açtığını beyan ettiler.

İktidarın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçme sebepleri olarak sıraladığı, seçim sonrası yapılan koalisyon pazarlıklarınının sonlandırılması ve sorunların çözümünde hızlı hareket edilebilmesi gibi beyanlar maalesef kısa bir sürede çökmüştür. Bu sistemi hem vatandaşlar hem de demokrasi kuralları kabul etmemiştir.

Altılı masa içerisinde olan CHP, İYİ PARTİ, DEMOKRAT PARTİ, SAADET PARTİSİ, DEVA PARTİSİ  ve GELECEK PARTİSİ mensubu hukukçuları ortaklaşa bir çok toplantı yaparak ve STK yetkilileri ile de görüşerek ilk genel seçim sonrası TBMM’de çoğunluğu sağladıklarında hazırladıkları Anayasa değişikliği önerisinin hayata geçileceğini tüm milletin önünde beyan ettiler ve imza altına aldılar.

Yazılı metinlere dökülerek oluşturulan Anayasa değişikli önerileri kitapçığının ruhu şu ilkede vücut bulmaktadır; Hürriyet esas, sınırlama istisnadır. Hürriyet ve özgürlüklerin ekonomi, bilim, sanayi ve üretimin önündeki engelleri bir bir kaldıracağı vurgulanarak "Şimdi Demokrasi Zamanı" sloganıyla taçlandırılmıştır.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem anayasa değişikliği önerisinin, seçimleri takiben Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir Anayasa Değişikliği Teklifine dönüştürüleceği ve kabul edilerek yürürlüğe girdiği takdirde Türkiye, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçerek Anayasamızın 2. maddesinde hükme bağlandığı gibi insan haklarına saygılı, demokratik, lâik, sosyal bir hukuk devleti olabileceği millete duyurulmuştur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.