1. YAZARLAR

  2. Duygu SUCUKA

  3. SIEMENS hatalı ürününe sahip çıkmalı
Duygu SUCUKA

Duygu SUCUKA

Yazarın Tüm Yazıları >

SIEMENS hatalı ürününe sahip çıkmalı

A+A-

Üç ay kadar önce bir buzdolabı aldık. Bir dolu marka içinde, kalitesine güvendiğimiz SIEMENS’i tercih etmiştik. Zira beyaz eşya piyasasında iyi bir marka olarak isim yapmış olan Siemens’in diğer ürünlerini de kullanmaktayız ve memnunuz.

Aldığımız buzdolabı bize göre hatalı üretim. Bunu firmaya bildirdiğimiz zaman hatayı kabullenmemekte ısrarcı olduklarını gördük ve Siemens gibi bir firmaya bunu yakıştıramadık.

Piyasada çok çeşitli buzdolapları mevcut. Bizim aldığımız klasik olan türünden. Yani iki kapılı, üst kısmı derin dondurucu, alt kısmı normal soğuk kısım. Buzdolaplarında derin dondurucu kısım sık kullanılmaz. En çok normal soğutmalı kısım kullanılır herkesin bildiği üzere.

Bizim buzdolabının sorunu şu; alt kısımdan bir şey alıp koyduğunuz zaman kapağı kapatırken hemen üstündeki derin dondurucu kısmın kapağı kendiliğinden açılıp en az 10 santim aralanıyor ve tekrar kapanıyor. Normal kapamayla bile alt kapağın rüzgarı üst kapağı bu kadar açabiliyor yani. Bugüne kadar çeşitli markalardan çeşitli buzdolapları kullandık ama ilk defa böyle bir yapım hatasıyla karşılaştık. Burada doğrudan, tartışmasız bir üretim hatası var bize göre. Alt kapak kapanıyorken üst kapağın çok fazla açılması, derin dondurucudaki yüksek soğuk havanın aynı zamanda alt kısma gitmesine neden oluyor. Belki bu nedenledir ki, alt kısımdaki bir noktada normal soğuklukta tutulan ürünler donma yapıyor.

Bu durumu SIEMENS müşteri hizmetlerine bildirdik. Gelip baktılar ve bunun bir hata, bir sorun olmadığını rapor ettiler. Sonra tekrar çağrı açtık ve tekrar geldiler. İkinci gelişte bir rapor bildirmediler ve dönüş de yapmadılar. Gerek eve gelen servis yetkilileri gerekse müşteri hizmetleri bu ürünündeki bu normal olmayan durumun normal olduğunu ısrarla bize kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Tüketici hakları maalesef askıya alınmış. Uğraş uğraş yanına kalsın üreticinin hatalı ürünleri. Ülkemde tüketiciyi Allah ne bir servisin eline düşürsün ne de üretici firmalarla karşı karşıya getirsin.

Söz konusu buzdolabı, SIEMENS gibi, Avrupa’da tutulan, önde gelen bir firmanın en üst modelidir. Bu ürün KORE’de üretilen seridir. Birçok üretim firması, ucuz iş gücünden, düşük vergilerden yararlanmak için Uzak Doğu ülkelerinde üretim yapmakta ancak kendilerine mal olmuş olan kaliteyi de düşürmektedirler.

Hatalı ürününe sahip çıkmamak, tüketiciyi oyalayarak ısrarla o hatalı ürünü kabul ettirmeye çalışmak SIEMENS gibi bir firmaya yakışmamaktadır. Şayet bu seri hatalı üretimse bunun üretiminden vazgeçilmeli ve satmış oldukları aynı kategorideki tüm ürünleri toplamalıdırlar. Nasıl ki araba firmaları bir sorun yaşandığında sattıkları tüm arabaları geri çağırıp gerekli onarımı yapıyorlarsa aynı tutum her alanda olmalıdır.

Bu buzdolabı ile ilgili başka şikayetler de olmuş olabilir, bunu bilemeyiz ama bu ürünün internette yorumları bile kapatılmış bulunuyor. Acaba gelen şikayetleri paylaşmamak için mi diye düşünüyoruz.

Tüketiciyi koruma yasalarını göz önünde tutunuz, davalarla insanları uğraştırmayınız zira bu ülkede davalar bitmek bilmiyor.

SIEMENS firmasının en üst yöneticilerine sesleniyorum. Bu tür davranışlar size zarar verir. Hatanızı kabullenmekte erdem gösteriniz ve hatlı ürününüze sahip çıkınız. Bunu yaptığınız zaman düzeltmeyi gene buradan, köşemden bildireceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.