1. YAZARLAR

  2. Fazlı KÖKSAL

  3. Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa?
Fazlı KÖKSAL

Fazlı KÖKSAL

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa?

A+A-

Bakan olarak atandığında herkesi umutlandıran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Herkes üniversiteli olmak zorunda değil! Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa" demiş...

Üniversite mezunu olmayanları "İnek sağıcısı" olarak tanımlamak yakışmamış... Bu bir...

Söz belki özünde doğru. Yani Türkiye'nin beyaz yakalılar kadar, hatta onlardan daha fazla mavi gömleklilere, teknisyenlere, destek elemanlarına, kalifiye işçilere de ihtiyacı var... Ama bunu sağlamak da Milli Eğitim Bakanının görevi... Yani Sayın Selçuk aslında kendi kendisini suçluyor. Bu da iki..

Sayın Selçuk; Göreve başladığınızdan bu yana mesleki ve teknik öğretimi geliştirmek açısından ne yaptınız?

Kaç tane yeni Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise, Güzel Sanatlar Lisesi açtınız?

Yok denecek kadar az...

Peki ya İmam Hatip Lisesi?

Bütün öğrencileri İmam Hatip Lisesine yönlendirdiniz...

28 Şubat sürecinde "İmam Hatipleri yok edeceğiz" diyenler Mesleki Teknik öğretime büyük darbe vurdular... 2002 sonrasındaki hükumetler de "İmam Hatipleri güçlendireceğiz" diye Mesleki ve Teknik öğretimi yok ettiler!

Sayın Selçuk; İmam Hatip’e 5. sınıftan itibaren başlanıyor... Teknik Liselere 9. sınıftan. İmam Hatiplerin neden orta bölümü var da, mesleki ve teknik okulların orta bölümü yok?

Oysa teknik okulların orta bölümü olduğu dönemde eğitim kaliteleri çok üst düzeyde idi... Gayr-ı Müslimlerin çocuklarını bile imam hatiplere yönelten bir eğitim politikası izlenirken, "Türkiye'nin imama mı ihtiyacı var, ara teknik eleman mı?" diye sorup, İmam-Hatip Teknik Eğitim kıyaslaması yapmıyorsunuz?

"Herkes üniversiteli olmak zorunda değil! Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa" sözü aslında, Türkiye'nin 81 vilayetine adı üniversite olan, kütüphanesiz, laboratuvarsız, binasız, hocasız üniversiteler açılırken söylenmesi gerekmez miydi?

Dünyanın hangi ülkesinde puanı aynı iş dalındaki mühendislik fakültelerinden daha yüksek olan, Meslek Yüksekokulları var?

Bizde var... İki farklı üniversitenin fakülteleri arasında yüzde yüze varan puan farkı içinize siniyor mu? Eğitimdeki bu çarpıklığın tek müsebbibi olmasanız da müsebiblerinden birisi değil misiniz?

Evet sayın bakan, biraz kaba, aşağılayıcı konuştunuz ama doğru bir probleme, kendi neden olduğunuz bir probleme parmak bastınız: Üniversiteli (!) işsizler ve ülkenin ihtiyacı olan kalifiye mavi yakalılar…

Aslında çözüm basit; İmam Hatip inadından vazgeçecek, insanların çocuklarını isteklerinin dışında imam hatip okullarına yönlendirmeyeceksiniz.

Meslek ve teknik okulları da, imam hatip okulları gibi 5. sınıftan başlatacak, mesleki ve teknik eğitime destek vereceksiniz. Mesela teknik liselerin öğrencilerine burs vereceksiniz. Bu okullarda yatılı öğrenciliği yaygınlaştıracaksınız.

Oy kaygısı ile kurulan, bugüne kadar üniversite olamayan, bundan sonra da olması mümkün olmayan, mezunlarına dünyanın en geri kalmış ülkelerinde bile "üniversite mezunu" olarak iş bulması mümkün olmayan, öğrencileri işsiz sayılmadığı için kağıt üzerinde işsizlik oranını düşürme dışında fonksiyonu olmayan, Türkiye üniversitelerinin genel eğitim kalitesini de düşüren üniversiteleri kapatacaksınız..

Bunları yaparsanız; Üniversiteler üniversite olur...

Üniversiteliler iş bulur...

Mesleki ve teknik eğitimde ülkenin mavi yakalı kalifiye eleman ihtiyacı karşılanır...

Ve de inekleri sağacak da bulunur...

Bulunduğunuz makam şikâyet makamı değil icra makamı...

Buyurun Sayın Selçuk; İşte hendek işte deve...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.