1. YAZARLAR

  2. Dr. Sakin ÖNER

  3. Sayın Meral Akşener'in kurultay konuşması üzerine
Dr. Sakin ÖNER

Dr. Sakin ÖNER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Meral Akşener'in kurultay konuşması üzerine

A+A-

İyi Parti iki yılını tamamlamadan dördüncü olağanüstü kurultayını yaptı. Bu kurultay yeni parti yönetiminin oluşumunda belirleyici olacak. Henüz Genel İdare Kurulu seçimleri sonuçlanmadı. Sonuçlanınca değerlendirmesini ayrıca ysparız. 
Ben şu anda Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener'in  4.Olağanüstü Kurultayda yaptığı konuşmayı değerlendireceğim. Kurultayın teması
"Bugün Geleceğin İlk Günü"ydü. Bu mesaj, 24 Haziran, 31 Mart ve 23 Haziran Seçimlerinin toplumda uyandırdığı umut metaforunu güçlendirecek bir mesajdı. İktidarın demokrasi ile değişebileceği umudunu pekiştirmekti. İktidarın adresinin de İyi Parti olduğunu işaret etmekti. 
Sayın Akşener konuşmasındaki mesajları  değerlendirelim. 
1. Konuşma bir kompozisyon bütünlüğü içindeydi. 
2. Konuşmanın manşet cümlesi: "Türk milliyetçiliğinin tapusu Türk milletine aittir". Bu cümle ile partisini milliyetçiliğin tek adresi gösteren ve İyi Partilileri partisine davet eden muhtereme verilen net bir cevaptı. Ayrıca Sayın Akşener  muhteremin adını vermeden niçin milliyetçi olamayacağını örnekleriyle açıkladı. 
3. Üç şairden şiir okudu. (Abdürrahim Karakoç, Aşık Veysel, Nazım Hikmet). Ayrıca iktidarın başarısız olduğu her konuda suçu "Dış güçler"e atarak kendisini savunması örnekleriyle eleştirildi. Bu eleştiriler ülkücü Ozan Arif'in "Dış Türkler" şiirini hatırlattı. Ayrıca Peygamberimiz Hz. Muhammed'in bir hadisi ile Hz. Ali'nin adaletle ilgili bir sözüne de konuşmada yer verilmesi dikkat çekti! Bu şiirler ve sözlerle milliyetçi, muhafazakar, solcu, Alevi ve dindar toplumun bütün kesimler kucaklanmıştı. Bu" "Türkiye İttifakı" demekti. 
4. Konuşmada ele alınan ana konular; (Eğitim-Ekonomi-Çevre Katliamı-Kadına Şiddet)'ti. Bunlar Türkiye gündeminin de ana konularıydı. 
5. Konuşmada (adalet, hukuk,  ahlak, umut, inanmışlık, cesaret, değişim) kavramları öne çıktı. 
6. Konuşma sonuç olarak, Türk milletine yıllardır yıkılmaz görülen "Tek Adam" iktidarının, İyi Parti'nin katkısıyla  artık yıkılabileceği ve yeni iktidarın adresinin de Iyi Parti olduğu gerçeğinin altı kalın hatlarıyla çizildi. 
Kısacası İyi Parti'nin 4.Olağanüstü Kurultayında hem çarşaf liste yöntemiyle demokrasimize hem de Türk milletinin geleceğine umutla bakmasına önemli bir katkı sağlamıştır. 
İyi Parti'ye ve Türk milletine hayırlı ve uğurlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.