1. YAZARLAR

  2. Şevket GÖLÜK

  3. Sağlıkla, iyi bayramlar...
Şevket GÖLÜK

Şevket GÖLÜK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıkla, iyi bayramlar...

A+A-

Dünya üzerinde yaşayan Müslümanlar ve ülkemiz insanları için çok büyük önem arz eden iki dini bayramımız vardır. Biri yaklaşmakta olan Kurban Bayramımız diğeri ise Ramazan Bayramımızdır.

Kurban, yaklaşmak ve Allah’a yakınlık sağlamaya vesile kılınan şey manalarına gelir. Mal ve candan fedakârlık manası taşıdığından, Allah’a yaklaşmanın en mühim ibadet vâsıtalarındandır.

Kurban Bayramı ise; bu ibadetin her yıl belirli günlerde gerçekleştirilmesidir. Kurban Bayramı'nda ibadet etmek isteyenler, emredilen koşulları taşıyan hayvanları Allah rızası için keserek, Allah'a feda ederler.

Kurban keserken çok hassas davranılmalı, hayvanın gözü iyice bağlanmalı ve bir çukura iki kurban kesilmemelidir. Yine bir hayvanı, diğerinin gözü önünde kurban etmemeye itina gösterilmelidir. Hayvanı kesileceği yere itip kakarak sürüklemek, uygun bir davranış değildir. Şayet küçükbaş bir hayvan ise, onu kucağa alıp nazikçe ve mülâyemetle götürmek en güzelidir. Büyükbaş hayvanı da yine güzel bir şekilde kesim mahalline götürmelidir. Kurbanın yönü kıbleye döndürülmeli, kesecek olan kişi besmele çekip tekbir getirmeli ve mümkünse bizzat kendi eliyle kesmelidir. Bu mümkün değilse vekâlet vermeli, ancak kesilirken, kurbanın yanında bulunmaya gayret etmelidir.

Resûlullah Efendimiz, “Bıçakların bilenerek hayvanlardan gizlenmesini emretmiş ve biriniz hayvanını keseceği zaman, o işi hızlı yapsın” diye buyurmuştur.

Kurban Bayramı hazırlıklarımızı tatlı bir telaş ile yapmakta olduğumuz bu günlerde, aile olarak, mahalle sakinleri olarak sevinci, coşkuyu ve manevi huzurumuzu hep birlikte yaşıyoruz. Kurban Bayramımızın manevi atmosferinde sevinçlerimizi ve elimizdeki, soframızdaki kazançlarımızı ihtiyacı olanlar ile paylaşacağız.  Bayram öncesi ve bayram süresince yardım, iyilik ve sevinçlerimizi paylaşarak daha da artıracağız.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde başta ortakses.com yazarlarımızın, okurlarımızın ve tüm aziz milletimizin Kurban Bayramını kutluyorum.

Sağlıkla, iyi bayramlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum