1. YAZARLAR

  2. Turan ÖZDAL

  3. Rahim Cavadbeyli'nin hürriyetine kavuşmasına dair basın bildirisi
Turan ÖZDAL

Turan ÖZDAL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Rahim Cavadbeyli'nin hürriyetine kavuşmasına dair basın bildirisi

A+A-

Yeniden Aydınlanma Derneği (YAD) Aydın Şubesi olarak Rahim Cavadbeyli'nin hürriyetine kavuşmasına dair basın bildirisi açıkladık. Bildiri metnini köşemize alıyor ve okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.

***

Değerli hemşehrilerim;

Ülkemizde mülteci olarak bulunan Tebrizli değerli Türkçü Rahim Cavadbeyli, sorgusuz sualsiz altı ay gözaltında tutulduktan sonra, Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesinin kararıyla bugün serbest bırakıldı; hürriyetine kavuştu.

BM güvencesi altında mülteciler statüsüne sahip olan Cavadbeyli’nin hiçbir sebep gösterilmeden 02.08.2018 tarihinde Ankara’da aniden gözaltına alınması şaşkınlıkla karşılandı. Ankara’da Çankaya Polis karakolunda 4 gün bekletildikten sonra, İran’a iade edilmek üzere Van Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildi. Burada 4 ay kaldıktan sonra Adana Geri Gönderme Merkezi’ne nakledildi.

Bu arada hukuk mücadelesini başlatan Cavadbeyli, Anayasa Mahkemesi’nin “Mülteciler geldikleri ülkelere gönderilemez” kararına rağmen serbest bırakılmadı. Cavadbeyli’nin maruz kaldığı bu muameleye karşı çıkmak için başta Türkiye olmak üzere binlerce Tebrizli Türk yürüyüşler düzenledi. 'Azerbaycan var olsun, Rahim Cavadbeyli azad olsun' sloganlarıyla dileklerini haykırdılar.

Sorun sosyal medyada büyük gündem oldu, TBMM’ne taşındı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Grup toplantısında konuştu, birçok partili milletvekili Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmalarla haksızlığı protesto ederek Cavadbeyli’nin özgürlüğüne kavuşmasını istedi. Yeniçağ gazetesi ve köşe yazarları gözaltının hukuk dışı olduğunu vurguladı. STK temsilcileri ve İYİ Parti milletvekilleri Van’a ve Adana’ya giderek, Cavadbeyli’yi yerinde ziyaret edip şartların ne kadar ağır olduğunu gördü.

İran Türklerinin insan hakları savunucularından Cavadbeyli, Fars faşizminin baskılarına dayanamayıp, gittiği Azerbaycan’da 8 yıl, Gürcistan’da 2 yıl kaldıktan sora 4 yıl önce de Türkiye’ye gelmişti. 15 yıldır yurdundan yuvasından uzak kalan Cavadbeyli’nin çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makalelerinin yanında İran ve Türk tarihiyle ilgili kitapları da var. Cavadbeyli, tarih, kültür ve Türkçülük konularında yoğun araştırmalar yapıyordu. Gazi Üniversitesinde uluslararası ilişkiler dalında yüksek lisans yapmakta iken gözaltına alınmıştı.

Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesinin kararı Türk Milliyetçiliği camiasında sevinçle karşılandı.

Türklüğünden ve Türkçülüğünden zerre kadar taviz vermeyen, 30 yıldır bu mücadeleyi Türklük aşkıyla yapan Rahim Cavadbeyli, tarih konusunda derin bir akademik bilgiye sahiptir.

Hükümetimiz ve ilgililerden bu değerli akademisyenimizi İran’a göndermemelerini bekliyor, Türk milliyetçilerini ve vatansever medyayı bu konuda hassas olmaya, Göç Genel Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunmaya davet ediyorum.

Yeniden Aydınlanma Derneği (YAD)

Aydın Şube Başkanı

TURAN ÖZDAL

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.