1. YAZARLAR

  2. Bahri YILDIZBAŞ

  3. Postacı çok...
Bahri YILDIZBAŞ

Bahri YILDIZBAŞ

ortakses.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Postacı çok...

A+A-

Kaporta Mercedes, Motor Serçedes olursa;

1- Marşa basarsın çalışır.

2- Vitese takar, gaz verirsen yürür.

3- Trafiğe, Mercedes olarak girersin.

4- Düz yolda hacı Murat, rampada traktör seni geçer.

5- Gören insanlar anlamaz ve dudak bükerler.

6- Hava soğuk ise; tır tır ederek stop eder. Çalıştırmak için inersin, baka kalır ve donarsın.

7- Hava sıcak ise; pır pır ederek stop eder. Çalıştırmak için inersin, baka kalır ve dumandan boğulursun, güneşte yanarsın.

Bu hikaye veya öykünün devamını yazmaya kalkarsam, sayfalara sığmaz. Anlayanlar anladı. Anlayanlar anlamayanlara anlatmasın. Herkes kendisi dersine çalışarak, kendisi gibi anlasın.

Biraz daha anlaşılması için, aklıma gelen bir olayı anlatmak istedim.

Gencin biri, bozuk saatini yaptırmak için uzun süre bir saatçi arar ve bulur. İçeri girer ve saatini bir kaç dakikada yapan ustaya “Amca borcum kaç lira?” diye sorunca, saatçi “20 lira.” Genç, sert ve ukala bir şekilde “Amca, üç dakika uğraştın 20 lira istiyorsun, çok değil mi?” der. Gencin bu davranışına çok içerleyen, yılların usta dervişi “Evladım 3 dakika, 40 yıl” deyince, genç bir dakikada gözlerden uzaklaşır gider. Hepsi eder 4 dakika.

Dünya ülkelerinin, içinde bulunduğu korkuları ve kaygıları hep birlikte izliyoruz. Ortalık toz, duman. Bir çok ülke, sosyal devletin olmazsa, olmazları olan; sağlık, ekonomi, eğitim gibi temel konularda sistemini sağlıklı bir şekilde kurmuş, nitelikli ve ehil kişilerle krizden kurtulmaya çalışırken, bazı ülkeler ise kurtulmakta zorlanmakta, gittikçe kaos ortamı yaratılarak; kaygılar, kargaşalar, kavgalar, plansızlıklar ve krize müdahalede zorluklar yaşanmaktadır.

Bu noktada hepimizin dikkatini çeken, ekibini nitelikli ve tecrübeli dervişler ile kuran bakanlar, kendi alanlarındaki başarılarını ülkelerinin insanlarına sunabiliyor ve takdir kazanarak, krizi yönetebiliyorlar. Ekibini 4 dakikalık insanlarla kuranlar ise; kriz içinde kriz yaratarak, çözüm yerine gerginlik yaratıyorlar. Erkendir, şimdiden belli olmaz desek de; disiplinli eğitim sistemi olan ülkelerde, sorunların üzerine çok hızlı bir şekilde ve önceden gidilerek, sorun büyümeden, sonuç odaklı çözümler yaratılmaktadır.

Alt yapısı olmayan bir sistemde; Mercedes’e, serçedes motoru taksak da, sadece kaporta düzgün görünecek, kasa ağır olduğundan, motor onu taşımayacaktır. 

4 Dakikalık DEĞİL, 40 yıl 3 dakikalık usta dervişlerle çıkılan yollarda; ne donarsın, ne yanarsın. Dağları, taşları, yolları, engebeleri aşar, mektubu yerine ulaştırır, cevabını; önce ülkene, sonra dünyaya iadeli taahhütlü sunarsın.

İyi geceler Türkiye, iyi geceler Dünya, iyi geceler usta postacılar...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.