1. YAZARLAR

  2. Süleyman PEKİN

  3. Petro’dan Putin’e Rus emperyalizminin ruhu
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Petro’dan Putin’e Rus emperyalizminin ruhu

A+A-

Devletler değişir, devletlerin geleneksel hedefleri değişmez. Zira varlıkları sıkı sıkıya ona bağlıdır. Milletleri de sistemler değiştirir; bazen olumlu bazen de olumsuz yönde zihniyet evrilmesi yaşanır ve toplumların hamuru yeni evrenin şeklini alır. Petro ile Putin arasında 3 asırlık fark var fakat hamurun yoğurulduğu evreler aynı. Hükümranlık noktasından bakarsak Petro 43 yıl başta kalmış, Putin’in ise daha 20 yılı var.

Güce tapma esaslı dünya düzeninin çığırtkanlarının alt perde söylemleri doğal olarak güçlüye zayıfı ezme hakkını bahşediyor. Kaderdaş Ukraynalılar ağıtvari “Talihin elinde oyuncak oldum / Zalim elinden sarardım, soldum” şarkısını söylerken bile içimizdeki Rusofiller, Avrusyacılar ve korkuzanlar ‘Putin haklıydı’, ‘Adamı kızdırdılar’, ‘Ruslar raconu kor’ okeyine dönüyor.

Hud 113 der ki; “Zulmedenlere en ufak bir eğilim dahi göstermeyin! Sonra ateş size de dokunur”. Gözünüzün önündeki hatta haritada başınızın üstündeki zulmü gör(e)miyor musunuz; miyop musunuz? Karadeniz bir Rus Gölü olduğunda ne yaşadığınızı hatırlamıyor musunuz? 150 yıl önceki çifte hezimetli ve bol muhaceretli 93 Harbi’ni de mi hafızadan çıkarttınız?

Tarihsizlik en büyük talihsizliğimiz bizim. Hep aynı şeyleri yapıp bambaşka sonuçlar bekliyoruz. Hele hele düşmanımın düşmanı noktasından bakıyorsak. Tıpkı iç siyasette olduğu gibi dışta da NATO karşıtlığından bakıyor adam/kadın, kendini Rus emperyalizminin yanında buluyor. Çok Atatürkçü abilerim/ablalarım siz Mustafa Kemal’in dış politikada yazı-tura attığını mı sanıyorsunuz?!

Ha, bir de barışseverler var. “Yurtta barış, cihanda barış”çılar, “Barış, hemen şimdi”ciler.. Barış; izbandutun biri haksız yere halim selim birini pataklıyorsa onu eyleminden alıkoymaktır. Bu da dua ve temenniyle olmaz, bizatihi zulmedeni engellemekle olur. Dahası zalimle mazlum arasında eşit mesafede olunmaz. Buna en hafifinden ilkesizlik denir.

Demiş ya Karakoç: “Beni dinle ey kadı / Bozuldu işin tadı / Zulümse eğer adı / Kenan yapsa da aynı / Yunan yapsa da aynı” Yani Biden yapsa da aynı, Putin yapsa da aynı. Amerikan emperyalizminden kaçıyor, Rus yada Çin emperyalizmine sığınıyorsunuz. Atatürk gibi ‘dik’ atın da görelim. Üçüncü yada dördüncü bir yol bulun da gidelim. D-8’den Afrasya Birliği’ne dek yerli ve millî olan hangi seçeneğe sempati duydunuz? Cevap: hiçbiri.

Nev Ottomancılar, sizin rahvan atlar ve tahta kılıçlar ne oldu; set dışında kişnemiyor/işlemiyor mu? Reis, ikircikli duruyor diye mi brüt duruşsuzluğunuz? Zulüm âyetleri Diyar-ı Filistin haricinde işlevsiz mi? Cami hocaları ‘âmin’ dedirmedikçe mazlumlar, masum siviller ve ahlâksız bir işgale karşı kendi ülkelerini mukaddes bir vazifeyle savunan Ukrayna güçlerine niyazen de olsa destek olamayi misunuz?!

42 milyonluk bir ülkenin en az 35 milyonunun istemeyeceği bir şekilde 600 bin kilometrekarelik bir ülkeyi işgale kalkışmanın hiçbir meşru gerekçesi olamaz. Rusya’nın güvenliği can da Ukrayna’nınki patlıcan mı?! Başkentine değin bütün sistemlerini çökertmeye çalışmak 21.yüzyılın devlet organizeli insanlık suçlarındandır. Rusya’yı İsrail’den ayıran nedir yahut Putin’i Hitler’den; gücün cazibesi midir?

Kıpçak soylu (olmasa bile kapı komşumuz) Ukrayna halkının yanında olduğumuzu dosta-düşmana duyururuz. Odesa’dan Azak Denizi’ne, Harkiv’den Lviv’e dek Deşt-i Kıpçak’a selam olsun. Mustafa Cemil Kırımoğlu’nun ellerinden, Volodimir Zelenski’nin gözlerinden öperim.

Наші серця з Україною. Nashi sertsya z Ukrayinoyu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum