1. YAZARLAR

  2. İdris TÜRKTEN

  3. Parti kimliği ve partinin konumu-1
İdris TÜRKTEN

İdris TÜRKTEN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Parti kimliği ve partinin konumu-1

A+A-

24 Haziran seçimlerinin sonucunda gördük ki, 16 yıldır Türkiye'yi yöneten iktidar; her türlü yolsuzluğa, hırsızlığa, baskı ve ekonomideki kötü gidişe rağmen rakip partilere nazaran seçimi açık ara önde bitirdi.

Bu seçimin analizini doğru yapmak için şu soruyu mevcut muhalefet partileri kendilerine sormaları gerekiyor: Türk Milleti ne istiyor veya biz neyi nerede yanlış yaptık?

Ana muhalefet partisinin simgesi altı ok, cumhuriyetle yaşıt bir parti ama bu altı ok'un hangi ilkelerini yerine getiriyor belli değil. CHP de bir dönem parti meclis üyeliği ve milletvekilliği yapmış Prof. ünvanlı bayan: "Ben bugün Atatürk ilkelerini savunacak kadar aptal değilim" diyebiliyorsa söyler misiniz bu partiye Atatürk'ün partisi diyebilir miyiz?

Milliyetçi Hareket Partisi, eline birkaç kez iktidar olma fırsatı geçmişken, kendi eliyle bu fırsatı tepmiştir. Kurucusu bulunduğu Başbuğ Alpaslan Türkeş'in partisi olmaktan hızla uzaklaşmış, partiye yeni bir şeyler katmak şöyle dursun, büyük ölçüde parti erozyona uğratılmıştır.

Türk siyasetinin en eski bu iki partisi kendilerini siyasi kimliksizliğe doğru hızla sürüklemişlerdir. Bunun neticesinde, AKP gibi bir proje partisi meydana çıkmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi'nde eksen kayması ve kimliksizleşme sonucunda tavanda ve tabanda kopmalar meydana gelmiş ve üç genel başkan adayı, Sayın Meral Akşener'in genel başkanlığında İYİ Parti'nin kuruluşunu gerçekleştirmişlerdir.

İYİ Parti, kurumsal sürecini henüz tamamlamadan şartların getirdiği mecburiyetten dolayı alel acele seçime girmiş ve 43 milletvekili ile meclisteki yerini almıştır. Aslında bu büyük başarıdır ve kim ne söylerse söylesin bu başarı genel başkan Sayın Meral Akşener'e aittir.

Bundan sonrası için ise hızla yapılması gereken şartlar var ki, bunlar İYİ Parti gibi yeni kurulan partilerin olmazsa olmazlarıdır. Yoksa Sayın Prof. Dr. İskender Öksüz'ün bir yazısının başlığında dediği gibi: "Her şey olacağım derken hiçbir şey olamazsınız."

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi Türk Milliyetçiliğine dayanır. Bu felsefeyi oluşturanların en başında gelen de, Ziya Gökalp'tir. O günden bu güne ne yazıktır ki Türk milliyetçiliği, büyük bir erozyona uğramıştır. Hele son yıllarda gelen mültecilerin sayısı artarak devam ederken, Türkiye nüfusunun demografik yapısı tehlikeye girmektedir ve bu yapı değişmesinin kasıtlı yapıldığı kanaatini taşıyorum. Cumhurbaşkanı sürekli olarak milletten bahseder yalnız o milletin adını söylemez. Gelişen olaylar ve görüp yaşadıklarımız da gösteriyor ki, millet ten kastedilen, Türk Milliyetçiliğinin aksine ümmet milliyetçiliği dile getirilmek isteniyor.

Hükümetin destekçisi MHP güya milliyetçi çizgide olduğunu savunuyor ama hangi sebepten dolayı hükümetin ve cumhurbaşkanının yaptıklarına göz yumuyor anlaşılır gibi değil.

İYİ Parti, işte bu durumları göz önüne alarak yeniden bir kuva-yi milliye hareketi başlatarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi konumuna oturması gerekiyor. Bu konuda İYİ Parti'nin Afyon-Sandıklı Çalıştayında Prof. Dr. İskender Öksüz'ün yaptığı konuşma işte bu konuyu kapsıyor.

Şu anda sanki Türk Milletinin üzerine ölü toprağı serpilmiş. Cami hutbelerinde, televizyonlarda sabah akşam gözlerimizin içine baka baka Türklüğe hakaret ediliyor ve kimsenin kılını kıpırdattığı yok.

Türk Milletinin bu ataleti ve pısırıklığı üzerinden atması için "Titreyip kendine dönmesi" gerekiyor. Ünlü düşünür Eric Hofer'in dediği gibi: "Bir fikir ne kadar kuvvetliyse karşı fikir de o nispette kuvvetli olmak zorundadır." Ümmet milliyetçiliğinin karşısına ancak kuvvetli bir Türk Milliyetçiliği fikriyle çıkılır ve bunu yapacak olan da İYİ Parti kadrolarıdır. İYİ Parti'nin, geniş yetişmiş ve donanımlı aydın kadrosu vardır ve bunu başaracak güçtedir. Yeter ki istenilsin.

Saygılarımla...

-Bu yazı İYİ Parti Genel Merkezi'ne gönderilmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum