1. YAZARLAR

  2. Kerim YILMAZ

  3. PANCAR HAYAT, NİŞASTA ÖLÜMDÜR
Kerim YILMAZ

Kerim YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

PANCAR HAYAT, NİŞASTA ÖLÜMDÜR

A+A-

Türkiye'nin şeker pancarı üretimi için büyük önem taşıyan şeker fabrikaları, yeniden satışa çıkarılıyor. Görünürdeki sebebi hazinenin boşalması, iktidarın ekonomideki iflası, tulumbadaki suyun çekilmesi v.s Ama cefakar çiftçi kardeşim fırsatı ganimet bilen ABD'li Cargill’i sakın görmezlik gelme. Geçenlerde bu firma şeker sektörü ile ilgili hazırladığı kapsamlı bir raporu hazırlayarak el altından hükumete vermiş.  Raporun esası ve gayesi şeker fabrikalarının özelleştirilmesi. Bir yıl önce şeker fabrikaları gözbebeğimiz diyen Maliye bakanının durup dururken bu fabrikaları satışa çıkarmasının sebebi para ama yalnızca o kadar değil. Çünkü şeker her anlamda stratejik bir madde.

 

Afrin, ABD, YPG/PYD, AB, Almanya, Rusya, Suriye konularının baskıladığı gündeme gelemeyen Cargill planına göre, önce 15 fabrikanın satışını yapılacak. Arazisi değerli fabrikalar sonraki ihale ile elden çıkarılacak. ABD Cargill firmasının satışları için 15 yıldır uğraştığı şeker fabrikalarının satış ihaleleri 2009 Danıştay tarafından iptal edilmişti. Birden çok idari yargı kararına rağmen firma Bursa’da çalışmaya devam etti, yürütmeyi durdurma kararları iktidar tarafından sümenaltı edildi.  Siyasi konjonktür nedeniyle bugüne dek satışlar yapılamadan gelindi.

 

İYİ de ne oldu da ülkenin stratejik fabrikaları yeniden satışa çıkarılacak? Kamunun elindeki 25 şeker fabrikasına yönelik hiçbir yatırım ve planlama yapmayan hükümet, fabrikaları sadece bütçeye ek gelir sağlamak için satışa çıkaracak. Ama işin arkasında Cargill’in olduğu da bir gerçek. Cargill ilginç bir firma. ABD Dışişleri bakanının bile ilgisine mazhar. Nişasta bazlı şeker üretiyor. Tıp ve özellikle diyabet uzmanları bu yolla üretilen şekerin orta vadeli kullanımının dahi şeker hastalığına neden olduğunu söylüyor. Ülkemizde son yıllarda 5 yaşında çocuklara kadar inen ve yaygınlaşan şeker hastalığının sebebi de bu. Ama dert etmeyin aynı firma şeker hastaları için ilaç da üretiyor. Yani Türk çiftçisinin ekmeğini elinden alan Cargill, Türk insanını önce şeker hastası ediyor sonra ilaç satıyor. Avrupa’da  bu durum tam tersine. Yönetimler şeker fabrikalarını ve sektörünü yeniden yapılandırıp, pancardan şeker üretimini destekliyor.

 

AKP iktidarında yapılan özelleştirmeler ülke istihdamına ve üretimine hiç bir katkı sağlamadı. İşsizlik sürekli artıyor, ekim alanları daralıyor tarımda çalışan nüfus azalıyor. Gıda sektöründe yapılan özelleştirmeler yerli üretime büyük darbe vurdu. Örneğin; EBK, SEK özelleştirmeleri, ülkeyi hayvancılıkta ve et üretiminde ithalatçı bir konuma getirdi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ülkenin pancar üretiminden çekilerek, şeker ihtiyacını tamamen mısırdan yapılan nişasta bazlı şekerlerden karşılamaya başlayacak. Bu tarımsal üretim ve istihdama verdiği zarardan başka bu hükumetin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun raporuna da açıkça aykırı. Çünkü bu rapora göre nişasta bazlı şekerlerin insan sağlığına büyük zararları olacak. Türk köylüsü de artık nispeten daha kârlı olan ve karnını doyurmaya yetecek gelir getiren pancar üretimi  yapamayacak.

 

Bir çiftçi çocuğu olarak memleketim Elbistan şeker fabrikasının satışının bölgede işsizliği artırıp köylümüzün daha çok fakirleşmesine neden olacağı aşikar bu duruma bölge siyasetçileri ve özellikle iktidar mensuplarının ses çıkarmaması, gündeme dahi almaması üzücü olduğu kadar düşündürücü değil mi? Şeker fabrikalarının satışıyla ülke tarımı ve ekonomisi büyük bir darbe daha yiyecek. Mercimekten samana kadar üretebildiğimiz tarım ürünlerini ithal edip dışarıya döviz ödemek ahmaklıktan başka ne olabilir? Avrupa'da şeker pancarı üretiminde söz sahibi olan Türkiye, özelleştirmelerin ardından bu alanda üstünlüğünü kaybederek, şekerde de ithalatçı duruma gelecek. Peki sonra ne olacak? Şeker piyasasına egemen olan Cargill, bizi hem daha da fukaralaştıracak hem de şeker hastası edecek. Hemen tasalanmayın ilacı da o verecek!  Bir ülke yönetimi için bu bir akıl tutulmasıdır. Hiç düşünmez ve sorgulamaz mısınız? Bu duruma razı mısınız? Neden ses çıkarmazsınız?

 

Her şey olduğu gibi bu da kötü yönetimin sonucu. Öyleyse davran artık İYİ'lerin iktidarı için aziz milletim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.