1. YAZARLAR

  2. Prof. Atila BİTİGEN

  3. Ortadoğu'da Arap-Türk İlişkileri
Prof. Atila BİTİGEN

Prof. Atila BİTİGEN

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Ortadoğu'da Arap-Türk İlişkileri

A+A-

Mezopoamya’ya ilk gelen Türkmenler, Orta Asya dan Kuzey Çin’den göçen Yakutlar'dır. 676 Yılında halife,iyi savaşçı ve güvenilir insanlar olan Türklerden, sarayını korumak için muhafız ordusu kurmuştur. Oğuz Türkleri'nden iyi ata binen, iyi ok atan iki bin savaşçı seçilerek getirilmiş bunları Bağdat ve Basra’ya yerleştirmişler bugün 'Arap atı' diye ünlenen at cinsini de onların getirdiği atlarmış. Sonraları akın akın Türkler gelmeye başlamış. Emevi –Abbasi çatışmasında Türkler, Abbasiler'i desteklemişler, Horasanlı bir Türk komutan olan Eba Müslim-i Horasani komutasındaki Türk ordusunun MS 750 yılında başkaldırması ile Emeviler yıkılır Abbasi devleti kurulur. Abbasiler Türkler'den müteşekkil ordu için samara kentini kurarlar. Selçuklu ve Osmanlı döneminde Türkler tarafından barış huzur içinde necip millet diye ayrıcalıkların tanındığı, diline kültürüne dokunulmadığı halde 1. Dünya Savaşı'nda İngiliz yalanına kanarak Büyük Arap imparatorluğu hülyası ile isyan edip ihanet etmişlerdir. İngiliz-Fransız işgali sonrası sosyalist Arap milliyetçisi Baas Partisi kurulana dek resmi dil İngilizce ve Suriye’de ise medeniyet dili diye Fransızca mecburi dildi. Baas ihtilali ile yabancı diller yasaklanmış, Türkçe de yasaklanınca, Mısır'da sarayda yaşayan Nesli Şah Sultan dili yasaklanınca "Burada boğuluyorum" diye Menderes hükümetine mektup yazmıştır. Hala büyük köklü üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir, sadece Türkoloji eğitim alana eğitim dili Türkçe. Araplaştırma zulmü Kerkük Hoyratlarına kadar yansımıştır.

Men ezelden kebabem
Bir hanesi harabem
Özüm Türk aslım Türkmen
Nasıl diyem Arabem

Kudüs’ü fetih için gelen haçlı ordularını Türkler durdurmuştur. Şii büheyvoğulları işgali ve Şii Fatimi belasını yine Türkler defetmiştir. Emperyalist diye suçladığı Osmanlı Mısır Valiliği döneminde halktan fazla vergi topladı diye Halkın şikâyet etmesi üzerine Pargalı İbrahim Paşayı idam etmiştir. Arap eline güç geçince Türkçe yasaklandı Araplaştırma politikası güdülerek ırakta kültürel soykırım uyguladılar, Suriye’de ezdiler, bin yıl Mısırı yöneten Türklerden hiç eser kalmadı sadece mezarlıklarda mezar taşı üzerinde Türk kalmıştır. Araplar özellikle Baas ideolojisine sahip milliyetçileri İngiliz’in öğrettiği tarihle bize düşman olmuşlardır. İsrail’in tanınması ve Cezayir savaşında Fransa tarafının tutulması Türkiye’nin Arap dünyasından kopuşunu ve düşmanlığı artırmıştır ama Osman Turan hocamız Cezayir’i savunmuş Araplarla iyi ilişkiler geliştirmesi gerektiğini söylemiştir. Alparslan Türkeş ihtilal döneminde Cezayir savaşında silah yardımı yapmış ve Libya ile de ilişki kurmuş, Kerkük Türkmen cephesini örgütlemişti.

Baas Milliyetçiliğinin sembol ismi Cemal Abdul Nasır ihtilalin felsefesi eserinde Türk’e bakışını anlatmış.‘’Memluklular devrinde halkımız başka istilalara uğramış, para ile tutulan ESİRLER(memluk Türkleri) memleketimizin sahibi olmuşlardır. Baskı, adaletsizlik ve iflas onların uzun süren yönetimi sırasında Mısır devletlinin kanunu haline gelmiştir. Memleket yem arayan vahşi hayvanların(Türklerden bahsediyor) yatağı şekline dönüştürülmüştür. Bahsettiğim yem bizdik, bizim malımız, bizim toprağımızdı.

Çocukluğum sırasında havada ne zaman bir uçak görsem mırıldanır olduğum bir şarkının anlamını tahlil ettim. "Ey büyük Tanrım, sen İngiliz’e belasını ver!" Zamanla öğrendim ki bu mısra bize Memluklular devrinden gelmiştir. O zaman dedelerim buna benzer bedduayı Türklere karşı kullanırlarmış: "Ey Tanrım… Sen Türkün belasını ver".Benim mırıldandığım şarkı eski devirden kalma bir formülün yeni bir duyguyla söylenmiş şeklidir.’’

Kıbrıs davasında Arap Baasçıları sosyalist kardeşlik üzerinden Kıbrıs Rumları'nı desteklemişlerdir. Tersi de doğrudur 1952 İngiltere’nin Süveyş kanalı harekâtına karşı çıkmıştır Rumlar. Rumlar bu nedenle NATO'dan da çıkmışlardır. Arap yazarlarının o döneme ait Türkiye yorumları da açıkça Türk düşmanı ve de Rum destekli olduğunu göstermektedir. O zamanda Türkiye İslam dünyasını yanına almak ambargoyu önleme BM'den Türkiye aleyhine karar çıkmasın diye dostluk gezileri düzenliyor ama başarılı olamıyor.

Mısır ve Irak gezi notlarını dünya kazan ben kepçe kitabında toplayan Aziz Nesin kitabında Arap medyasından seçtiği köşe yazılarını kitaba almış ve bize karşı hislerini yansıtıyor aşağıda onlardan seçmeleri aldım.

"Türkiye, kendisi ile Arap devletleri arasındaki dostluk ruhunun geliştirilmesine ne zamandan beri ihtiyaç duymuştur? Biz Osmanlı sultanlarının Türkiyesi ve onun Arap ülkelerine yaptıklarından söz etmiyoruz. Atatürk Türkiyesinden, Doğu’dan ve Doğu ile ilgili her şeyden nefret eden modern Türkiye’den, belki emperyalizmi hoşnut eden Türkiye’den söz ediyoruz. O Türkiye ki, halkının sadece fesi çıkarıp şapka giymesinin kendisini Doğu çizgisinden çıkarıp Batı uygarlığına kavuşacağını sanıyordu. Ve Batı, Araplara düşman kaldıkça, varsın Türkiye’de Arapların düşmanı olsun ve Batı ile birlikte Araplara karşı olsun!

Biz Türkiye’nin Araplar karşı saldırı merkezi olmak için Bağdat paktına girdiğini mi hatırlatalım? Yoksa İsrail’i desteklediğini, onunla ilişkilerini sağlamlaştırdığını, israille uzman, teknisyen, öğrenci mübadelesi yaptığını, basının İsrailli yüceltip Araplara saldırdığını mı hatırlatalım? Yoksa Türkiye Arap topraklarının bir parçası olan İskenderun vilayetini emperyalistlerle anlaşarak kopardığını ve halkını Türkleştirmek ya da başka yerlere sürmek için yapığı girişimleri mi hatırlatalım?

Araplar hoşgörülü ve mert yaradılışlı olmakla beraber, Türkiye’nin Araplara yönelmiş bir süngü olduğunu ve Araplar'ın düşmanlarının, İslam düşmanlarının merkezi haline geldiğini kanıtlayan yakın geçmişteki olayları unutmaları mümkün değildir. Kıbrıs sorunun gerçek yüzünü Araplardan gizleyerek ve Arapları kandırarak ya da ikna ederek onarlın Kıbrıs’a karşı saldırılarını desteklemelerini sağlamaksa, Türkiye bilsin ki Araplar bu derece saf değillerdir. Araplar Kıbrıs sorununun gerçek yüzünü bilmişler ve Kıbrıs’ın(Rum) yanında yer almışlardır. Ve Araplar, dinsel ilişkilere ilgili aldatmacalar ne ölçüde olursa olsun, bu gerçeğe göz yummazlar. Din meşru olmayan işleri emretmez ve zalimleri saldırganları desteklemez" diye yazılar yayınlanmış.

Emperyalizm suçlaması ile aralarına düşman tohumları atılmış olan milletlerin bu oyunu bozup karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerine devam etmeleri gerekiyor. Aydın sanatçı bilim adamı barış dilini kullanması iyi ilişkiler kurmamız için dostluk köprülerini kurmamız gerekmektedir. Türkiyeyi yönetenler duygusal hamasi sözlerden uzak durmaları yeniden bozulmuş ilişkileri düzeltmek gerekir. Doğu Akdeniz'de çıkarımız Suriye, Mısır, Lübnan ve Libya’yı Rum tarafından Türk tarafına çekmemizle ancak güvence altına alınabilir. Suriye, Irak ve Mısır ile yeniden dostluk ticaretin canlanması her iki tarafın da lehinedir. Mısır Afrika’ya açılan kapı ve Ortadoğu’nun en eski köklü ülkesidir. İdeolojik yakınlığı bırakıp milli menfaatlerimizin iki ülke lehine olacak şekilde yeniden onarılmalıdır. Ortadoğu'da Türk-Türkmen varlığı kültürel haklarını bu dostluk köprülerini yeniden kurarak onları kültür elçilerimiz yakınlığı sağlayan aracılar haline sokarak sağlarız. İrrasyonel, duygusal ve de hamaset dolu söylemden diplomatik nezakete, karşılıklı saygı, eşit adil hukuka, saygılı rasyonel ilişkiyle ilişkiler düzeltilebilir. Bize Arap nefretini onlara Türk nefretini aşılayan emperyalist ülkelerin oyununu ancak böyle bozarız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.