1. YAZARLAR

  2. İzzettin ÖNCÜL

  3. ORTADOĞU BATAKLIĞINA DİKKAT 1
İzzettin ÖNCÜL

İzzettin ÖNCÜL

Şair - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ORTADOĞU BATAKLIĞINA DİKKAT 1

A+A-

Ortadoğu; huzura, akla, ilme, medeniyete hasret. Ortadoğu; aşa, işe, barışa, kardeşliğe hasret. Ortadoğu civan mezarlığı. Ortadoğu Tanrı adına kan içen iblislerin kutsal mekanı. Ortadoğu bir varil petrolü binlerce varil kandan değerli görenlerin tapınağı. Ortadoğu gerçek kutsalların sesinin silah sesi ile susturulduğu cennet bahçesi. Ortadoğu peygamberler diyarı. Ortadoğu üç ilahi dinin kaynağı.

Ortadoğu, Ortadoğu Allah bir mi? Evet inandık tasdik ederiz. Her insan Allah’ın kulu mu? Evet. Öyle ise kim, kimi Allah adına öldürüyor? Bu yetkiyi kimden aldı? Aman dikkat asırlardan beri Ortadoğu’da açılan cehennemin kapıları dünyamızı yakabilir. Ortadoğu kana gözyaşına doymuyor.

Irak, Suriye, Lübnan, Yemen alev alev. Bir tarafta Kerbela'dan beri mezhep savaşları ; diğer tarafta Hz. Ömer' den beri Yahudi, Müslüman, Hıristiyan savaşları. Ne yenen belli ne yenilen... Asırlardır kan akıyor, can yanıyor budur bilinen.

Bu acılar yetmezmiş gibi ABD bu kanlı bölgeye pimi çekilmiş bir el bombası attı. Kudüs İsrail’in başkentidir. Hak yok, hukuk yok. Ben güçlüyüm dedim oldu bitti. Olmuyor olmuyor. Orman kanunu her zaman netice vermiyor. Bakalım bu ahlaktan hukuktan uzak karar kaç bin insanın kanına sebep olacak. Bu hukuksuz ve akılsız karardan sonra İslam işbirliğinin 13 Ekim’de İstanbul’da toplanarak karşı karar alması bu hamurun daha çok su götüreceğini gösterdi.

Karar yerinde ve haklı olabilir. Fakat bana göre dil ve üslup çok sertti. İslam işbirliği dönem başkanı olan Cumhurbaşkanımızın İsrail’i terörist devlet ilan etmesini bir çok açıdan yadırgadım. İsrail terörist devletse bu açıklamadan önce İsrail’le yapılan siyasi, ticari ve askeri ilişkilerimizi tarih ne diye yazacak? İsrail terörist devletse bunu ilk açıklayan Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas olmalı, sonra diğer Arap Devletleri devlet, hükümet başkanları olmalı. Benim korkum bu açıklamanın bedelini Türk milleti çok acı ödeme ihtimalidir. Devletimizi yönetenlerin tek bir kuralı olmalı. Türk milletinin milli menfaatleri. Başka şekilde hareket etmek bizi Nasrettin Hoca ile Emir Timur’un fil meselesine dönüştürür. Yalnız kalırız, çaresiz kalırız. Ortadoğu’da ve Akdeniz’de milli çıkarlarımızı koruyamayız.

Ayrıca Şerif Hüseyin’in ihaneti daha hafızalarımızdan silinmemiş. Daha yakın zamanda Filistin lideri Yaser Arafat’ın şu açıklamasını unutmadık. Ermenilerde bizim gibi zulme uğramış bir millettir, biz Azerileri değil Ermenileri destekliyoruz. Ya Mahmut Abbas’ın şu açıklaması Türk askeri Kıbrıs’ta işgalcidir. İnsan unutur tarih unutmaz. Bunları da geçelim. Söylediğimiz doğru olabilir, söyleme şeklimiz doğru ve düzgün olmasa haklı iken haksız duruma düşebiliriz. Biz bu dünyada sadece Araplarla beraber yaşamıyoruz diğer devletlerle de ilişkimiz olacak, olmalı. Şu unutulmamalı el için ağlayan gözden olur.

Türk anaları Filistin’de Hicazda Bağdat’ta Yemende kısacası Arap çöllerinde on binlerce evladını hayatlarının baharında toprağa verdi. İngiliz’le göğüs göğüsse mücadele ederken Hüseyin Şerif gibi hainlerin ihanetine uğradı . Türk milleti bir daha bu ihanete uğramak istemiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.