1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Orman Bakanı'nı anlamakta zorlanıyoruz...
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Orman Bakanı'nı anlamakta zorlanıyoruz...

A+A-

Ülkenin ciğerleri yanıyor, ülke çığlık çığlığa.

Her nedense, bu orman yangınları, ya Akdeniz, ya Ege, ya da Karadeniz’in denize bakan manzaralı bölgelerinde çıkıyor.

Söylentiler doğru ise orman yangınlarına müdahale işi özelleştirilmiş, garip olan da bu ihaleyi tek bir yangın söndürme uçağı da, helikopteri de olmayan AKP’den milletvekili aday adayı olan bir bayanın firmasına verilmiş. İnşallah yangın garantili değildir.

Ege’de ormanlar içindeki canlılarla birlikte cayır cayır yanarken, vatandaşın: “Neden daha etkin müdahale yapılmıyor, THK nerede? THK’nın uçakları neden müdahale etmiyor?” serzenişlerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bey: "THK’nın üç uçağının motoru yok, içine kuşlar yuva yapmış, üç tanesinin de motoru yağ kaçırıyor, simsiyahlar. Uçmak isteyen varsa buyursun uçursun” cinsinden kime ne mesaj verdiği belli olmayan bir garip açıklama yaptı.

Oysa aynı bakan geçen yıl, Yunanistan’daki orman yangınlarında, “Bizim THK’nın uçakları talep edildiğinde müdahaleye hazır” demişti...

Bu ne yaman çelişki!..

THK’nın deneyimli pilotları, Bakan beyin açıklamasının gerçeklerle bağdaşmadığını THK’nın uçaklarına Sivil Havacılık Kurumundan “Uçabilirler ve bakımlıdırlar” sertifikalarını gösterince de; Bakan bey özrü kabahatinden büyük bir garip açıklama daha yaptı ve “Kurumun dört uçağı uçuşa elverişlidir belgeleri var. Ama ben 30 yıllık bir pilot olarak bu belgelere güvenmiyorum ve personelim de bu uçakları kullanmak istemiyorlar” dedi.

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Denetleme Kurumu, sahte belge mi düzenlemiş oluyor?

İki günde iki ayrı çelişkili ve akla ziyan açıklamalarından sonra!..

Biz Sn. Bakana nasıl güveneceğiz?

Bakan Bey, ne yazık ki; “Benim ülkem, benim ormanım” deme anlayışından fersah fersah uzak ve ne yazık ki hâlâ, “Benim partim” derdinde...

Neymiş de efendim, “THK, bir siyasi partinin güdümünde" imiş! Vah sana, yazık sana! Ormanlar da mı CHP’li olduğu için yanmasına ve yakılmasına seyirci kalmaktasınız?

Yerli ve milli olmaya çok önem verdiğini söyleyen Sn. Erdoğan, nereden bulmuş böylesine orijinal bir bakanı, hayret!

Bakan, “THK zaten ekonomik sıkıntı içinde, onları ben mi kurtaracağım?” kafasıyla işe bakmakta. O kafa değil miydi ki, 1930’larda uçak yapmayı beceren Türkiye’yi 1945 sonrası ve 1950’li yıllarda uçak yapamaz hale getiren?

Her kim ki, Atatürk’ün, “İstikbal göklerdedir!” diyerek kurduğu THK’na karşı ise lanetliyorum ve nefretle kınıyorum.

Ne olur artık, “Benim partim ve benim liderim” anlayışından sıyrılın da, “Benim ülkem” diyebilin. Gelin "Bu yanan yerlere 100 yıl çivi dahi çakılamaz" diye bir yasa çıkarın da sizleri alnınızdan öpelim. Bakın bakalım Orman yangınları şıp diye azalıyor mu, azalmıyor mu?

Sevgili okurlarım ve değerli takipçilerim! Siz Sn. Bakan Pakdemirli’yi anlayabildiniz mi?

Esen kalınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.