1. YAZARLAR

  2. İhsan YAVUZ

  3. OHH NE GÜZEL İSTANBUL....
İhsan YAVUZ

İhsan YAVUZ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

OHH NE GÜZEL İSTANBUL....

A+A-

“OHHH..... NE GÜZEL İSTANBUL.....

ALTARNATİF SU YOLUMU ,ALTARNATİF RANT YOLUMU

 “İstanbul Boğazı’nı korumak için yapılacağı söylenen projenin altından 250 milyar dolarlık rant çıktı” Görünen o ki Kanal istanbul projesi  bir su yolu projesi değil AKP nin planladığı Cumhuriyet tarihinin en büyük rant projesi olacak.

Merakla beklenen proje Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’den geçiyor. Yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul projesinin maliyeti 60 milyar TL.

Belirlenen 5 güzergah alternatifi arasında Küçükçekmece Sazlıdere-Durusu güzergahı seçildi. Kanal, Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran noktadan başlayarak  Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek. Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün batısında Karadeniz’e ulaşacak..

Kanal İstanbul projesi iyi etüt edildiğinde  İBB’nin hazırladığı “Yeni Şehir Planının  amacın İstanbul Boğazı’nı korumak değil yüz milyarlarca dolarlık rant yaratmak olduğu kolayca anlaşılıyor.

 “Devletin elinde olan ve hepsi TOKİ’ye devredilen araziler ile imar uygulamasından sonra devlete bedelsiz terk edilen araziler toplamı yaklaşık  70 milyon metrekare imar parseli oluşturacak.

Metrekare birim fiyatının  yaklaşık  1000 dolara ulaşacağı öngörülen bu parsellerden, TOKİ-Emlak Konut tarafından yapılacak projeler ile 150 milyar dolarlık gelir elde etmeyi hedefleniyor.

Kanal İstanbul projesinden çıkacak  hafriyat  ile yapılacak her biri Fatih ilçesi büyüklüğünde olacak 4 adanın da  yaklaşık 100 milyar dolar rant yaratacağı düşünürsek ortaya yaklaşık 250 milyar dolarlık bir rant çıkıyor.

Güzergah belirlenirken seçilen alandaki arazilerin yaklaşık yüzde 40’ının devlete ait Proje yaklaşık 100 milyon metrekare imar parseli yaratılacak. Parselasyon uygulaması ile özel şahısların elinde bulunan arazilerin de yaklaşık yüzde 50’sinin kamuya terki ile imar parsellerinin yüzde 70’i devletin olacak.

 Devlet ihtiyaç Düzenleme Ortaklık Payı ve Kamu Ortaklık Payı kesintileri ile sahip olduğu alanları da konut-ticaret alanı olarak kullanabilecek.

Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon İnşaat vede diğer Yalama inşaat firmaları hadi yine iyisiniz

Hani argo tabirle derler ya “OHHH NE GÜZEL İSTANBUL.....ye ye bitmez.....

İhsan YAVUZ

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.