1. YAZARLAR

  2. Adem ARI

  3. “NEO NASYONALİSTLER”in “KIZILELMA”sı
Adem ARI

Adem ARI

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

“NEO NASYONALİSTLER”in “KIZILELMA”sı

A+A-

Afrin harekatında bir askerimizin Kızılelması bütün millete mal oldu. Ülkücülerin  milli olabilmesinin şartı milletin tamamına mal olabilmesidir. Konuyu gündemlerine alanlara teşekkür ederim.

Kızılelma öteden beri Ülkücülerin gündeminde idi.

Ard arda sahiplenme ve değerlendirmeler geldi. Tabii ki bu arada FETÖ artıklarından eleştiriler de.

İzmit’teTopçular Camiinde 20 kasa kırmızı elma dağıtıldı. Anlaşılan bu harekete önayak olanlar Milliyetçiliğin ileri sınıflarındaydı. Birtakım eleştirilerin aksine bu hareketi takdirle karşılıyorum. Burada Kızılelma ülküsünü temsilen hareket edilmiştir.

Abdurrahman DİLİPAK;

“Kızılelma daha önce ülkücülerin kullandığı bir kavramdı. Bir hayali ifade ederdi. Turan hayalinin ülküsü idi.” “Kızılelma bir anda dindar çevreler tarafından da sahiplenildi ve tabii bir yandan da dini bir muhteva kazandı”diyordu.

 

Dilipak; Ülkücülerin Kızılelması’nı İslami muhtevadan koparıyor buna karşılık Noe Nasyonalistlerce Kızılelma’ya İslami içerik katıldığı algısını yerleştirmeye çalışıyordu.

 

Ülkü Ocaklarının Resmi İnternet Sayfasında Kızılelma’ya İslami niteliği ile sahip çıkılmıştır:

“Türklerin İslamiyetle birlikte milletleşme sürecini tamamlaması, Kızılelma kavramına da o oranda anlam kazandırmıştır. Aynı zamanda İslamiyet de yeni bir fetih ruhu kazanmıştır.

İslamiyet öncesi Kızılelma nedir?sorusuna vereceğimiz cevap:

Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar fethetmek”, olurdu.

İslamiyet sonrası Kızılelma nedir?sorusuna vereceğimiz cevap;

Dünyaya nizam vermek ve ila-yıkelimetullah için çalışmak” olurdu.”

 

Kızılelma; Kadir MISIROĞLU’nungündemine  çok daha önceden doğru bir şekilde girmişti;

Türkler İslâmdan önce "Kızıl Elma" dedikleri Acun Hakimiyeti Ülküsü ile savaşırken, İslâmdan sonra Ülküsüneİ’lây-ı Kelimetullah Davası diyerek Savaşlarına "cihad" karakterini kazandırmışlardır..."

MISIROĞLU;daha Kızılelma hususundaki duruşunu sulandıracak:

“Ben inanıyorum ki; yüz senelik bir tahrifatla -kaahir ekseriyeti itibariyle- ifsad edilememiş olan milletimiz 1 Kasım seçimlerinde 2023 ve 2071 hedefleriyle devleti yeniden Kızılelma vâri bir anlayışa sevk eden kadrolara destek verecektir,” diyecekti.

FETÖ bakiyesi İhsan ELİAÇIKİslamcıların Neo Nasyonalizm öncesi fikirlerinin tercümanı gibiydi:

'Kızıl elma' denen şey şirktir. 'Türk cihan hakimiyetimefkuresi'ymiş... Sen kim oluyorsun da dünyayı ele geçirmeye kalkıyorsun? Kim dünyayı ele geçirmeye kalkıyorsa Allah'a ortak koşuyor demektir. Mülk Allah’ındır!” ifadelerini kullanmıştı.

Eliaçık’a cevap BAHÇELİ’den geldi, Bahçeli;

Şu rezilliğe bakınız ki, Kızılelma’yı şirk gören kripto münkirler varmış! Bre Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar, Kızılelma’yı biliyor musunuz da şirk diye yaftalıyorsunuz? Kızılelma’yı duyunca beti benzi atanlar, size rağmen millet olduk, size rağmen istiklalimizi koruduk” derken müttefiklerine göndermede bulunur gibiydi.

Rahmetli DEMİREL’in ifadesiyle her gelen otobüse binen “Türkiyeciler” Kızılema’yı; Türk tarihinin derinliklerinde arama zahmetine bile katlanmamışlar:

Kızılelma…nın “Osmanlı ile birlikte tarihe ve edebiyata mal olduğu”nu yazmakla yetinmişlerdi.

Dönemlik bir tavrın içselleşmesi durumun sürekli hale getirilmesine bağlıdır.Yazımı Servet AVCI’nınNeo Nasyonalistlere tavsiyesi ile bitirmek istiyorum:

Kızılelma'nın milliyetçilikle ilgili olması dolayısıyla herhangi bir alınganlık veya yılgınlık göstermeyin… El koyarsınız sizin olur… "Acaba böyle yaparsak ırkçı, Türkçü, milliyetçi veya kavmiyetçi olur muyuz? 'Tek millet'e halel gelir mi?" diye endişe etmeyin…Çok önemli olduğu için ilk maddeyi tekrarlayalım: Cahiliye Araplarının yaptığı gibi yapmayın…

'Helvadan put' değildir, acıkınca yemeye kalkışmayın…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.