Şakir Şükrü ERDÖL

Şakir Şükrü ERDÖL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Nefis yok...

A+A-

Malumunuz yerel seçimler iyiden iyiye kendisini hissettirmeye başladı. Tüm siyasi partiler bulundukları bölgenin içeriklerine göre taktiksel hareketlere başladılar. Aslında kim ne yaparsa yapsın seçimler için genelde belirleyici unsur genel merkezlerin estirebildiği rüzgar istikamette yön alıyor.

Zaman zaman yapılan anketler ve anket firmaları seçimler öncesinde yönlendirme yapsalar da artık bu pek inandırıcı olmuyor. Ancak, AKP'nin iktidara geldiği süreç içerisinde belki de en çok zorlanacağı seçimlerin arefesindeyiz. Neticede 'ittifak' arayışları da bunun en büyük göstergesi. AKP-MHP ittifakının dışında CHP - İYİ Parti ve Saadet ittifakı genel manada safları belirlemiş durumda ancak zaman zaman bu ittifaklarda nefis ön plana çıkıyor ki bu çok önemli. Hele bu nefis olayı muhalefet ittifakındaysa, tamamen muhatabın ekmeğine yağ sürmekten öteye gitmiyor.

Bulunduğunuz bölgelerde partinizin adından ziyade bölgede çıkaracağınız adayın arkasındaki güç çok önemli,ittifaktaki partinin bölgesel gücü,seçmenin yapısı,partiler arasındaki geçirgenlik çok önemli, maksat bölgenize en iyi adayla,beklenen özlenen hizmeti verebilmekse, yapacağınız çalışmaları koltuğunuzun altına koyup teşkilatlarınızın yolunu tutarsınız, bölgede mini bir anket çalışması ile kim önde ise onun ardında saf tutarsınız,bunun ötesi yok.

Şayet detaylara takılırsanız, 31 Mart akşamı zaferi değil, hezimetin şaşkınlığını, üzüntüsünü, ahlarını vahlarını yaşarsınız. En çok kulağımıza gelen söylem "biz elli yıllık partiyiz siz iki günlük partisiniz" vs,bunların aşılması lazım. Önemli olan kaç günlük değil bölgedeki gücün kimin elinde olduğudur.

Olaya AKP-MHP cenahından bakarsanız, MHP galiba güçlü bir AKP karşısında zaten pek bir şansı olmadığı içindir ki belediye başkanlıklarından ziyade bölgelerinde daha çok belediye meclis üyeliği için sahaya iniyorlar, kendi ittifaklarının ruhuna uygun hareket ediyorlar.

İYİ Parti - CHP ve Saadet üçlüsü arasında ise zaman zaman kilitlenmeler yaşansa da bunlar aşılamayacak konular değil. Neticede yukarıda da ifade ettiğimiz gibi her ittifak kendi penceresinden doğrunun peşinde ve tam da burada nefis yapmanın bir alemi yok, herşey İYİ olacak inşaallah....

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.