1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Millet İttifakı'nın adayı kim olmalı?
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet İttifakı'nın adayı kim olmalı?

A+A-

Cumhur ittifakı iyice köşeye sıkıştı.

Merkez Bankası’ndaki eksi rezerv,

Mutfaklardaki yangın,

Pazardaki uçuk ve erişilemeyen fiyatlar,

Taneyle domates, patlıcan, salatalık,

Gramla peynir, kıyma, pirinç, mercimek,

Geçinemeyen asgari ücretli, memur, emekli, kazanamayan çiftçi, üretici!..

Bu ve daha onlarca neden Cumhur İttifakı'nı iyice bunalttı, sıkıştırdı, senaryo üretemez ve halka umut veremez konuma getirdi. Hayal ve gelecek vaat etmekten başka bir şey yapamıyorlar. Tıkanan sağlık sistemi, çöken tarım, duran sanayi, yaya kalınan dış politika, gerileyen eğitim sistemi, güven duyulmayan bir din eğitimi, siyasallaşan hukuk ve kurumlar; AKP’yi ve Cumhur İttifakı'nı epey yıprattı.

Ellerinde tek sermaye; kuran okuyan, ağzı besmeleli bir Erdoğan kaldı.

Cumhur İttifakı'nın güççük ortağı MHP ise artık: Ülküsü TURAN olan bir MHP’den sevdası AMPÜL olan bir MHP’ye gelindi diye anılmakta.

Bu gerçekler ortada iken, Millet İttifakı'nın bazı paydaşlarının, cumhurbaşkanı adayı diye Kemal Kılıçdaroğlu’nu önermesi gayet normal.

Kılıçdaroğlu’nun kişiliğine, insan sevgisine, dürüstlüğüne sözüm yok. Anadolu insanının ruh yapısı ve din algısıyla olaya bakıyorum. Bence sakıncası da yok, hakkı da. Amma:

Gel gör ki, seçimde oy kullanacak yüzde 50 gibi dine ve dini söylemlere inanan, bu konu da araştırma yapmayan, dini söylemlerle yönlendirilen saf bir kesim var.

İnkâr mı edeceğiz?

Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’a karşı da epey seçim kaybetmiş bir Kılıçdaroğlu’nun, acaba Erdoğan’ın karşısında seçilme şansı nedir?

Bu olasılık hesaplandı mı?

Kaldı ki, ortada tertemiz, yıpranmamış, şaibesiz, dürüst, olgun, medyatik olmayan, devlet adamı kimliği taşıyan, milli ve manevi değerlere saygılı; her kesimden, her siyasi görüşten oy alabilecek bir Mansur Yavaş var.

Sn. Mansur Yavaş gerçeği ortada iken; başka isimlerle gönül gezdirmenin, seçmenin zihnini bulandırmanın anlamı var mı?

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ da; 6 Nisan 2022 Çarşamba günü Fox Tv’de; "Bizim adayımız Mansur Yavaş” diye açıkladı.(Eğer bu tercih, siyasi bir mühendislik değilse)

Denilebilir ki, Zafer Partisi’nin oyu kaç?

Önemli olan Sn. Yavaş’ın gönüllerde taht kurmuş olması. Bu yetmiyor mu?

Elbette siyasi liderler verecek kararı. Ama “bizim sevdamız ülkemiz” diyenlerin de, söz konusu ülke olunca ellerini taşın altına sokmaları, fedakârlık yapabilmeleri.

Erdoğan’a karşı defalarca seçim kaybetmiş, her kesimin bir türlü benimseyemediği, olur diyemediği Kılıçdaroğlu’nun adaylığı; Erdoğan’ın şansını artırmaya araç olmayacak mı?

Anadolu’da görüştüğüm her kesimden insanların ortak adayı; Sn. Mansur Yavaş oluyor.

Yanlış hesap, hırs ve tamah ile kaybedilecek bir seçimin zararını da, günahını da; aday tercihini yanlış yapanlar yüklenecektir.

Sn. Akşener ile Sn. Kılıçdaroğlu’nun bu konuda kılı kırk yarmaları gerekiyor. Toplumu üzecek, sonu hüsran olacak bir tercih yapmamaları gerekecek.

Evet biliyoruz ki, iki liderin de işleri çok zor.

Ama istiyoruz ki; laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan ülkemiz kazansın.

Esen kalınız.                                                                              

NOT: "Millet İttifakı kimi aday gösterirse kazanır" demek; bu asil milleti okuyamamak, anlayamamak demektir. Unutmayın ki seçimi kazanmak; 50+1’i bulmakla olasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.