1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. Millet İttifakı ortaklarına çağrımdır!
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet İttifakı ortaklarına çağrımdır!

A+A-

Değerli dostlar, yetmişli yıllarda siyasi parti liderlerinin televizyondaki açık oturum programlarında karşı karşıya gelmelerine şahit olduk. Bu açık oturumları yediden yetmişe herkes takip etti.

Birçok vatandaşımız, liderlerinin gerçek yüzünü bu sayede gördü. Oyunu vereceği partiyi oradaki tartışmalardaki liderin tutumuna bağlı olarak değiştirdi.

İhtilalden sonra da, bu gelenek devam etti. Rahmetli Turgut Özal ile rahmetli Necdet Calp arasındaki köprüyü, satarım sattırmam polemiği hepimizin hafızasında yer almaya devam ediyor. Belki de o polemik, Anavatan partisini tek başına iktidar yaptı!

Yasaklı liderlerin affı ve siyasete dönmeleriyle birlikte, rahmetli Demirel, rahmetli Özal polemikleri artı rahmetli Erbakan, rahmetli Ecevit, rahmetli Türkeş'in de topa girmesiyle, hiç seçim kaybetmeyecek zannedilen ANAP erimeye başladı ve sonunda iktidarı kaybetti.

Ardından rahmetli Mesut Yılmaz Tansu Çiller ve diğer liderleri TV açık oturumlarında karşı karşıya izledik. Millet liderlerinin gerçek yüzünü görme fırsatı buldu. Sonuçta da hepsi tarih oldu!

Değerli dostlar, açık oturum geleneği AKP iktidara geldiğinden beri uygulanamıyor. AKP lideri sayın Erdoğan, rakip liderlerle karşı karşıya gelmek istemiyor. Sahip olduğu medya gücünü kullanarak tek başına nutuk atmayı tercih ediyor. Bu yüzden de tüm liderler tek başlarına televizyonlara çıkarak, kendi seçmenlerini konsolide etmekle yetinmek zorunda kalıyorlar.. Bu durum siyasette bir kilitlenmeye yol açıyor. Ayrıca seçmenlerin objektif değerlendirme imkanlarını da ortadan kaldırıyor.

*  *  *

Millet ittifakı ortaklarına çağrımdır..

Sayın liderler; eğer kilitlenmiş seçmen tercihlerini değiştirmek istiyorsanız, Cumhur ittifakı ortaklarını televizyonlarda düzenlenecek açık oturumlarda karşı karşıya gelmeye davet edin. Bıkmadan usanmadan, hemen hemen her gün bu çağrınızı tekrar edin. Sonuna kadar zorlayın.

Bana göre karşınıza çıkamazlar. Lakin, çıksalar da çıkmasalar da siz puan kazanırsınız!

Açık oturuma katıldıklarını varsayalım; sayın Erdoğan ile sayın Bahçeli'nin bu programlarda pirim yapmasını hiç olası görmüyorum. Seçmen gözünde büyük prestij kaybedeceklerini öngörüyorum.

Açık oturuma katılmadıkları taktirde de, seçmen gözünde korkak durumuna düşerler ve yine prestij kaybedeceklerdir.

Sayın Kılıçdaroğlu, sayın Akşener, sayın Karamollaoğlu. Siz, bu tartışmalarda büyük sükse yaparsınız. Lütfen hemen hiç vakit kaybetmeden, açık oturum çağrılarına başlayın.

Gerçekten iktidar olmak istiyorsanız yol belli.

Tarihte örnekleri çok.

Yolu, liderlerin karşı karşıya gelmesinden geçiyor.

Açık oturumdan geçiyor.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum