1. YAZARLAR

  2. Neşe DİLEKÇİOĞLU

  3. Meral Akşener'in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük akıl dolu stratejisi
Neşe DİLEKÇİOĞLU

Neşe DİLEKÇİOĞLU

TRT THM Sanatçısı
Yazarın Tüm Yazıları >

Meral Akşener'in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük akıl dolu stratejisi

A+A-

Meral Akşener, 2023 seçimlerinde Millet İttifakı'nın, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerindeki usullere dönük açıklamasının ardında 'Stratejik Akıl' olduğu bir gerçektir. 

Hem konjoktürel zaman dilimi, hem de Türkiye'nin içinde bulunduğu 'sosyolojik süreçle' ilgili olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Bunların başında HDP'nin mevcut yönetim tarafından, muhalefete yüklenmede bir 'Truvaatı' niteliğinde ve seçmen üzerinde psikolojik algı yönetiminde kullanıldığını görüyoruz.

Bu açıdan bakıldığında: Millet ittifakı bileşenlerinin (CHP, İYİ Parti, DEMOKRAT PARTİ... ve seçim zamanında bu bileşenlere eklenecek diğer partilerin eklenmesi) ile tek adaylı seçime girmesi, HDP'nin ise bir başına seçime girmesi önerisi;

1. HDP'nin, iktidar ve ortakları tarafından muhalefete yüklenme aracı olarak aradan çıkarılması,

2. Seçmenin tek bir aday ekseninde, samimiyet ve ortaklaşabilme, kolektif güç kullanımının davranış edimleri açısından çek edilmesi, seçmenlerin adayı benimsemesi ve seçim sürecine dahil edilmesindeki odaklanma vs. durumlarına alışılması ve olaki bir 2. tur seçiminde, ortaklar ve seçmenin daha da bilinçli ve emek üreterek seçim başarısında rol oynamasını sağlayacaktır.

3. Daha da önemlisi Millet İttifakı adayının ilk turda seçimi kazanmasıyla, ödünsüz ve tartışmasız şekilde ülkeyi yönetmeye, sistem değişikliğine hazır olması olacaktır.

Akşener, bu açıdan geçmiş deneyimlerinin ve iktidar olmak üzere kurulmuş koalisyonların akıbeti konusunda oldukça deneyimli bir siyasetçisidir. 

Ve 'samimiyet' eksenli kurulmayan, çıkarları güden ortaklıkların olumsuzluklarını görmekte, günümüzün Cumhuriyet ve değerleri üzerinde oluşan kara bulutları dağıtmak üzere, ayrıca ülkenin ekonomiden, diplomasiye, üretimden, eğitime, çağın gereklerine ve de en önemlisi 'Hukuk Devleti' imgelemesinin başarılması için, 'ORTAKLARIN' fedakarlık zemininde ne kadar değer kayıcı olduklarının da bu 'tek aday' konusunun bir 'doktora tezi' niteliğinde sınav olduğunun farkında olmasıdır. 

İşte bu açıdan, Akşener hem akıl, hem de fedakarlık açısından: Sıfır nefis, sınırsız fedakarlık eğilimini Türk halkına gösterme yolunda önemli bir yol almıştır. Millet İttifakı paydaşlarının en az, belki de Meral Hanım'dan daha fazla bu duygudaşlık zeminine girmesi ve bu 'stratejik akıl' önerisi olan 'tek adaylı' seçime girme önerisine sahip çıkması zorunludur.

Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum