1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Meral Akşener'den Çakıcı açıklaması

Meral Akşener'den Çakıcı açıklaması

Meral Akşener, Alaattin Çakıcı'nın Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki açıklamalarını milli iradeye karşı yapılmış bir tehdit olarak gördüğünü söyledi.

A+A-

İYİ Parti lideri Akşener, Alaattin Çakıcı’nın CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditi için "Hepimiz çeşitli dönemlerde tehdit aldık, bunlar hep oldu ama bugüne kadar hiçbir siyasetçi böyle bir tehdidin yanında durmadı. Asıl bakılması gereken yer burası" yorumunu yaparak, MHP Lideri Bahçeli'ye tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Alaattin Çakıcı’nın tehdidi ile ilgili, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e "neden konuşmuyor" eleştirileri yönlendirilmişti. Meral Akşener, bugün Kılıçdaroğlu'na yönelik tehdide çok sert çıkarak, "Hepimiz çeşitli dönemlerde tehdit aldık, bunlar hep oldu ama bugüne kadar hiçbir siyasetçi böyle bir tehdidin yanında durmadı. Asıl bakılması gereken yer burası" yorumunu yaparak, MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye tepki gösterdi. Akşener, “Kılıçdaroğlu’na tehdit geldi, ama adresi Adalet Bakanı ve ona sahip çıkan Sayın Erdoğan’adır. Bugüne kadar siyasi tarihimizde böyle bir tehdide sahip çıkan, bunun yanında duran siyasi cenahtan ilk ve tek tavır ve tutum olmuştur” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da "Ben de Sayın Akşener’in sözlerine katılıyorum. Burada her şeye rağmen Sayın Cumhurbaşkanı’nın soruşturma başlatacağını söylemesi önemli bir adım" dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu ise, kendisine yönelik hakaret ve tehditlerinin ardından MHP lideri Bahçeli'nin Çakıcı'ya sahip çıkması ile ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, "Beni duygulandıran telefon Sayın Seval Türkeş'e ait. Aradı, büyük üzüntülerini dile getirdi ve bu partinin böyle bir pozisyona düşmesinin kendisi açısından da çok büyük bir rahatsızlık yarattığını ifade etti. Bunu söylemek isterim, diğerlerinin hiçbir önemi yok" dedi.

"MİLLİ İRADEYE KARŞI YAPILMIŞ TEHDİTTİR.
BUGÜNE KADAR HİÇBİR SİYASETÇİ BÖYLE BİR TEHDİDİN YANINDA DURMADI"
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezinde ziyaret etti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunan iki genel başkan ziyaret sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Akşener, bir gazetecinin Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditi ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Biraz önce Savcılığın CHP’nin müracaatı üzerine soruşturma açtığına dair bir bilgim oldu. Bunu olumlu karşılıyorum. Fakat özellikle takip ettiğim bir şey oldu, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, İçişleri Bakanı’nın ve Adalet Bakanı’nın bu tavra karşı herhangi bir söylemi olacak mı diye. Şu ana kadar olmadı. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’nın bu manada tehdit edilmesi Türkiye’yi yönetenlerin de kulağının üstüne yatması çok manidardır. Bu beyefendilere hatırlatmak isterim ki siyasetçi siyasetçinin dostu olmak durumundadır, dün kendilerinin yaşadığı pek çok konuda siyasetçiler siyasetçinin yanında durmuştur. Bunu milli iradeye karşı yapılmış bir tehdit olarak görmekte olduğumu ifade etmek isterim. Ama asıl benim dikkatimi çeken başka bir durum var, o da şudur; Biz tüm siyasetçiler ben kendisine abi diye hitap ederim Temel Bey de dahil. Hepimiz çeşitli dönemlerde tehdit aldık, bunlar hep oldu ama bugüne kadar hiçbir siyasetçi böyle bir tehdidin yanında durmadı. Asıl bakılması gereken yer burası. Sayın Abdülhamit Gül, hukukun üstünlüğünden bahseden ve adaletin tam ve kamil tesis edileceğine dair bir reformdan bahsetti Sayın Erdoğan da Adalet Bakanı’nın bu sözlerini bu reform konusunu desteklediğini ifade etti. Sonra ne oldu? Sonra tehdit geldi sonra tehdite küçük ortağın tavrı geldi, o tehdite sahip çıkıldı. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’na bir tehdit söz konusudur, ayıptır çirkindir bunları bir kenara koyduktan sonra. Sayın Abdülhamit Gül’e dendi ki, küçük ortak tarafından ‘Haddini bil, reform yapamazsın'. Yani Kılıçdaroğlu’na tehdit geldi, ama adresi Adalet Bakanı ve ona sahip çıkan Sayın Erdoğan’adır. Bugüne kadar siyasi tarihimizde böyle bir tehdide sahip çıkan, bunun yanında duran siyasi cenahtan ilk ve tek tavır ve tutum olmuştur. Bunu da vatandaşımızın milletimizin dikkatine sunmak isterim.”

KARAMOLLAOĞLU: BİRİSİ KANUNU ÇİĞNEDİĞİNDE İŞLEM YAPABİLİYORSANIZ,
O ZAMAN TÜRKİYE'DE ADALET VAR
Karamollaoğlu ise aynı soruya, “Ben de Sayın Akşener’in sözlerine katılıyorum. Burada her şeye rağmen Sayın Cumhurbaşkanı’nın soruşturma başlatacağını söylemesi önemli bir adım. Bunu es geçmememiz icab eder diye düşünüyorum. Arka planını anlattılar hemen hemen bu herkes tarafından kabul ediliyor. Adaletten bahsedilirken adalet kanunlarla ortaya çıkmaz, adalet bir yaklaşım, bir zihniyet işidir. Adaleti ben tesis edeceğim dediğiniz zaman yapılması gereken adaleti ihlal edenler olursa onlarla ne yapılacak orada karar vermeye gelir iş. Adaleti ben kanunlarla kuracağım yok, siz bu niyette iseniz yapmanız gereken adaleti ihlal eden olursa ne yapacaksınız. Siz 'Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir kararı ben tanımam' diyen, bunu diyerek anayasayı çiğneyen bir hakimi terfi ettirirseniz, sizin söylediklerinizin hiçbir manası kalmaz. Adaleti yok sayanlar cezalandırılmadığı müddetçe adalet tesis edilemez. Adalet reformu dediğiniz zaman kanunları çıkarmak kolay, adil olacağız demek kolay ama birisi adaleti çiğnediği zaman sizden de olsa onun hakkında işlem yapabiliyorsanız işte o zaman Türkiye’de adalet vardır deriz” şeklinde cevap verdi.

"BİRLİKTE REDDEDELİM"
Akşener, anayasa çalışmaları iddiaları ile ilgili, “Son olarak birlikte anayasa yaptığımız iddiasını da birlikte reddedelim” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.