1. YAZARLAR

  2. İzzettin ÖNCÜL

  3. LİDER KANARSA MİLLET YANAR
İzzettin ÖNCÜL

İzzettin ÖNCÜL

Şair - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

LİDER KANARSA MİLLET YANAR

A+A-

Amerika yıllardan beri Orta Doğudan elini çekmedi; çekeceğe de benzemiyor. Orta Doğuda petrol, doğal gaz ve koltuğunu Amerika’ya borçlu olan yeteneksiz liderler bitmedikçe Amerika bu bölgeyi terk etmeyecek.

Orta Doğuda Amerikan silahı ile dökülen her damla kan ve göz yaşı Amerikan vatandaşlarının mutluluk kaynağı olarak daha çok akmaya devam edecek. (20 Mayıs 2017 Tarihinde Amerikan Başkanı Donald Trump, Riyad’ı ziyaretinde Sudi Arabistan’a tek seferde yüz on milyar dolarlık silah satma anlaşması imzaladı) Görünüşte bu bölgenin yer altı ve yer üstü kaynakları bölgenin gibi görünse bile kirli ve kanlı bir el bölgenin gelirlerini Amerikan hazinesini şişirmek için kullanıyor. Bölgede milyonlarca göz bu alçak oyunu ya görmüyor ya da çeşitli nedenlerden dolayı sesini çıkarmıyor. Birkaç cılız ses çıkıyorsa onlarda yeşil dolarlarla satın alınıyor; satın alınamayanlarda iyi olsunlar tarafından ebedi konuşmamak üzere susturuluyor.

Afganistan, Libya, Irak, Suriye … kan gölü; binlerce çocuk annesini, babasını bu sinsi ve kirli savaşa kurban vermiş, geleceği karanlık. On binlerce kadın kirletilmiş; ölmeden cehennem ateşi ile yanıyor. Şehirler köyler virane; alt yapı, üst yapı çökertilmiş kardeş kardeşin düşmanı yapılmış. Onlarca yıl Orta Doğunun kaynakları şimdiden Amerika ve yandaşlarına tahsis edilmiş. Ne yazık ki medeni Amerika kana doymuyor. İnsanlık Vietnam’ı, Kamboçya’yı, Küba’yı unutmadı unutamaz.

Amerika Irak’ı, Libya’yı böldü; şimdi Suriye’yi bölmek için elli iki oyun oynuyor. Çeşitli kanlı örgütler kurarak bölge devletlerini istikrarsızlaştırarak müdahale etmek için bahane üretiyor. Artık sağır sultan duydu; El Kaide, DAİŞ, PKK, PYD Amerika’nın taşeron örgütleridir. Bu eli kanlı terör örgütleri Amerika nereyi işaret ediyorsa orada kan dökmek için devreye giriyorlar. Çoğu terör örgütü İslam adına mücadele ettiklerini iddia etmesine rağmen ne hikmetse Müslüman kanına aşıklar. Milyonlarca masumun kanının hesabını bu kan emici zalimler Allah’a nasıl verecekler?

Bölgemizde milyonlarca masumun canını yakan bu ateş çemberi gittikçe yayılmaya müsait, ufukta İran görünüyor. Türkiye ne yapmalı?

Türkiye'yi idare edenler; içte hak, hukuk, adalet ve yeteneğe dayalı bir şekilde vatandaşlarının arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeli. İmkanlar ölçüsünde aşa işe muhtaç kimse bırakmamalı. Anlı secdeye değenler, anlı secdeye değmeyenler diye vatandaşı ayırmamalı. Sonrada aldatıldım Allah’ta milletimde beni affetsin dememeli. Çünkü lider aldatılırsa millet yanar. Devletin nimetlerinden yararlanmak için bizim mahallenin çocukları anlayışından vazgeçilmeli. Tarih boyunca canını, kanını vatanı ve milleti için seve seve veren Türk milliyetçileri bölücülerle bir tutularak ayaklar altına alınmamalı. Nimette ve külfette adil olunmalı. Türk milletini birleştirici dil kullanılmalı kökene, inanca ve düşünceye dayalı ayrıştırıcı söylemlerden yetkililer uzak durmalı. Türk milletinin milli değerlerine saygılı olmayı görevlerinin gereği olduğunu dosta düşmana göstermeliler. Türk milleti, Türk bayrağı, İstiklâl Marşı, milli ve dini bayramlarımız; başta yüce Atatürk olmak üzere milli kahramanlarımıza gereken özen gösterilmeli. Bilim ve teknoloji önceliğimiz olmalı, ordumuz her türlü ihtimale karşı en güçlü silahlarla donatılmalı. Öz kaynaklarımız öncelikli olmalı.

Dışta, özellikle komşu devletlerle iyi komşuluk ilkesi çerçevesinde ilişki kurulmalı. Duygusallığa yer verilmemeli. Emevi Caminde namaz kılma gibi ham hayallere kapılmadan Ülkemizin çıkarları doğrultusunda ilişkilerimiz güçlendirilmeli. Süper güçlerle ilişki kurarken iki kere düşünülmeli. Hele söz konusu Amerika’ysa daha dikkatli olunmalı. 1962 Ekim füze krizi, Kıbrıs Barış Hareketi nedeniyle Şubat 1975 ambargosu akıldan çıkarılmadan ilişkiler devam ettirilmeli. Musul’daki askerlerimizin başına çuval geçirme olayının acısı hâlâ içimizde bir yara gibi sızlamaktadır.

Suriye’de ve Irak’ta teröre asla fırsat verilmemeli sınırlarımız boyunca terör nerede kümeleniyorsa orada imha edilmeli. Hatta Irak, Suriye ve İran’la yapılacak anlaşmayla terörün kökü kazınmalı.

Amerika ile yürütülen Mümbiç görüşmelerinde Amerika’nın size Mümbiçi verelim sizde, bize İran’a yapacağımız operasyonlarda askeri tesislerinizi bize açın gibi oyunlara Türk milletini Yönetenler gelmemeli. Bölge ülkelerinin parçalanması Türkiye’nin parçalanmasına yol açar. Türkiye’nin elinden geliyorsa İran’a yapılacak operasyona karşı olmalı. Bölgenin yeni bir çatışmayı kaldıracak takati kalmadı.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.