1. YAZARLAR

  2. Süleyman PEKİN

  3. Korona Türkiye distribütörlüğünden duyuru!
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Korona Türkiye distribütörlüğünden duyuru!

A+A-

11 Mart’taki ilk vakadan sonra Türkiye bambaşka bir Türkiye oldu. Corona’ya “happy birthday” demek yok mu? Yoksa konukluğuna doyduk mu?

Uzaktan ağa takılarak, maskeyle kamufle olarak ve mesafeyi mezuralayarak geçmek nedir bilmeyen bir yıldı. Cenazelere bile iştirak edebilmenin yahut bir çay ocağının taburesine oturarak demlenmenin ne mühim bir nimet olduğunu yitire yitire tedris ettik. Hâlihazırda elimizde-avucumuzdakileri kaybettikçe rahmetle anarız gayri.

Biz her şeye alıştık, hiçbir şey bize alışamadı” demiş ya şair, daha nelere alışacağız kimbilir; siyasetçilerimizin lafla peynir gemisi yürütme işlerinin virüslenme ihtimali acaba nedir?

İllerimizin rengi atmış mı, tansiyonu yüksek mi; kapansak mı, açılsak mı yoksa Yücel Alpay Demir’in dediği gibi kapaçıyoruz mu? Kafası güzel abiler - ablalar her Allah’ın akşamı kanal kanal, Sahibinin Sesi Plak Şirketinin hapıçinolarını gözümüze-kulağımıza sokmuyorlar mı? Bu ülkede insanlar Allah’tan korkmuyorlar mı?

Anayasaymış, parti kapatmaymış, falanmış-filanmış; ekmek derdinde olanlar için çok da fifi. Tok açın halinde ne anlar?

“Bıçak soksan gölgeme” yüzde 55 kanım damlar.

“Gir de bir bak ülkeme” gamsız gamsız adamlar..

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri esas alınarak TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) ve TÜDEF (Tüketici Dernekleri Federasyonu) ile akademisyenlerden ve eski bürokratlardan oluşan ENAG’a (Enflasyon Araştırma Grubu) göre gerçek enflasyon 2020 sonu itibariyle yüzde 36,7 ile yüzde 50 arasında değişmekte. Üstüne evvelâ 2021’in ilk aylarını ekleyin; sonra da Nisan’daki Ramazan kaptırmasyonunu bekleyin.

Türkçe GSYİH (Gayri safi yurt içi hasıla), Gâvurca GDP (Gross domestic product) verilerini hem İMFnternational Monetary Fund) hem DB (World Bank) hem de BM (United Nations) yıl yıl istatistikliyor. 2019’da 761 milyar dolarla 19’ncu olan Türkiye 2020’de 20’nciliğe düşmüş ama 649 milyar dolara inerek; bir yılda 112 milyar dolar buharlaştık mı?

Sıralamada İsviçre ve Suudî Arabistan bile üstümüzde. İMF’nin 2021 tahminlerine göre yıl sonu itibariyle Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası 652 milyar dolara ulaşacak; bu arada altımızdaki ülkelerden Tayvan 682 milyar dolara çıkacak ve İran 651 milyar dolara varacak. Yani yine muz kabuğu, yine düşeceğiz.

Daha kötüsü Sezen Aksu sendromundayız: Etrafımızı sarıveriyor / Bir boşluk ki asla bitmiyor / Herşey bir anda anlamsız geliyor / İşte biz gün gün tükeniyoruz.

İntihar bir anlam yitimidir, hayatın gaye bitimidir. O parti, bu parti, şu parti zamiriyetlerinden ve akşam ‘kahvede maskesiz-mesafesiz okey oynarken basıldılar’ ciddiyetsizliğinden sıra bulamıyor canlarımız, haber değeri olmayanlarımız.

Gökyüzü hüzünlü, matem var sanki”; hani “Türkümüz dünyayı kardeş bilendi”,

hani “Gökler insanın ortak tarlasıidi?

Bir yılın bilançosu bu; garibana kahır piyangosu (Bir gariban açlıktan öldü. Cenaze yemeğinde kurban kestiler. İmza; Ali Şeriati)..

Al sana insan hakları âcil eylem planı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.