İzzettin ÖNCÜL

İzzettin ÖNCÜL

Şair - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Korona

A+A-

Yeryüzünde her eylemin nedenleri ve sonuçları vardır. Bizler eylemlerin nedenlerini yeterince bilme sekte, sonuçlarını yaşayarak öğreniyoruz. Herkes kendi kapasitesine göre. Korona virüsünün görünen nedeni tıp bilim insanlarının cevaplaması gereken bir durum olsa da sonuçları insanlığı ilgilendiriliyor.

Hastalık, ölüm vakaları, diğer bulaşıcı hastalıklarla kıyaslanması devlet görevlilerinin inceleme alanına girer. Ancak bu virüsün basın yayın yoluyla köpürtülmesi bazı soruları sormamızı zorunlu kılıyor. Şu uyu vukuundan beterdir diye bir değim vardır. Tedbir almak, halkı bilgilendirmek başka halkın psikolojisini bozmak başka bir şeydir. Sadece bizde değil basından takip ettiğimiz kadarıyla dünyada bir panik havası estiriliyor. İnsanlar eve mahkûm edilerek sorun çözülmeye çalışılıyor. Bu durum birçok iş insanını hatta bazı devletleri iflas ettirebilir. Acaba asıl gayede bu mu? İMF, Dünya Bankası ve diğer büyük para babaları bu yolla tekrar devletleri ve iş insanlarını krize sürükleyerek kredi almaya mahkûm mu etmeye çalışıyorlar?

Umarım yanılırım yakın gelecekte, iktidarlar bu yolla değiştirilirse şaşmam

Ulusal ve uluslararası büyük şirketler iflas yoluyla el değiştirirse yadırgamam

İşsizlik artırılarak halk çaresizliğe itilerek iç çatışmalar körüklenerek devletlerinin sınırları değişirse ben yazmıştım demem.

Modern Kapitülasyonlarla bazı devletlerinin kamu mallarına el konulursa eskiden örneği vardı derim.

Dünyada kriz var bahanesiyle işten çıkarmalar, çalışanları karın tokluğuna çalıştırmalar olursa hayret etmem.

Başta Türkiye olmak üzere ulusal çıkarları için yaptığı hamleleri boşa çıkarılarak geri adım attırdıktan sonra yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarına dün el koyanlar bu gün yine aynı oyunu oynasalar yöneticilerin kapasitesi demek ki bunları ileriden görüp önlem almadı diye kendimi avuturum.

Dünyaca ünlü ilaç firmaları Korona aşısı bulduk diye kasalarını şişirseler herkes gibi ben de sevinirim!

Yazılacak çok şey var sözümü bir atasözüyle bağlamak istiyorum. Bir deli, bir kuyuya taş atar; kırk akıllı çıkaramaz. Kuklacıyı alkışlıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.