1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. KÖKÜ DIŞARIDA MİHRAKLAR
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

KÖKÜ DIŞARIDA MİHRAKLAR

A+A-

KÖKÜ DIŞARIDA MİHRAKLAR

Ön söz: “Muhafazakârlar, büyük toprak sahibi, zeamet artığı asilzadegânın çıkarların korumaya ve temine çalışan partilerdir.”

Zadegân takımının çıkarlarına dokunduğu zaman ve akla hitap etmediği gibi bilimsellikten de fersah fersah uzak olan ama geviş getire getire söylemekten çokça zevk aldıkları ve  en sevdiği laflardan biridir: “Bunların hepsi kökü dışarıdaki mihrakların işleri…”

 

Bu replik en çok da 12 Eylül öncesinde sık sık kulakları tırmalıyordu, netekim… 

Dediklerinde gerçek payı da yok değil… Zadegân düzenini tehdit eden siyasal sosyal eylemlerin söylemlerinin kaynağına bakınca gözlerimizin dışarıya bakması gerekiyordu.. Zadegân ve moderen zamanlarda medyaya evrilen katipleri ve şövalyelerinden oluşan kastik cephe, halka bırakın çuvaldızını mızrakla “dokunurken”, kendilerine iğneyi değdirmekten epey uzak duruyorlardı…

O zaman sormak gerekir, eğer kökü dışarıda olan her şey “dokunma” özelliğine sahipse, yabancı sermaye kökenli ve ekonomik işgalin piyadeliğini, temsilciliğini-aracılığını yaptığınız şirketler hakkında ne düşünürsünüz?

Lafı çevirmeden ve geğirmeden cevap…

Karada kaçan düldülleriniz, havada uçan ebabilleriniz, limanda yatan yelkenlilerinizin köküne baktınız mı hiç? Ne kadarı Türkiye’de üretilmiş, ne kadarında Türk çocuklarının eli-emeği var?

Çocuklarınızı “Evropalarda, Amerikanyalarda” eğitirsiniz, acaba bu evlat tayfasına oralarda kaç tanesine “kökü içerde” olan bilgi ile hitap ediyorlar?

Musa’nın, İsa’nın ve “%99”un peygamberinin hangisi içerde vaaz etmiştir?

Örnek gani, hem derler ya, “lafın tamamı aptala söylenir” diye… Üstelik bunlar gayet zeki insanlardır.

Adaletsiz bir düzenin çarkının dümenini, vatan evlatlarının söylemini ve eylemini yaptığı ve kastik düzenin  işine gelmediği için, en azından izi kalır düşüncesiyle onlara “kökü dışarıda mihrakların fikirlerini taşımıyor diye çamur atanneo feodaller, içeride de dışarıda da kökünüz kurusun…

Son söz: “Türk cidden hür, cidden egemen olmak istiyorsa, ekonomik hürriyet ve istiklal sahibi olmaya mecburdur.”

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.